Maďarsko od 251 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím platit v Maďarsku – měna, směnárny, bezhotovostní platby a ceny

Čím platit v Maďarsku – měna, směnárny, bezhotovostní platby a ceny

Přesto, že je Maďarsko členskou zemí EU, stále používá k placení forinty. Kde nejsnáze směnit koruny za forinty a jak je to v Maďarsku s bankomaty a bezhotovostními platbami? Máme pro vás potřebné informace o placení i aktuální ceny potravin a pohonných hmot.

Měna v Maďarsku

  • Maďarskou měnou je forint.
  • Mezinárodním kódem forintu je HUF, ale v Maďarsku se většinou setkáte s označením Ft.
  • Drobné mince se nazývají filléry (100 fillér = 1 Ft). Mají však velmi nízkou hodnotu, a proto se s nimi při placení setkáte minimálně.
  • Nejčastěji budete platit bankovkami v hodnotách 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 a 20 000 forintů.
  • Kurs koruny k forintu se neustále mění, orientačně však počítejte, že 100 forintů je přibližně 8 Kč.

Směnárny a bankomaty

České koruny za forinty můžete směnit ještě v ČR, ale pouze ve větších městech. Po příjezdu do Maďarska si forinty jednoduše vyberete v jednom z bankomatů, kterých je v zemi velké množství. Směnit peníze lze přímo na místě v některé z místních bank. Banky mívají otevřeno každý všední den od 8 do 15 hodin. Bankomaty fungují nonstop.

Bezhotovostní platby

Platby kartou jsou možné ve větších obchodech, restauracích a u benzínových pump. S bezhotovostní platbou uspějete i při vstupu do lázní. V hotelech (hlavně těch menších) a penzionech však často požadují platbu v hotovosti. Proto vám doporučujeme se na způsobu platby s ubytovacím zařízením dohodnout co nejdříve po vašem příjezdu.

Ceny v Maďarsku

Maďarsko je pro nás Čechy poměrně levnou destinací. Většina zboží a služeb je finančně srovnatelná s ČR a v některých případech můžete dokonce oproti naší zemi příjemně ušetřit.

Ceny v restauraci

Pohybují se v průměru mezi 700 – 2 000 HUF (cca 60 – 170 Kč) za hlavní chod. Záleží na tom, zda zavítáte do levnějšího podniku nebo dáte přednost lepší restauraci. Ceny jídel se liší i v závislosti na lokalitě. Ve větších městech jsou ceny o něco vyšší než v méně turistických oblastech.

Ceny potravin

Jsou velmi podobné cenám u nás v ČR. Za 1,5 l balené vody dáte v průměru 130 HUF (11 Kč). Pivo vás vyjde na 80 – 350 HUF (7–29 Kč). Chléb seženete přibližně za 140 HUF (12 Kč). Nejlevněji nakoupíte ve větších supermarketech.

Ceny benzínu a nafty

Litr benzínu či nafty seženete v Maďarsku za podobné ceny jako u nás. Před cestou však doporučujeme zjistit si aktuální ceny benzinu i nafty.

Cena dálniční známky v Maďarsku

Maďarské dálnice jsou zpoplatněné elektronickým mýtným. Měsíční dálniční známka stojí 4 780 HUF (asi 400 Kč). Pokud vám bude stačit devítidenní známka, dáte za ni 2 975 HUF (asi 250 Kč). Přečtěte si tipy na cestu autem.

Spropitné

Spropitné v Maďarsku není zahrnuté v celkové ceně a čítá přibližně 10 – 20 % z vaší útraty. Dýško běžně dostávají zaměstnanci restaurací, kadeřnictví, kosmetických salónů i řidiči taxi.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Ceny v Maďarsku

Dobrý den moc vás zdravím. Prosím vás nevíte jaké jsou ceny v Maďarsku obecně? Za kolik můžu najít ubytování, za kolik se asi přibližně najím v… Zobrazit více
anonym
anonym