Maďarsko od 251 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Maďarsku – bohatá historie, termální lázně, rodinné aktivity i noční život

Tipy na aktivity v Maďarsku – bohatá historie, termální lázně, rodinné aktivity i noční život

Chystáte se do Maďarska? Poradíme vám, kam vyrazit do lázní nebo na pláž, které památky stojí za to navštívit a kde strávit dovolenou s dětmi.

Cykloturistika

Maďarsko je s více než 2 220 km cyklostezek a hustou silniční sítí vhodnou destinací pro cykloturistiku. Jedny z nejkrásnějších oblastí jsou břehy řeky Dunaje u města Visegrád a okolí jezera Balaton. Maďarskem vedou také tři dálkové trasy EuroVelo. Za malý poplatek můžete kola přepravovat ve vybraných vlacích. V mnoha městech včetně Budapešti najdete cyklostezky.

Termální lázně a aquaparky

Maďarské lázně a termální prameny lidé využívali už v 2. století n. l., kdy si sem chodili léčit různé nemoci. Nejznámější jsou budapešťské lázně Gellért, postavené v roce 1918 v secesním stylu. V Budapešti máte na výběr z mnoha vnitřních i venkovních lázní, od těch tradičních po moderní.

Uprostřed termálního jezera Hevíz stojí pavilon, kde si můžete užít lázeňské procedury a masáže. Jezero má příjemnou teplotu i v zimě, v létě je hladina pokrytá květy leknínů.

Nedaleko města Debrecen je veliký aquapark Hungarospa s množstvím bazénů a skluzavek. Vodní park Aquaworld je také v Budapešti.

Jezero Balaton – pláže

Jezero Balaton v západním Maďarsku je s délkou 80 km největší a zároveň nejmělčí jezero v Evropě. Na mnoha místech si můžete vyzkoušet vodní aktivity jako plavbu na kajaku, vodní lyže, paddleboard nebo surfování. Lepší pláže najdete na severním pobřeží. Sezóna trvá od května do září.

Největší a nejnavštěvovanější je Veliká pláž Siófok. Najdete tu obchody, restaurace, tobogán, atrakce pro děti a půjčovny sportovního vybavení. Vstupné na pláž je 60 – 80 Kč.

Oblíbená písčitá pláž Csopak leží na severu jezera. Pozvolný vstup do vody je vhodný i pro děti. V hlavní sezóně bývá přeplněná, vyrazte raději na pláže do okolních vesnic.

Pláž Lidó u městečka Vonyarcvashegy, na západní straně jezera, láká především milovníky vodních sportů. Najdete tu vodní lyže, hřiště na volejbal, házenou a dokonce surfařskou školu.

Nebaví vás celý den na pláži jen ležet? Vyrazte na pláž Gyenesdiás Diás, kde si kromě mnoha plážových a vodních sportů můžete zahrát petang, venkovní šachy nebo stolní tenis.

Historická místa

V centru Budapešti potkáte budovy různých období i stylů. Nejcharakterističtější je pravděpodobně budova parlamentu, postavená v novogotickém stylu, která stojí na břehu Dunaje. Impozantní 268 m dlouhá budova je nejlépe vidět z druhé strany řeky, bohatě zdobené interiéry si můžete projít při jedné z pravidelných prohlídek.

Budínský nebo také Královský hrad stojí na opačném břehu řeky a nabízí překrásný výhled na celé město. V areálu hradu sídlí několik zajímavých institucí jako je národní galerie nebo národní knihovna. Za návštěvu stojí také Historická čtvrť v okolí hradu. K hradu se dostanete autobusem, lanovkou nebo pěšky.

Bazilika sv. Štěpána dominuje náměstí Szent István v centru města. Bazilika byla postavena v neoklasicistním stylu v polovině 19. století a ukrývá vzácnou relikvii – mumifikovanou ruku krále Štěpána I., zakladatele Uherské říše. Z ochozu okolo kopule je krásný výhled na město.

Rybářská bašta je romantická stavba sedmi věží propojených chodníčky. Byla postavena na přelomu 19. a 20. století a v noci je odsud nejlepší výhled na osvícenou budovu parlamentu. Nedaleko stojí také Matyášův chrám, který ukrývá repliky korunovačních klenotů.

V ulici Dohany najdete největší synagogu v Evropě s přilehlým židovským hřbitovem, památníkem a muzeem.

Na okraji Budapešti stojí také Aquincum, pozůstatky římského tábora z 1. století. Uvidíte zde zbytky amfiteátru, soch, hrobek a muzeum artefaktů nalezených v této lokalitě.

Zámek Vyšehrad ze 13. století se tyčí na kopci nad Dunají, jen 40 km severně od Budapešti.

Ve městě Pécs (Pětikostelí) najdete římské, islámské i křesťanské památky. Mezi nejznámější patří mešity Ghasi Kasim Pascha a Jakovali Hassan Paschi, kde je dnes muzeum turecké historie, kostel Všech svatých, mauzoleum a Římská náhrobní kaple s nástěnnými malbami.

Zřícenina hradu Hollókő ze 13.století se tyčí nad stejnojmennou obcí. Během léta tu probíhají různé akce, koncerty a představení.

Severovýchodně od Budapešti leží město Eger s kouzelným historickým centrem, několika kostely a hradem s pochozími hradbami, odkud je krásný výhled na město.

Noční život

Především Budapešť je známá pro svůj bohatý noční život. Oblíbeným místem, kam si zajít na drink, jsou takzvané „ruin bary“. Nejznámější z nich je Szimpla Kért. Pro klidnější večer s ochutnávkou vína vyrazte do vinárny Tasting Table Budapest. Příjemným místem, kde strávit večer s živou hudbou je Budapest Jazz Club. Pořádnou párty v rytmu R’n’B si užijete v klubu Peaches and Cream.

Rodinné aktivity – zoo, muzea

V zoologické zahradě v centru Budapešti je mnoho druhů exotických zvířat. Tropické ryby a jiné živočichy uvidíte v Tropicáriu. V národním parku Hortobágy máte možnost pozorovat šakaly, vlky divoké koně a jiné původně místní druhy. Zoologickou zahradu najdete také ve městech Pécs, Debrecen, Szeged a dalších.

Skvělou rodinnou zábavou je 3D galerie, kde se stanete součástí uměleckých děl. Miniversum je jedna z největších výstav miniatur na světě. Neviditelná výstava je zajímavou (ne)podívanou pro malé i velké návštěvníky. Pokud máte rádi hry a napětí, nezapomeňte v Budapešti navštívit jednu z mnoha únikových her. Na jezeře Városligeti uprostřed Budapešti se můžete projet na lodičkách a v zimě si zabruslit na obrovském venkovním kluzišti s romantickou kulisou okolních historických budov.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Tržnice v Budapešti

Dobrý den, navštívíme teď Budapešť a chtěla bych se zeptat, jak velká je hlavní tržnice? Za jak dlouho se to dá projít? Slyšela jsem, že se tam… Zobrazit více
korzičan
korzičan

Lodní doprava a trajekty na Balatonu

Dobrý den, funguje lodní doprava na Balatonu? Zajímalo by mě, jestli se dělají nějaké plavby po Balatonu i jestli funguje nějaký trajekt přes Balaton… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Termální lázně Sárvár - tipy a zkušenosti

Dobrý den, rozhodujeme se jaké termální lázně jsou lepší, jestli Sárvár Furdo nebo Bukfurdo. Chceme si na jaře projet Maďarsko a rádi bysme si to… Zobrazit více
Zuzana_Ladovská
Zuzana_Ladovská

Jeskynní lázně Miskolc Tapolca

DObrý večer, během jarních prázdnin navštívíme s přítelkyní Maďarsko. Představoval bych se nějaké termální lázně s "wow efektem". Zalíbily se mi… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Balaton na kole - tipy na cyklostezky

Jelikož jednou ročně podnikáme dovolenou na kole někde v zahraničí a zkoušíme vždy najít zajímavé cyklotrasy, padl mi letos do oka Balaton. Chtěla… Zobrazit více
Muffajzňa
Muffajzňa