Černá Hora od 2 046 Kč
Zobrazit zájezdy

Černohorská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Černohorská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Černohorská kuchyně je velmi zdravá, chutná a používá kvalitní suroviny. Vychutnáte si výborné polévky, saláty, sýry a zajímavá jídla ze skopového, jehněčího nebo hovězího masa. Na pobřeží nesmí chybět mořské plody a ryby. Ve vnitrozemí se setkáte spíše s pokrmy z obilovin a mléčných výrobků. Dobré jídlo zapijete místní pálenkou nebo vyhlášeným pivem.

Černohorská kuchyně je velmi zdravá, pestrá a plná překvapení. Pro ty, kteří rádi ochutnávají něco netradičního, bude místní kuchyně velmi lákavá. Na pobřeží se jídla liší od těch ve vnitrozemí. U moře si dáte ryby a mořské plody a ve vnitrozemí dominují pokrmy z masa, obilovin a sýrů.

Určitě nesmí chybět zelenina, ať přímo v jídlech nebo jako salátová příloha. Nejčastěji se setkáte s listovou kapustou, pórkem, olivami, čekankou nebo petrželí. V Černé Hoře mají velmi rádi polévky, olivy, sušené šunky (pršut) a sýry. Jejich speciálním sýrem je skorup (kajmak), což je z kravského mléka připravovaný hutný, krémový, mírně nakyslý sýr. Používá se spolu s kukuřičnou moukou jako základ pro typický selský pokrm cicvara nebo kačamak. Z polévek doporučujeme ochutnat rybí nebo krémovou polévku s houbami. Pro odvážnější je tady i kopřivová.

Příprava jídel je velmi rozmanitá. Od rožnění, vaření ve vodě, smažení, uzení, grilování a dušení na víně, až po balkánskou specialitu tzv. pod víkem. Nejčastěji se tak upravuje jehněčí maso a spočívá to v tom, že se dá maso do grilu/pece pod hliněný či železný poklop a na něj žhavé uhlíky.

Ryby

Pokud jedete do Černé Hory, především na pobřeží, neměli byste vynechat výborné ryby a mořské plody. Připravují je mnoha různými způsoby. V oleji a koření, marinováním nebo dušením s česnekem, cibulí, rajčaty a kořením. Pro nás je netradičním způsobem vaření ve vodě. Ryby a některé mořské plody můžete vidět připravované i dušené na víně a zelenině se speciálním kořením. Vznikne tak výborná šťáva a jídlo má báječnou chuť.

Doporučujeme ochutnat jak mořské, tak sladkovodní ryby, například kapry, pstruhy a úhoře. Z mořských plodů byste neměli opomenout lignje na žaru – grilované olihně, které mohou být i plněné sýrem a pršutem.

Masové pokrmy

V Černé Hoře jedí nejčastěji jehněčí, skopové a hovězí maso. Známe jsou místní cevapi (u nás čevabčiči), ovšem s mnohem lepší chutí než v české kuchyni. Mimojiné zde najdeme také jídla s překvapivými surovinami a způsoby přípravy. Například japraki jsou vinné listy plněné směsí rýže, mletého masa a koření. Zajímavou kombinací je jagnjetina u mlijeku, což jsou jehněčí kolena vařená v mléce s mrkví, cibulí a petrželí; podávaná s výše zmiňovanou cicvarou. Typické jídlo je burek, tedy tenké těsto plněné mletým masem, špenátem, sýrem apod. Překvapivé je, že se jí s jogurtem.

Dezerty

Jako i v ostatních balkánských zemích, je i v Černé hoře mnoho zákusků převzato z Turecka. Typická je baklava z medu a oříšků. Tulumba je pak sladké pečivo polité sirupem. Asi nejzajímavější je priganici – smažený zákusek z kynutého těsta politý medem. Pokud se vám poštěstí být koncem letní sezóny v Černé Hoře, nezapomeňte ochutnat místní výborné hroznové víno a fíky.

Alkoholické nápoje

Za všelék považují Černohorci rakiji, tedy pálenku z hroznů, kterou pijí často a rádi s ní hostí i návštěvu. Nejlepší značkou je Prvijenac. Klasická je také hrušková a švestková pálenka. Specialitou je však pálenka z pelyňku Pelinkovac.

Pivaři si v Černé Hoře také přijdou na své, protože zde mají výborné pivo. V zemi je pouze jediný pivovar, který nese jméno Nikšičko. K pivu se často podávají různé chuťovky, kterým se říká meze. Jsou to například sýry, pršut, sušené fíky nebo oříšky. Víno vás v této zemi také nezklame.

Obvyklé ceny v restauracích

  • jídlo v levnějších restauracích: 127 Kč
  • tříchodové menu v lepší restauraci: 318 Kč
  • 0,33l Coca Coly: 39 Kč
  • 0,3 l vody: 21 Kč
  • 0,5l točeného piva: 39 Kč
  • cappuccino: 34 Kč

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce