Černá Hora od 1 470 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Černé Hoře – treky, horolezení, cyklistika i lyžování

Tipy na aktivity v Černé Hoře  – treky, horolezení, cyklistika i lyžování

Pět národních parků láká dobrodruhy svojí krásnou přírodou, řekami, horami a jezery. Do Černé Hory můžete vyrazit na kolo, na rafty nebo třeba na lyže. Pohodovou dovolenou slibují také pěkné písčité a oblázkové pláže na pobřeží Jaderského moře.

Národní parky – treky, horolezení, cyklistika a lyžování

Hluboké kaňony, průzračné řeky, ledovcová jezera a neprobádané lesy, to je národní park Durmitor, největší a zároveň nejoblíbenější národní park v Černé Hoře. Nejvyšší vrchol je Bobotov kuk (2 523 m n. m.).

Národní park Biogradska Gora leží mezi řekami Tara a Lim. Je jednou z nejstarších chráněných krajinných oblastí na světě. Najdete zde stromy staré více než 400 let, krásná ledovcová jezera (Biograd, Pesica, Ursulovacko) a mnoho druhů rostlin a savců (medvědi, vlci, ...).

Národní park Prokletije tvoří hranici mezi Černou Horou a Albánií. Je známý nelítostným prostředím, díky němuž také získal své jméno. Navštivte prameny Ali-Paša, jezera Plav a Hrid nebo vodopád Grlja.

Národní park Skadarské jezero leží na pomezí Černé Hory a Albánie. Žije zde více než 280 druhů ptáků a je také jediným místem v jižní Evropě, kde můžete pozorovat hnízdící pelikány. Oblast je známá také výborným vínem a uzenými rybami.

Černá Hora získala své jméno podle „černé hory” Lovćen (1 749 m n. m.), ležící ve stejnojmenném národním parku, nedaleko města Kotor. Ve stáncích podél silnice tu nakoupíte nejlepší domácí šunku, sýr a med.

V Černé Hoře je až 6 000 km turistických stezek, ne všechny jsou ale udržované a dobře značené.

Primorska Planinarska Transverzala je 182 km dlouhá turistická trasa vedoucí podél Černohorského pobřeží. Více informací najdete zde.

Na kratší výlet můžete vyrazit kolem jezera Biograd (3,4 km) v Národním parku Biogradska Gora nebo kolem Černého jezera (3,5 km) v národním parku Durmitor. Vstup do parku je 3 €.

Krásná je hřebenovka Vrmac (5,5 km jedním směrem) vedoucí od pevnosti Vrmac na vrchol Sveti Ilija.

Národní parky si můžete užít i na kole. V Černé Hoře je 3 000 km cyklistických stezek, pět nejznámějších najdete v brožuře Wilderness Biking Montenegro, která je k sehnání v turistických informacích.

V lyžařském středisku Kolašin 1450, najdete 14 km sjezdovek a 6 vleků. Ve středisku Savin Kuk – Žabljak je 7 km sjezdovek a 5 vleků. Skipas vyjde na 15 €. Sezóna trvá od ledna do května. Na běžky můžete vyrazit do národních parků Lovćen a Durmitor.

Pláže a vodní sporty

Ačkoliv je Černá Hora poměrně malá země, najdete zde rozlehlé písčité i oblázkové pláže. Nejkrásnější pláže jsou v Kotorské zátoce, kde se přímo nad hladinou tyčí hřebeny hor. Oblíbené jsou také pláže u měst Budva, Petrovac, Ulcinj a vesnice Sveti Stefan. Veliká pláž jihovýchodně od města Ulcinj je 12 km dlouhá mělká písčitá pláž vhodná především pro rodiny s dětmi.

Rafting na řece Tara, tekoucí nejhlubším kaňonem v Evropě, je nezapomenutelným zážitkem, který láká turisty z celého světa. Vyberte si jeden z organizovaných výletů na půl dne až tři dny. Vhodným obdobím je březen až říjen.

Kotorská zátoka a jezero Skadar jsou skvělými místy pro plavbu na kajaku. Zkušení kajakáři mohou sjet jednu z místních divokých řek. Nejoblíbenějšími místy pro plavbu na kánoi jsou kaňony Nevidio, Sopot a Škurda. Pokud byste rádi vyrazili s dětmi, zkuste kaňon Rikavac.

Podvodní jeskyně, prameny a staré vraky lodí lákají k pobřeží Černé Hory potápěče. Viditelnost je 10 – 25 m. Potápěčská centra najdete ve městech Budva, Pržno a Ulcinj.

Veliká Pláž a ostrov Ada Bojana jsou skvělým místem, kde se naučit kitesurfing.

Města a památky

Malebná vesnička Sveti Stefan z 15. století leží na malém ostrůvku obklopená azurovým mořem.

Za návštěvu stojí také trosky města Stari Bar, jehož historie sahá do roku 800 př. n. l.

Klášter Ostrog ze 17. století stojí zasazený do skály a je důležitým poutnickým místem.

V historickém městě Budva najdete trosky staré pevnosti, městské muzeum a také restaurace, butiky a bary.

Město Cetinje bylo původním královským hlavním městem. Navštívit zde můžete národní muzeum Černé Hory.

Dlážděné křivolaké uličky lemované náměstími a vilami s červenými střechami, které se rozprostírají mezi průzračnou vodou Kotorské zátoky a vysokými horami, to je město Kotor.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Petrovac: tipy na pláže

Chtěli bysme ještě před sezonou zkusit Petrovac - Vila El Mar Garden. Jaké tam jsou pláže, byli jste spokojeni?
Kristýna
Kristýna

Nejkrásnější místa Černé Hory?

Dobrý den, dcera píše práci do školy na téma nejkrásnější místa Černé Hory. My jsme tam nikdy nebyli a tak mě napadlo se zeptat tady, co vidět za… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Černá Hora - tipy na nejkrásnější pláže

poradíte mi prosím kam jet v Černé Hoře na které místo aby mělo krásné pláže nejlépe písečné...nebo které místo je nejkrásnější? mají zdejší pláže i… Zobrazit více
fufa
fufa

Sutomore - jaké jsou pláže a voda?

Dobrý den, v dětství jsme byli s rodiči v Sutomore. Chtěla bych tam letos jet a zavzpomínat, všude, ale čtu, že jsou pláže špinavé a voda není moc na… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Výlety Černá hora

Dobrý den. Nedávno jsem narazila na tohle fórum a jsem úplně nadšená, že si tu lidé pomáhají a snaží se psát nejrůznější tipy, aby byla dovolená i… Zobrazit více
anonym
anonym

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce