Černá Hora autem: kudy jet, jak dlouho trvá cesta a jaké vás čekají poplatky

Černá Hora autem: kudy jet, jak dlouho trvá cesta a jaké vás čekají poplatky

Při cestě do Černé Hory máte dvě možnosti. Můžete jet přes Slovensko a Maďarsko, nebo zvolit trasu vedoucí Rakouskem a Slovinskem. V obou případech pak projedete ještě Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou, odkud se dostanete až do Černé Hory. Celá cesta z Prahy do města Podgorica vám bude trvat kolem 15 hodin.

Přes Slovensko a Maďarsko

Trasa procházející Slovenskem a Maďarskem je při běžném provozu o pár minut delší než cesta přes Rakousko a Slovinsko. Na druhou stranu se vyhnete hlavnímu davu dovolenkářů mířících do Chorvatska, ujedete o cca 110 km méně a ušetříte na dálničních poplatcích (zejména mýtné za průjezd malým kouskem Chorvatska oproti druhé variantě hraje velkou roli).

Po dálnici D1 se vydáte směrem Praha – Brno – Bratislava a Budapešť. Maďarsko projedete přes větší města Dunaújváros a Szekszárd. Po překročení maďarsko-chorvatských hranic vás čeká poměrně krátký úsek Chorvatskem, který projedete kolem měst Osijek a Dakovo až k hranicím s Bosnou a Hercegovinou. Zde se přes Doboj, Zenicu a Sarajevo dostanete až do hlavního města Černé Hory Podgorica.

Praha – Podgorica: 1 280 km

Dálniční poplatky

Slovensko – elektronický poplatek

Na Slovensku se poplatky za využití dálnic platí už jen elektronicky. Dálniční známku si tak jednoduše zakoupíte online.

  • 10denní – 10 EUR
  • 30denní – 14 EUR

Maďarsko – elektronický poplatek

V Maďarsku si dálniční známku zakoupíte stejně jako na Slovensku online.

  • 10denní - 2 975 HUF (cca 250 Kč)
  • Měsíční - 4 780 HUF (cca 400 Kč)

Přes Rakousko a Slovinsko

Pokud žijete v jižních/západních Čechách nebo zkrátka jen nechcete projíždět Slovenskem a Maďarskem, může zvolit cestu vedoucí přes Rakousko a Slovinsko.

Po D1 se vydáte směrem Praha – České Budějovice – Vídeň a dále přes Graz do Slovinska. Ve Slovinsku vás čeká krátká cesta přes Maribor a Ptuj do Chorvatska. Zde projedete kolem Zagrebu a zamíříte blíže k pobřeží. Kolem Zadaru, Šibeniku, Splitu, přes Dugopolje a Zagvozd dorazíte až na hranice s Bosnou a Hercegovinou. V Bosně minete města Stolac a Deleuša a zamíříte do Černé Hory. Po rychlostní silnici se pak pohodlně dostanete až do hlavního města Podgorica.

Praha – Podgorica: 1 392 km

Dálniční poplatky

Rakousko – elektronický poplatek

Od 1. 1. 2018 můžete zakoupit rakouskou dálniční známku pohodlně přes online.

  • 10denní – 9 EUR
  • 2měsíční – 26,20 EUR

Slovinsko – dálniční známka

  • Týdenní – 15 EUR
  • Měsíční – 30 EUR

I přes krátký úsek (kolem 100 km) se vyplatí projet Slovinsko po dálnici a neztrácet čas objížďkami. Na starých silničkách byste strávili daleko více času a navíc byste riskovali pokutu až 400 EUR za opuštění Schengenského prostoru na hranici s Chorvatskem mimo povolený přechod.

Tranzitní země společné pro obě cesty

Chorvatsko – mýtné

V Chorvatsku vás čeká placení mýtného, které je povinné i pro malé osobní vozy. Jakmile vjedete na dálnici, vyzvednete si lístek, který proplatíte až při výjezdu z dálnice. Platit můžete v hotovosti (eury nebo kunami) i kartou. Výsledná cena závisí na typu vašeho vozidla a na celkové délce projetého úseku. Maximální částka za osobní automobil a průjezd celou zemí je asi 900 Kč. Více informací najdete v článku o cestě do Chorvatska.

Bosna a Hercegovina – mýtné

V Bosně a Hercegovině budete platit pouze za využití části dálničního úseku A1 před Sarajevem. Mýtné se vybírá v mýtných branách a celková částka závisí na délce projeté trasy. Při průjezdu celého úseku vyjde cena mýtného na 6 EUR. Platit můžete v hotovosti (eury) nebo kartou.

Černá Hora

Cestování autem po Černé Hoře není nijak zpoplatněno. Výjimkou je tunel Sozina (cca 2,5 EUR) na silnici E65 a silnice na trase Herceg Novi – Trebinje (cca 3 EUR v jednom směru).

Pohonné hmoty

V rámci šetření na pohonných hmotách si ještě před cestou raději zjistěte aktuální ceny benzínu a nafty ve všech tranzitních zemích. Nejlevněji většinou natankujete v Bosně a Hercegovině, České republice a Maďarsku.

Vlakem do Černé Hory

Do Černé Hory se můžete vydat i po železnici. České dráhy jezdí tuto trasu z Prahy přes Brno, Budapešť, Bělehrad a Podgoricu až do Baru po celý rok. Rychlou jízdu však nečekejte. Jelikož na místě budete až za 30 – 35 hodin, doporučujeme vám připlatit si za lůžkový vůz, který je pro delší cesty mnohem pohodlnější. Zpáteční jízdenka pro 2 osoby (bez příplatku za lůžkový vůz) stojí přibližně 300 EUR.

Autobusem do Černé Hory

Přímý autobusový spoj z ČR do Černé Hory zatím bohužel nejezdí. Cestu si tak musíte rozdělit na dva úseky: Praha – Záhřeb a Záhřeb – Podgorica. Jízdenky lze zarezervovat a zaplatit předem. Případně můžete využít pravidelných linek Eurolines z Prahy do Bělehradu, odkud je možné dále pokračovat do Černé Hory s některým z místních autobusových dopravců. V obou případech počítejte s cestou trvající minimálně 26 hodin, která vás vyjde přibližně na 3000 – 4000 Kč.

Autobusová doprava do Černé Hory je o pár hodin kratší než cesta vlakem. Pokud však zvolíte železnici a využijete lůžkový vůz, užijete si pohodlnější cestu. Cenově vychází vlak i autobus velice podobně.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce