Thajsko od 26 895 Kč
Zobrazit zájezdy

Thajská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Thajská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Thajská kuchyně je jednou z nejoblíbenějších na celém světě. Dostane vás svým netradičním spojením mnoha výborných chutí. Typická je pro ni ostrost, jednoduchost přípravy a pestrost. Často se používají exotické druhy koření a ovoce, především kokos.

Pokud se chcete podívat někam, kde si vychutnáte i gurmánské zážitky, zaleťte si do Thajska. Najdete tady jednu z nejoblíbenějších kuchyní na světě. Byla inspirována čínskou a indickou kuchyní, ale zachovala si především svou originalitu. Ostrá jídla jsou zde pověstná, ale ničeho se nebojte. Stačí v restauraci říct, že nechcete pálivé, a připraví vám i jemnější variantu. Zdejší lidé milují bylinky a koření, a to nejen pálivé. Jídla zde hrají všemi barvami a jsou pastvou pro oči. Často se setkáte s kořenící rybí omáčkou nam pla, která je hojně používána jako sojová omáčka především v jihovýchodní Asii nebo krevetovou pastou kapee.

Základem většiny pokrmů je obvykle rýže, která se pěstuje v Thajsku téměř všude. Uvidíte rýží klasickou, jasmínovou, tmavou, klihovitou a další. Typické je kuřecí a vepřové maso, často krájené na malé kousky, dále pak ryby, mořské plody a produkty z kokosu. Kokosové mléko, kokosová voda, nakrájený kokos… kokos jednoduše najdete všude. V Thajsku narazíte mimo jiné i na další exotické ovoce, které není v Evropě příliš známé.

Porce jsou spíše menší, protože hlavní jídlo se skládá z více chodů. Jelikož jsou suroviny nakrájené na malé kousky, jí se pravou rukou lžící a levou rukou vidličkou. Hůlky budete mít k dispozici k pokrmům s nudlemi. Zvykem místních je, že se celá rodina schází u večeře.

Pouliční stánky

Thajsko je známé svým pouličním prodejem občerstvení. Rozhodně doporučujeme ochutnat místní palačinky na kokosovém oleji. Pozor si dejte na nápoje s ledem, například čerstvé ovocné šťávy, ledovou kávu a podobně. Oproti pouličním stánkům v Číně tady uvidíte méně smažených jídel. Spíše se setkáte s grilováním, dušením a pečením. Pokud chcete vyzkoušet vyloženě specialitu, sáhněte po smaženém hmyzu.

Typická hlavní jídla

Pokud jste viděli někdy thajská jídla, jistě jste si všimli převládající sytě žluté barvy. Ano, často používají kari, kurkumu a další výrazná koření. Doporučujeme ochutnat kaeng massaman, což jsou kousky masa s kari, indickým kořením (badyán, skořice, hřebíček, kardamom), oříšky a bramborami. Směs všech těchto výrazných chutí vytváří gastronomicky velmi zajímavý výsledek.

Z pálivějších jídel si pochutnáte na pat kaphrao, tedy maso nebo krevety s chilli, thajskou bazalkou a česnekem. V Thajsku se setkáte také s pálivými saláty, například som tam z papáji a krevet. Typické jídlo s nudlemi je pad thai – smažené nudle, maso, krevety, oříšky a chilli. Jako hlavní jídlo si můžete dát ale i kyselou pikantní polévku tom yam z krevet a kuřecího masa, zeleniny, limetky, citronové trávy a chilli. 

Najít zde můžete dokonce i karbanátky, ale trochu jiné, než jsme zvyklí. Jedná se o rybí karbanátky pod názvem tod mun pla. Další netradiční jídlo, které stojí za vyzkoušení je satay, což jsou kuřecí kousky na špízu s arašídovou omáčkou. V Thajsku prostě nebudete vědět, co ochutnat dříve.

Thajské dezerty

Klasickým dezertem v Thajsku je sladká rýže s kokosovým mlékem, banánem a mangem. Výborný je také smažený banán, kokosová zmrzlina přímo ve vydlabaném kokosu a sladké pečivo. Určitě ochutnejte čerstvé šťávy a místní exotické ovoce. Některé možná ani nebudete znát. Například durian, tamarind, karambola, jackfruit a další. Vybírejte si především ovoce se slupkou, kterou si oloupete. Vyhnete se tak případným střevním potížím z vody, kterou bylo ovoce umyto. Pro osvěžení si objednejte kokosové mléko nebo kokosovou vodu, které se v sezóně prodávají přímo v kokosu.

Nápoje v Thajsku

Thajsko si rozhodně spojíte s čajem. Je přímo povinnost ho zde ochutnat. Typický zelený čaj nebo čaj oolong (polozelený nebo žlutozelený) mají neskutečnou chuť. Milovníci piva tady také nebudou zklamaní. Překvapením je, že v Thajsku si vyrábí vlastní pivo. Najdete ho pod značkami Singha a Chang. A co se týká ostřejších nápojů, tak z místní rýže dokonce vyrábějí whisky – Mekong. Ochutnejte thajské chutě se vším všudy.

Obvyklé ceny v restauracích

  • jídlo v levnějších restauracích: 44 Kč
  • tříchodové menu v lepší restauraci: 239 Kč
  • 0,33 l Coca Coly: 14 Kč
  • 0,3 l vody: 7 Kč
  • 0,5 l točeného piva: 52 Kč
  • cappuccino: 44 Kč

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Thajské pad thai recept

Dobrý den, v Thajsku jsme si zamilovali nudle pad thai. Zkoušíme to doma, net je plný zaručeně nejlepších receptů, ale pořát to něják není ono. Máte… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce