Thajsko od 21 125 Kč
Zobrazit zájezdy

Čím platit v Thajsku, kde měnit peníze, kurz bahtu a ceny

Čím platit v Thajsku, kde měnit peníze, kurz bahtu a ceny

Chystáte se na dovolenou do Thajska? Ať už jedete s cestovkou nebo volíte dobrodružnější variantu a vyrážíte na vlastní pěst, potřebujete zjistit, čím v Thajsku platit, kde si vyměnit peníze a tak trochu prozkoumat, kolik co stojí. Dobrá informovanost vám může ušetřit nervy i finance, tak pojďme na to…

Thajská měna

Jedinou akceptovanou měnou napříč zemí je thajský baht (zkratka THB, čtěte “bát”). 100 THB vyjde v posledních letech na 60 – 80 Kč. Záleží na aktuálním kurzu, který dost kolísá.

Thajské bankovky mají hodnotu 20 až 1000 bahtů, mince 1, 2, 5 a 10 bahtů. Jeden baht se dále dělí na 100 satangů. Existují například mince o hodnotě 25 nebo 50 satangů, ale vzhledem k velmi malé hodnotě se moc nepoužívají.

Jakou měnu s sebou

Určitě je vhodné si s sebou do Thajska vzít několik set euro nebo dolarů v hotovosti. Většinou je jedno, kterou ze zmíněných měn si přivezete. Výjimečně se objevují místa, kde zvýhodňují spíš dolar. Také nezáleží, kolik peněz s sebou při příletu máte – maximální suma cizí měny pro dovoz ani vývoz není stanovena. S českou korunou zde samozřejmě nepochodíte a koupit bahty v ČR je poměrně složité a nevýhodné.

Směna

Nejnutnější částku směníte už na letišti po příletu, kde kurz nebývá příliš výhodný (někteří cestovatelé ale mají zkušenost výhodné směny právě na letišti - zjistěte si předem kurz a uvidíte). Dále směňujte jen v bankách nebo oficiálních sítích větších směnáren, které nabízí lepší kurz než malé směnárny a hotely. Paušální poplatek by po vás požadovat neměli. Pokud ano, jděte jinam a směňte výhodněji.

Bankomaty a platba kartou

V Thajsku je poměrně hustá síť bankovních poboček, směnáren a bankomatů, zejména v turistických oblastech, takže se nemusíte bát, že zůstanete bez peněz.

Zda je výhodnější výměna CZK -> EUR/USD -> THB, nebo výběr z bankomatu, záleží na poplatcích za výběr v zahraničí stanovený vaší bankou k vašemu účtu/kartě. K tomu si připočtěte ještě poplatek za využití místního bankomatu, obvykle 150 – 220 bahtů bez ohledu na vybranou částku. 

Platba kartou není tak běžná jako u nás. Thajci z ní musí odvést poplatek bance a proto často upřednostňují hotovost. Například v oblíbeném marketu 7-eleven přijímají platby kartou až od částky 200 bahtů. Hotovost je tedy nezbytná.

Ceny v Thajsku

Všude se dočtete, že ceny v Thajsku jsou zhruba poloviční oproti ČR. V turistických letoviscích (Krabi, Phuket, okolní ostrovy, Pattaya, Koh Samui atd.) jsou ale ceny kvůli turistům nadsazené a pohybují se zhruba na úrovni mimopražských cen ČR.

Kde vytušíte, že není cena pevně daná, nebo že místo vás vidí prodejci naditou peněženku evropského turisty, smlouvejte! Ušetřit můžete především na dopravě, výletech, suvenýrech i ubytování.

TIP: Osobní zkušenosti cestovatelky ohledně cen najdete v diskuzním vlákně Ceny v Thajsku.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Ceny v Thajsku

Podělím se o zkušenost s cenami v Thajsku, aktuální, rok 2018.Ceny opravdu záleží na oblasti. Byla jsem na Koh Lanta, Phi Phi a v Krabi. Lanta byla… Zobrazit více
JaneJane
JaneJane

Měnit peníze?

myslíte, že si mám měnit peníze pokud jdeme na plavbu lodí? Budeme se plavit po moři ale budeme mít zastávky i v přístavě. Nevím se rozhodnout jestli… Zobrazit více
HankaLamb
HankaLamb

Rozpočet Thajsko

Dobrý den, mám dotaz (3 dospělí). Rozpočet 40-45 tisíc. Počítám cca 9 tisíc/letenka/osoba. Je reálné vyjít se zbytkem za ubytování, jídlo, případně… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce