Itálie od 724 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Itálii – historická místa, rozmanité pláže i luxusní lyžování

Tipy na aktivity v Itálii – historická místa, rozmanité pláže i luxusní lyžování

Chystáte se do Itálie a přemýšlíte, co podniknout? Máme pro vás tipy, kam vyrazit na pláž, na vodu nebo na lyže i která města a památky navštívit.

Hory a treky

Itálií vedou tisíce kilometrů značených turistických tras. Při vícedenních trecích můžete přespat v horských ubytovnách (tzv. rifugi) nebo v kempech. Kempování na divoko není dovolené. Nejlepším obdobím pro pěší výlety je jaro a podzim. Vybrali jsme pro vás pár oblíbených turistických oblastí a tras.

Ať se v Alpách vydáte kamkoliv, čeká vás překrásná příroda, zasněžené vrcholky hor, ledovcová jezera a možná i setkání s kozorožcem. Mont Blanc (4 807 m), nejvyšší hora Evropy, leží na hranici Itálie a Francie. Výstup na vrchol je náročný a trvá 3 – 6 dní. Budete potřebovat kompletní vybavení, jako například sedák, lano a mačky.

Jedním ze symbolů Dolomit jsou skály Tři zuby, kolem kterých vede několik nenáročných tras. Kromě treků můžete v Dolomitech zdolávat i ferraty. Nejvyšším vrcholem Dolomit je Marmolada (3 343 m). Pokud nechcete zdolávat vrchol, vydejte se na lehčí panoramatickou trasu Sentiero Geologico Arabba, odkud je na celý masiv krásný výhled.

Ve střední Itálii určitě neopomeňte oblast Cinque Terre. Vyrazte na treky Sentiero Azzurro nebo Sentiero Rosso, vedoucí podél Azurového pobřeží mezi barevnými rybářskými vesničkami.

Na Sicílii zdolejte nejvyšší evropskou aktivní sopku Etnu (3 326m). Výstup až na vrchol je možný jen s průvodcem. Cena za výstup včetně lanovky je kolem 85 EUR. Nezapomeňte si teplé oblečení. Několik menších sopek najdete také na Liparských ostrovech.

Další krásné treky nabízí italské národní parky, na jejichž stránkách naleznete informace o všech 25.

Cyklistika

V Itálii najdete vše od rovinek mezi vinicemi po prudké alpské silnice. Turistické kanceláře vám poradí nejlepší cyklistické trasy nebo organizované cyklovýlety v okolí. Půjčovny kol jsou v každém městě a v oblíbených cyklo destinacích. Ceny začínají na 25 EUR za den. Půjčit si můžete také elektrokolo nebo tandemové kolo. Pokud chcete raději pohodu, vyrazte do Toskánska, Apulie nebo kolem jezer v severní Itálii, opravdoví fanoušci cyklistiky si užijí stoupání v Dolomitech nebo slavný průsmyk Stelvio. Více tipů a tras najdete zde.

Lyžování

Většina lyžařských středisek leží v Alpách na severu Itálie. Z ČR se do nich navíc dostanete za 6 – 8 hodin jízdy. Lanovky zde jezdí do necelých dvou a půl tisíce metrů a sjezdovky jsou skvěle upravené.

Jedno z nejlepších středisek je rozhodně Val Gardena (Gröden), kde najdete 79 vleků na 175 km sjezdovek. Cena za denní skipas je 56 EUR. V lyžařském středisku Via Lattea – Sestriere/​Sauze d’Oulx/​San Sicario/​Claviere/​Montgenèvre je 400 km sjezdovek a 63 vleků. Pokud jezdíte na snowboardu, vyrazte do Madonna di Campiglio nebo Breuil-Cervinia. Kromě lyžování a snowboardingu můžete zkusit také běžky nebo sněžnice. Lyžařská sezóna trvá od prosince do března, ale v některých střediscích je možné lyžovat po celý rok.

Nakupování

Pokud máte rádi nakupování, budete v Itálii jako v ráji. Mezi nejlepší místa pro nákupy patří Via Del Corso v Římě, Via Monte Napoleone v Miláně nebo Via Giovan Battista Zannoni ve Florencii. V Benátkách nezapomeňte navštívit ulici Le Mercerie ve čtvrti San Marco. Oblíbenými suvenýry jsou benátské sklo, škrabošky a masky, ručně malovaná keramika, sandály, tašky a jiné výrobky z kůže.

Módní kousek od italské módní značky jako Gucci, Dolce & Gabbana nebo Prada vás sice vyjde na více než celý výlet, vydrží vám ale navěky.

Svým jídlem a vínem se Itálie proslavila po celém světě. Ochutnejte a nakupte si kvalitní čokolády, domácí sušenky, olivový olej, sýry a těstoviny. Mezi nejlepší vinařské oblasti patří Castelli Romani, Toskánsko nebo Sardinie.

Pláže

Pobřeží Itálie omývají vody Středozemního a Jaderského moře. Pláže, které zde najdete, jsou jedny z nejkrásnějších v Evropě.

Dlouhá oblázková pláž v městečku Camogli, na Italské riviéře, leží jen hodinu cesty od Milána. Je oblíbená především mezi místními. Můžete si tu vypůjčit kánoi nebo zaplatit lekci plavání pro svoje děti.

Pláž Isola Bella, doslovně přeloženo „krásný ostrov“, leží u pobřeží Sicílie, odkud se sem pohodlně dostanete lanovkou nebo pěšky. Na oblázkové pláži je k dispozici občerstvení, slunečníky i množství aktivit. ‎

Jedna z nejoblíbenějších pláží na ostrově Elba je pláž Cavoli. Obklopena útesy a přírodou je skvělým místem pro odpočinek a opalování.

Krásná pláž Cala Goloritze leží na konci rokle na severovýchodním pobřeží Sardinie. Dostat se sem dá pouze pěšky, ale odměnou vám bude bílá písčitá pláž, tyrkysové moře a skvělé šnorchlování.

Pláži Marasusa místní přezdívají také „pobřeží Bohů“. Nad zářivým pískem a klidnými vodami se na vysokých útesech tyčí městečko Tropea.

Jezera

Itálie rozhodně nenabízí pouze průzračné moře a písečné pláže, ale také krásná jezera. Oblast jezer se táhne celkem přes 4 regiony. Největším italským jezerem je bez pochyb Lago di Garda neboli Gardské jezero, ležící nedaleko měst Verona a Miláno, zabírající plochu 370 m2. Nádherná příroda, modrá hladina a masivy okolních skal úchvátí každého. Na své si zde přijdou milovníci windsurfingu, jachtingu a dalších adrenalinových sportů.

Míříte-li do Jižního Tyrolska, určitě nevynechejte Lago di Braies (jezero Braies). K jezeru se pohodlně dostanete po asfaltce vinoucí se malebnou krajinou. Kolem západního břehu jezera vede téměř rovná a široká cesta, vhodná i pro hendikepované. Při procházce budete míjet krásnou kamennou kapličku.

Milovníci romantiky by měli zavítat k Lago di Como (Comské jezero). Pokud jste fanoušci bondovek, jistě vám bude zdejší krajina povědomá. Natáčel se zde například film Casino Royale nebo Měsíc u jezera. Okolí jezera lemuje řada cyklotras. Vhodnou variantou dopravy u jezera je vodní přeprava. V nabídce jsou motorové lodě a trajekty. Záleží odkud a kam se potřebujete dostat.

Vodní sporty

Pokud vás láká potápění, vyrazte na Sicílii nebo Sardinii, kde najdete stovky potápěčských center a vhodných lokací. V okolí Liparských ostrovů na vás čekají podvodní sopky, jeskyně a pestrý podmořský život. U mysu Capo Caccia na Sardinii jsou korálové útesy a největší podvodní jeskyně ve Středozemním moři.

Loď si můžete pronajmout téměř kdekoliv, ať už chcete strávit týden na luxusní jachtě, nebo se na plachetnici plavit mezi ostrovy a opuštěnými zátokami. Nejlepšími místy pro výlety na lodi jsou pobřeží Amalfi, Sicílie a Sardinie.

Oblíbenou raftařskou destinací je řeka Sesia na severu Itálie. Sjezd je místy velmi náročný, doporučujeme sjíždět jen pod vedením zkušeného průvodce. Centrum Val di Sole organizuje výlety na řece Fiume Noce. Více informací o sjízdných řekách v Itálii najdete zde.

Na kajaku se můžete vydat podél pobřeží Neapole, kolem kouzelné Cinque Terre nebo na Sardinii. Mnoho turistických center v pobřežních lokacích nabízí také výlety na kánoi a paddle boardu. Ceny za denní pronájem kajaku začínají na 25 EUR na osobu, tour s průvodcem vás vyjde minimálně na dvojnásobek.

Jezero Lago di Garda v severní Itálii je jedním z nejlepších míst pro windsurfing v Evropě. Ve městech Malcesine a Torbole najdete několik windsurfařských klubů a škol. Pokud vás víc láká moře, vyrazte do zátoky Porto Pollo na Sardinii nebo na ostrov Elba. Dvouhodinový zážitkový trénink vyjde na 60 EUR. Nejlepší podmínky pro kitesurfing jsou na západním pobřeží Sicílie. Začátečníci a středně pokročilí si oblíbili mělkou vodu a mírný vánek zátoky Laguna dello Stagnone.

Památky a města

Vybrat jen pár těch nejzajímavějších památek a historických měst je v Itálii téměř nadlidský úkol. Ať zamíříte téměř kamkoliv, čekají vás romantická dlážděná náměstíčka s fontánami, zdobené kostely, chrámy a stavby staré i 2 000 let.

Čím více času si vyhradíte na návštěvu Říma a Vatikánu, tím lépe. K vidění je toho opravdu hodně, určitě nezapomeňte na Koloseum, Pantheon, Forum Romanum, Andělský hrad, fontánu di Trevi, Konstantinův oblouk, Vatikánský palác, Baziliku svatého Petra a Sixtinskou kapli. Vstupné do Kolosea je 12 EUR. Mladiství do 25 let mají nárok na slevu. Vstup do všech kostelů je zdarma.

Benátky, protkané vodními kanály, jsou jedno z nejromantičtějších měst na světě. Historické centrum města je zcela bez aut, přepravovat se tu můžete jen pěšky, parníčky nebo gondolami. Nejvyhledávanějšími památkami jsou náměstí sv. Marka s bazilikou sv. Marka, most Ponte di Rialto a mnoho krásných paláců a kostelů. V únoru se zde každoročně koná slavný benátský karneval. Navštivte také nedaleké ostrovy Murano, Burano a Torcello. 

Metropole Toskánska – Florencie – je považována za kolébku italské renesance. Nejzajímavějšími památkami jsou Duomo, zvonice a baptisterium na náměstí Piazza del Duomo a most Ponte Vecchio. Pokud máte rádi umění, nenechte si ujít slavné galerie Uffizi, Bargello nebo Galleria dell´Accademia. Nádherný výhled na celou Florencii je z návrší Piazzale Michelangelo.

Nedaleko krásné a osobité Neapole leží starověké město Pompeje, které bylo v roce 79 n. l. pohřbeno popelem při erupci sopky Vesuv. Vstupné je 15 EUR, občané EU, kterým je mezi 18 a 24 lety, platí jen 2 EUR.

Pobřeží Amalfi s barevnými vesnicemi, postavenými na útesu nad průzračnou hladinou moře, je pro svojí jedinečnost zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Nejnavštěvovanější města jsou Positano a Amalfi.

Na návštěvu Pisy vám bude stačit půl dne. Většina památek se nachází na náměstí Piazza dei Miracoli. Kromě Šikmé věže tu najdete baptisterium, dóm a středověký hřbitov. Vstupné na věž je 18 EUR a děti mladší 8 let tam nemají přístup.

V severní Itálii stojí za návštěvu Milánská gotická katedrála Il Duomo, z jejíž střechy můžete pozorovat západ slunce. Vydat se můžete také do nedalekého městečka Bergamo. Až u samé hranice s Rakouskem leží líbivá horská vesnice Merano.

Palermo, hlavní město ostrova Sicílie, leží v údolí obklopeném horami a mořem. Navštivte královský palác, barokní kostel Casa Professa, bohatě zdobenou kapli Palatine nebo tradiční loutkové divadlo Opera dei Pupi.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Lago di Garda na kole

Jezero Lago di Garda na kole, poraďte prosím trasy. Slyšela jsem, že je to oblast vhodná pro cyklovýlety. Přítel jezdí na kole hodně, já jsem spíš… Zobrazit více
Dovolená7845
Dovolená7845

Scalea, jaké jsou pláže?

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s letoviskem Scalea? Je tam jen jedna hlavní pláž nebo se dají najít nějaké menší soukromé? A jsou v této oblasti… Zobrazit více
ČíčaMíca
ČíčaMíca

Botanická zahrada v Padově

Budeme na 5 dní v Benátkách a přemýšlím, kam ještě vyrazit. Napadla mě Padova, což je cca 40 km. Jaká je ta botanická zahrada v Padově?
LaFemme
LaFemme

Je v Bibione aquapark?

Ahoj byla jsem jednou ještě jako dítě s rodiči v Bibione a mohu říci, že to byla opravdu krásná dovolená plná hezkých míst. Teď bych se tam chtěla… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Zoo Bioparco Řím

Zjistil jsem, že máme kousek od hotelu v Římě, kde jsem zarezervoval ubytování zoo Bioparco di Roma. Jestli tam někdo byl jak se mu tahle zoo Řím… Zobrazit více
Elvíra
Elvíra

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce