Itálie od 930 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím platit v Itálii, jak platit mýtné a jaké jsou ceny jídla – praktické rady na jednom místě

Čím platit v Itálii, jak platit mýtné a jaké jsou ceny jídla – praktické rady na jednom místě

Na italských silnicích i na drtivé většině míst je možné platit kartami, což je ekonomičtější, než platit hotovostí. Přesto se bez eurových bankovek a mincí neobejdete. S našimi radami na cestách ušetříte.

Karta nebo hotovost?

Než se rozhodnete, čím platit v Itálii, zjistěte si, jaké si vaše banka účtuje poplatky za výběr z bankomatu v cizině a jaký je její aktuální kurz eura. Pak to srovnejte s nejlepším kurzem ve směnárně. Velmi rychle tak zjistíte, jestli se vám vyplatí směnit si eura v České republice a platit hotově, nebo bude výhodnější platit kartou a eura vybírat z bankomatu na místě.

Většina bank už dnes platbu kartou v zahraničí nezpoplatňuje a některé dokonce ani výběr z bankomatu. Vždy byste s sebou měli mít z praktických i bezpečnostních důvodů určitou částku v hotovosti.

Vaše rozhodnutí, čím platit v Itálii, by se mělo také ohlížet na způsob, jakým budete cestovat. Pokud budete trávit čas v hotelovém resortu, můžete bez obav mít v hotovosti větší obnos, který uschováte v trezoru. Naopak, jestli se chystáte cestovat, spoléhejte se spíš na kartu a bankomaty.

Ceny potravin v Itálii

 • Pokud budete nakupovat ve velkých supermarketech a mimo turistické destinace (stačí jen odejít pár desítek metrů od pláže), jsou ceny potravin v Itálii jen o trochu vyšší než v ČR.
 • Ovoce, zeleninu a místní či sezónní produkty kupujte na trzích. Cena bude nižší, zato kvalita nesrovnatelně vyšší.
 • Za vyhlášenou italskou zmrzlinu zaplatíte zhruba 1 - 3 eura za "kopeček" (= pořádný kopec :-))

Ceny jídla v restauraci

 • V turistických oblastech a velkých městech počítejte s dvojnásobnou až trojnásobnou cenou. V lokálních hospůdkách a malých městech je cena mírně vyšší než v ČR.
 • Pizza bývá dražší než u nás, ale nají se z ní klidně dva lidé.
 • Pravidlem bývá nechat číšníkovi spropitné, obvykle 10 – 20 %.

Ceny benzínu a nafty v Itálii

 • Stejně jako v ČR se i v Itálii ceny pohonných hmot v průběhu roku mění, proto před odjezdem sledujte aktuální cenu benzínu a aktuální cenu nafty. Obecně jsou ale výrazně vyšší než u nás. Ušetřit můžete při tankování bez obsluhy a na čerpacích stanicích mimo dálnice.

Ceny dálnice a mýta v Itálii

 • V Itálii se nepoužívají dálniční známky, ale platí se zde mýtné.
 • Orientačně se cena pro osobní auto pohybuje kolem €9 za 100 km. Konkrétní částku si podle své trasy můžete spočítat na kalkulátoru.
 • Některé tunely mohou být zpoplatněné a jejich aktuální seznam najdete zde.
 • Mýtné lze platit kartou nebo hotovostí – hlídejte si dobře piktogramy na branách, u mnoha z nich je možné platit jen jedním způsobem. Pravidelní návštěvníci mohou využít automatického platebního systému Telepass.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Ceny potravin v Bibione? Je to tam drahé?

Ahoj, chystáme se letos strávit hlavní dovolenou v Bibione. Jedeme s dětmi a znáte to, tady zmrzlina, tady sušenky, tady nějaká atrakce. Dohodli jsme… Zobrazit více
Elvíra
Elvíra

Jaké jsou ceny na Elbě?

Víte někdo jaké jsou ceny na Elbě? Moc informací co se týká ostrova Elba jsem v diskuzích nenašla. Víte někdo jak se pohybují ceny v restauracích a… Zobrazit více
Darina
Darina

Jaké očekávat ceny jídla v Římě?

Letíme na víkend do Říma, jaké jsou prosím ceny jídla v Římě v restauracích? A máte třeba tipy kde se dobře a levně najíst? Děkuji
Chelsea
Chelsea

Ceny na Ischii

Dobrý den, již delší dobu se mi líbí italský ostrov Ischia, konkrétně městečko Forio. Jaké se dají očekávat ceny na Ischii co se týče potravin a v… Zobrazit více
Chelsea
Chelsea

Ceny v Benátkách

Dobrý den, zakoupila jsem si levnou letenku na září do Benátek. Budu tam mít 3 dny a zajímalo by na jaké ceny v Benátkách se připravit? Kolik si mám… Zobrazit více
Ovča
Ovča

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce