Maďarsko od 245 Kč
Zobrazit zájezdy

Státní svátky v Maďarsku

Státní svátky v Maďarsku

Chystáte se na dovolenou do Maďarska, ale nevíte, zda po dobu pobytu zažijete i některý z místních státních svátků? Víme, v které dny Maďaři slaví a kdy jsou zavřené obchody.

Státní svátky

 • 1. ledna – Nový rok
 • 15. března – Vypuknutí revoluce (1848)
  Výročí počátku revoluce proti rakouské říši se v Maďarsku nazývá „Nemzeti ünnep“. A jak jej Maďaři slaví? Od pádu Sovětského svazu v roce 1989 je den ozvláštněný projevy a vystoupeními s tradiční maďarskou hudbou. Zvykem je nošení růžice s červenou, bílou a zelenou stuhou (barvy maďarské vlajky). Většina obchodů, bank, pošt a dalších míst je v tento den zavřená. Restaurace ale bývají otevřené.
 • Březen/duben – pohyblivé velikonoční svátky
  Maďaři slaví velikonoční svátky stejně jako my. V roce 2019 vychází Velký pátek na 19. dubna, Velikonoční neděle na 21. dubna a Velikonoční pondělí na 22. dubna.
 • Květen/červen – pohyblivé svátky Letnice
  50 dnů po Velikonocích se slaví Svatodušní neděle a následně Svatodušní pondělí. Den vychází vždy nejdříve na 10. května a nejpozději 13. června. Tento svátek označuje konec velikonočního cyklu a má připomínat příchod Ducha Svatého, který dovolil apoštolům, aby mluvili v jiných jazycích a začali kázat Ježíšovo slovo Židům, kteří v Jeruzalémě slavili Letnice. Mnoho křesťanů uznává příchod Ducha Svatého jako zrození církve.
 • 1. května – Svátek práce
  Na svátek práce, který se slaví v 80 zemích světa, bývají běžně zavřené téměř všechny obchody a podniky.
 • 20. srpna – Den Svatého Štěpána
  Svatý Štěpán byl prvním králem Maďarska a jeho oslavování vychází na 20. srpna. Den Svatého Štěpána je také známý jako „den nového chleba“. Podle tradice se tento den krájí chleba k oslavě začátku sklizně. Nejvýznamnějším prvkem oslav tohoto svátku je velký večerní ohňostroj na břehu Dunaje. Protože se jedná o státní svátek, jsou všechny obchody a supermarkety uzavřené.
 • 23. října – Povstání proti Sovětskému svazu (1956) a vznik Maďarské republiky (1989)
  Den prohlášení třetího maďarského státu vychází na 23. října. Tento den má připomínat dvě klíčové události v dějinách moderního Uherska, které se 23. října uskutečnily. Jedná se o povstání proti Sovětskému svazu roku 1956 a vytvoření Maďarské republiky v roce 1989.
 • 1. listopadu – Svátek všech svatých
 • 24. prosince – Štědrý den
 • 25. prosince – První svátek vánoční
 • 26. prosince – Druhý svátek vánoční

Obchody mají zavřeno ve státní svátek i v neděli

Roku 2015 došlo v Maďarsku k regulaci otevírací doby obchodů, které mají prodejní plochu větší než 200 m2. Tyto obchody jsou otevřené pouze od pondělí do soboty. V neděli, která znamená pro Maďary den klidu, a během státních svátků jsou zavřené. Ve státní svátek si nakoupíte jen u benzínových pump a v malých samoobsluhách.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.