Itálie od 93 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím platit v Itálii, jak platit mýtné a jaké jsou ceny jídla – praktické rady na jednom místě

Čím platit v Itálii, jak platit mýtné a jaké jsou ceny jídla – praktické rady na jednom místě

Na italských silnicích i na drtivé většině míst je možné platit kartami, což je ekonomičtější, než platit hotovostí. Přesto se bez eurových bankovek a mincí neobejdete. S našimi radami na cestách ušetříte.

Karta nebo hotovost?

Než se rozhodnete, čím platit v Itálii, zjistěte si, jaké si vaše banka účtuje poplatky za výběr z bankomatu v cizině a jaký je její aktuální kurz eura. Pak to srovnejte s nejlepším kurzem ve směnárně. Velmi rychle tak zjistíte, jestli se vám vyplatí směnit si eura v České republice a platit hotově, nebo bude výhodnější platit kartou a eura vybírat z bankomatu na místě.

Většina bank už dnes platbu kartou v zahraničí nezpoplatňuje a některé dokonce ani výběr z bankomatu. Vždy byste s sebou měli mít z praktických i bezpečnostních důvodů určitou částku v hotovosti.

Vaše rozhodnutí, čím platit v Itálii, by se mělo také ohlížet na způsob, jakým budete cestovat. Pokud budete trávit čas v hotelovém resortu, můžete bez obav mít v hotovosti větší obnos, který uschováte v trezoru. Naopak, jestli se chystáte cestovat, spoléhejte se spíš na kartu a bankomaty.

Ceny potravin v Itálii

 • Pokud budete nakupovat ve velkých supermarketech a mimo turistické destinace (stačí jen odejít pár desítek metrů od pláže), jsou ceny potravin v Itálii jen o trochu vyšší než v ČR.
 • Ovoce, zeleninu a místní či sezónní produkty kupujte na trzích. Cena bude nižší, zato kvalita nesrovnatelně vyšší.
 • Za vyhlášenou italskou zmrzlinu zaplatíte zhruba 1 - 3 eura za "kopeček" (= pořádný kopec :-))

Ceny jídla v restauraci

 • V turistických oblastech a velkých městech počítejte s dvojnásobnou až trojnásobnou cenou. V lokálních hospůdkách a malých městech je cena mírně vyšší než v ČR.
 • Pizza bývá dražší než u nás, ale nají se z ní klidně dva lidé.
 • Pravidlem bývá nechat číšníkovi spropitné, obvykle 10 – 20 %.

Ceny benzínu a nafty v Itálii

 • Stejně jako v ČR se i v Itálii ceny pohonných hmot v průběhu roku mění, proto před odjezdem sledujte aktuální cenu benzínu a aktuální cenu nafty. Obecně jsou ale výrazně vyšší než u nás. Ušetřit můžete při tankování bez obsluhy a na čerpacích stanicích mimo dálnice.

Ceny dálnice a mýta v Itálii

 • V Itálii se nepoužívají dálniční známky, ale platí se zde mýtné.
 • Orientačně se cena pro osobní auto pohybuje kolem €9 za 100 km. Konkrétní částku si podle své trasy můžete spočítat na kalkulátoru.
 • Některé tunely mohou být zpoplatněné a jejich aktuální seznam najdete zde.
 • Mýtné lze platit kartou nebo hotovostí – hlídejte si dobře piktogramy na branách, u mnoha z nich je možné platit jen jedním způsobem. Pravidelní návštěvníci mohou využít automatického platebního systému Telepass.

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce