Itálie od 724 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak na cestování do Itálie? Jde to autem, vlakem i autobusem

Jak na cestování do Itálie? Jde to autem, vlakem i autobusem

Vyrazit do Itálie autem je jedna z nejpohodlnějších a nejrychlejších variant, jak se dostat k moři. Záleží jen na vás, jestli si vyberete rychlejší a dražší cestu, nebo pomalejší a levnější alternativu. Na dovolenou můžete jet do Itálie autobusem i vlakem.

Cesta do Itálie autem není žádná věda a v podstatě máte dvě varianty. Obecně platí, že pokud jste z Čech, bude výhodnější cesta přes Německo. Jestli se vydáváte na cestu z Moravy, volte trasu přes Rakousko. Oba způsoby mají své zastánce i odpůrce a na obou se připravte na dálniční poplatky.

Přes Německo

Trasa: Praha – Plzeň – Mnichov – Innsbruck – Brenner – Trento

Pokud volíte cestu do Itálie autem a jedete ze západní poloviny ČR, vydejte se směr Mnichov. Dálnice jsou zde ve velmi dobrém stavu a obchvaty velkých měst jsou přehledně značené. V Německu nebudete platit mýtné ani dálniční známku. Cesta po Rakousku je na této trase velmi krátká, ale dálniční známce už se nevyhnete. Vřele doporučujeme nic neriskovat a známku zaplatit. Rakouská policie je v tomto ohledu přísná. Další poplatek vás čeká za průjezd po dálnici A 13 z Innsbrucku přes Brenner. V Itálii se na dálnicích platí mýtné. Více o mýtném najdete v článku o cenách. Celková délka trasy je cca 720 km.

Dálniční poplatky

Německo
Osobní automobily cestují po německých dálnicích zdarma.

Rakousko
V Rakousku jsou platné jak fyzické samolepicí kupony, tak elektronická dálniční známka. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci. Na úseku dálnice A 13 kromě známky zaplatíte mýtné za průjezd Brennerského průsmyku.

Itálie
Mýtné v Itálii – podle ujetých kilometrů (cca 9 EUR za 100 km). Zaplatit je možné v hotovosti, nebo kreditní kartou.

Přes Rakousko (Vídeň)

Pokud vás čeká dovolená v Itálii autem a vydáváte se na cestu z východní části ČR, je výhodnější cesta přes Vídeň. Právě Vídeň ale představuje na této trase největší oříšek, protože kolem města nevede obchvat, a tak hrozí zdržení. Snažte se do Vídně nedorazit v ranní nebo odpolední špičce. Z Vídně máte na výběr ze dvou cest, záleží na tom, do jaké části Itálie míříte.

Z Brna do Benátek

Trasa: Brno – Vídeň – Graz – Villach – Tarvisio – Udine – Benátky.

Ideální trasa pro ty, kdo míří na italské Jaderské pobřeží nebo chtějí pokračovat po tzv. adriatice (cesta podél Jaderského pobřeží až na jih). Dobrou zprávou je, že si vystačíte pouze s rakouskou dálniční známkou a nemusíte platit za průjezd zpoplatněnými tunely v Rakousku. Celková délka trasy je přibližně 750 km.

Z Prahy do Benátek

Trasa: Praha – České Budějovice – Linec – Salzburg – Villach – Tarvisio – Udine – Benátky.

Další variantou je trasa přes České Budějovice a Linec. Silnice jsou velmi dobře sjízdné. Mezi Salzburgem a Villachem se připravte na zpoplatněný Taurský a Katschberský tunel. Trasa měří cca 815 km.

Z Brna do Trenta

Trasa: Brno – Vídeň – Linec – Salzburg – Innsbruck – Trento.

Pokud jedete z Brna do Trenta, nejlepší variantou pro vás bude zvolit směr Vídeň, Linec, Salzburg. Jakmile dojedete do Salzburgu, vydejte se směrem na německé město Rosenheim a odtud do Innsbrucku. Z Innsbrucku zamíříte k hranicím s Itálií a přes Brennerský průsmyk dojedete to Trenta. Celá trasa do Trenta měří přibližně 800 km. Při této variantě budete potřebovat rakouskou dálniční známku a zaplatíte poplatek za průjezd Brennerským průsmykem.

Dálniční poplatky

Rakousko
V Rakousku jsou platné jak fyzické samolepicí kupony, tak elektronická dálniční známka. Více informací o její ceně a o tom, kde ji koupit, najdete v průvodci. Plus je nutné připočíst dle vámi zvolené trasy ceny za průjezd jednotlivými tunely či průsmyky.

Německo
Osobní automobily cestují po německých dálnicích zdarma.

Itálie
Mýtné v Itálii – podle ujetých kilometrů (cca 9 EUR za 100 km).

Objízdné trasy bez mýtného

Oba zpoplatněné dálniční úseky v Rakousku lze na cestě do Itálie autem objet. Většinou ale najedete na staré silnice v kopcovitých terénech, takže co ušetříte na mýtném, připlatíte za pohonné hmoty. Cesta se také o něco protáhne časově.

 • Tauernské tunely: odbočte z dálnice A 10 na odbočce Rennweg/Katschberg, které vás povede přes horské středisko Katschberg.
 • Brenner: sjeďte u Innsbrucku na silnici číslo 182, která vás dovede až do Itálie.

Pohonné hmoty

Chcete-li ušetřit za pohonné hmoty, zjistěte si před cestou aktuální ceny benzínu a nafty ve všech zemích, přes které pojedete.

Povinná výbava

 • platný řidičský průkaz
 • technický průkaz
 • zelená karta (doklad o platném mezinárodním pojištění vozu)
 • výstražný trojúhelník
 • sada náhradních žárovek

Maximální povolená rychlost v Itálii

 • v obci: 50 km/h
 • mimo obec: 90 km/h
 • dálnice: 130 km/h

Užitečné tipy

 • O víkendech, v době prázdnin a dovolených počítejte se silnějším provozem a tedy možnými zácpami a jinými komplikacemi.
 • Na cestě do Itálie autem myslete na průjezd velkými městy. V ranní a odpolední špičce bývají kolony i na obchvatech.
 • Pokud můžete, vydejte se autem do Itálie spíše na noc. Vyhnete se hustému provozu i dennímu vedru.
 • Natankujte co nejvíce benzínu v ČR a Rakousku, v Itálii bývají pohonné hmoty většinou dražší.
 • Nezapomeňte na povinné sněhové řetězy v Rakousku.

Trajekty v Itálii

Chystáte se cestovat autem na některý z italských ostrovů? Ceník a trasy trajektů na italské ostrovy naleznete zde.

Do Itálie autobusem

Nechce se vám trávit dlouhé hodiny za volantem a při cestování autem po Itálii hledat, kde zaparkovat? Vydejte se do Itálie autobusem. Zájezdy už dnes nabízí nepřeberné množství dopravců a cestovních kanceláří linkovými autobusy několikrát týdně. Cesta trvá o něco déle a také nebudete mít v autobuse takový komfort jako v autě, ale zase se nemusíte vůbec o nic starat. Jednoduše nasednete a vezete se. Přibližná cena jednosměrné jízdenky a délka cesty:

 • Sever (Bolzano, Verona, Benátky): 900–1 500 Kč, 12 hodin
 • Střed (Řím) – 1 600–2 200 Kč, 23 hodin
 • Jih (Neapol) – 2 300–3 000 Kč, 28 hodin

Vlakem do Itálie k moři

Cestovat vlakem do Itálie není tak běžné, jako jízda autem nebo autobusem, přesto to není nemožné. Zažijete nádherný výhled na Alpy a romantiku lůžkových vozů.

 • Z Prahy se dostanete na sever Itálie (Miláno, Benátky Verona) a do Říma přes Mnichov s jedním až dvěma přestupy. Ceny za jízdenku se pohybují od 1 200 Kč.
 • Z Brna můžete cestovat do výše zmíněných destinací za podobnou cenu s jedním přestupem ve Vídni.
 • Na výběr jsou lístky k sezení nebo lehátka od soukromé kabiny až po šestilůžkové oddíly.
 • Vlakem po Itálii můžete cestovat i dále s www.italiarail.com.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Zimní pneu

Můžou být obuty zimní gumy na autě,když odpovídají konstrukční rychlosti vozidla?
anonym
anonym

Zkušenosti s cestou do Italie 2021

Dobrý den, zajímaly by mě zkusenosti těch, co byli letos v Itálii autem? Jak to vypadá na hranicích-zda kontroluji kazde auto kvůli testům. A také… Zobrazit více
Šárča
Šárča

Co je potřeba na cestu do Itálie? Testy?

Začátkem července jedeme do Itálie,co je prosím potřeba ohledně omezení,stačí testy?
Jandule23
Jandule23

Cesta do Kalábrie bez placení mýta a bez dálnic

Dobrý den, nemá někdo zkušenost s cestou do Kalábrie nebo Puglie bez placení mýta a bez dálnic? děkuji.
Ivana22
Ivana22

Cesta do Itálie - aktuální situace na hranicích

Zdravím, nejel náhodou někdo v tuto dobu do Itálie? Zajímá mě jestli na hranicích řeší kam lidi jedou, jestli nechcou nějaký formulář. Jedeme kousek… Zobrazit více
Carlos
Carlos

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce