Bulharsko od 2 599 Kč
Zobrazit zájezdy

Dálniční známka Bulharsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Dálniční známka Bulharsko 2020: Kde ji koupit a kolik stojí

Podobně jako Maďarsko, má také Bulharsko v rámci Evropy trochu jinou strukturu placených úseků. Povinnost mít vylepenou bulharskou dálniční známku neplatí jen na dálnicích, ale také na silnicích první až třetí třídy. Zpoplatněný je průjezd vybranými mosty. Bulharská dálniční známka, takzvaná vinetka, je lepicí, takže ji musíte mít fyzicky na skle vozidla. A to i přes možnost si ji koupit online. Podívejte se na ceny bulharské dálniční známky a seznam míst, kde ji koupit.

Bulharská dálniční známka

Bulharsko si za své silnice, dálnice, tunely i mosty nechá zaplatit a tato povinnost se vztahuje na všechna vozidla, která jsou podle váhy a počtu sedadel rozdělena do 3 kategorií. Pouze motocykly jsou z toho pravidla vyjmuty a dálniční známku mít nemusí. 

Podle délky platnosti si vozidla do 3,5 tuny a s méně než 8 sedadly mohou pořídit týdenní, měsíční a roční známku. Roční známka funguje stejně jako v České republice. Její platnost začíná 1. 1. aktuálního roku a končí 31. 1. roku následujícího. Vozy nad 3,5 tuny mají možnost si zakoupit i známku denní. Zároveň se také musí připravit na to, že na hraničních přechodech mají povinnost zaplatit silniční daň 50 EUR. Než se vydáte na cestu, zkontrolujte si aktuální seznam zpoplatněných úseků, kde najdete také přehled mostů a tunelů, u nichž je poplatek za přejezd a přesné ceny.

Mapa bulharské dálniční sítě (zdroj: wikimedia.org – delineator, CC BY-SA 3.0)

Cena bulharské dálniční známky

Doba platnosti Auto do 3,5 tuny
7 dní 15 BGN
1 měsíc 30 BGN
1 rok 97 BGN

Kde koupit bulharskou dálniční známku

I přestože je bulharská dálniční známka v lepicí podobě, je možné ji zakoupit také online na stránkách web.bgtoll.bg. Není to ovšem zcela praktická varianta, protože musíte počkat, až vám známka dorazí poštou. U českých prodejců není bulharská dálniční známka běžně dostupná, a tak je nejjednodušší si ji koupit přímo v Bulharsku. 

Seznam prodejních míst najdete na oficiálních webových stránkách evinetka.bg. Obvykle se jedná o čerpací stanice, hraniční přechody, pošty, oficiální prodejce a další místa s označením „vinetka“.

Důležité je také vědět, kam nalepit bulharskou dálniční známku. Známka má dvě části. První musíte nalepit do pravého dolního rohu čelního skla a druhou uschovat pro případnou kontrolu.

Je dálniční známka přenosná na jiné vozidlo?

Bulharská dálniční známka funguje stejně jako ta česká a je tedy nepřenosná. Výjimkou je roční dálniční známka v případě, že došlo k odcizení vozu nebo poškození předního skla. Pak můžete požádat o vydání duplikátu. K tomu potřebujete vyplnit příslušný protokol, dodat doklad o poškození nebo odcizení a kontrolní ústřižek známky.

Pokuty v Bulharsku

V případě, že vyjedete na placené úseky bulharských silnic a dálnic, čeká vás pokuta 300 BGN, což je něco málo přes 4 000 Kč. Platné dálniční známky se hlídají také na příjezdu a výjezdu ze země na hraničních přechodech.

Dálniční známka pro ZTP

Osoby s průkazem ZTP nemají nárok na bezplatnou dálniční známku, což platí i pro bulharské občany.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Cesta do bulharska přes Maďarsko a Rumunsko

Dobrý den všem. Byl jste někdo v Rumunsku na Drákulově hradě Poenari? Kolik je vstupné a jak výstup asi netrénovanému člověku trvá? Prý je tam 1480… Zobrazit více
Johanes
Johanes

Na kolik vyjde cesta autem do Elenite?

Ahoj, Chtěl bych se zeptat, chystáme se autem na dovolenou do Elenite a zajímalo by mě, jestli s tím má někdo zkušenost na kolik vyjde cesta se vším… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce