Thajsko od 26 895 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity v Thajsku – kultura, relaxace i sporty

Tipy na aktivity v Thajsku – kultura, relaxace i sporty

Dovolená v Thajsku nabízí nespočet možností, jak ji prožít. Přinášíme několik postřehů a rad, které vám mohou při rozhodování pomoci. Například v tom, jaké architektonické i přírodní krásy byste neměli vynechat, jaké místní speciality ochutnat či jakými způsoby zde můžete načerpat novou energii. Přečtěte si naše tipy na aktivity v Thajsku.

Pláže

Vidět na vlastní oči nádherné pláže s jemným bělostným pískem je pro mnoho lidí jedním z hlavních důvodů, proč se rozhodnou Thajsko navštívit. Místní pláže jsou ve skutečnosti často ještě krásnější než na fotografiích a nabízejí všechno, po čem turisté touží. Od průzračně čistého moře, přes odpočinek na lehátku s koktejlem v kokosovém ořechu v ruce, až po romantické procházky po břehu moře nebo nezapomenutelný východ či západ slunce. Ty nejkrásnější se ale nenacházejí na březích pevninského Thajska, ale na stovkách ostrovů a ostrůvků, které k němu patří.

Parky a rezervace

Thajsko není jen zemí písčitých pláží. Najdete zde i nádherné národní parky a přírodní rezervace. Hodně vyhledávaným je národní park Erawan, který se nachází v horské oblasti na západě Thajska. V parku se ukrývá unikátní vodopád, který padá z výšky jeden a půl kilometru. Ze zvířat v parku můžete vidět například slony, tygry či gibbony. Dalšími známými parky jsou Phu Kradung a Phu Rua, které se rozkládají u hranic s Laosem. Hlavním lákadlem je především rozmanitá fauna a flora. V závislosti na nadmořské výšce jsou tu různé typy lesů s volně žijícími slony, medvědy či jeleny.

Památky

Nepřeberné množství památek naleznete především v hlavním městě Thajska – Bangkoku. Místní mu říkají Krung Thep, což znamená město andělů. Mezi nejznámější památky zde patří:

  • Královský neboli Velký palác – obrovský komplex s více než sto budovami, který je celý obehnán zdmi. Najdete zde různé chrámy, nádherné zahrady a množství dalších budov, v jejichž prostorách se nacházejí překrásné sály.
  • Wat Phra Kaeo neboli Chrám smaragdového Buddhy – chrám, ve kterém se nachází smaragdová soška Buddhy, je umístěn v prostorách areálu Královského paláce.
  • Palác Vimanmek – palác, který byl postaven celý výhradně z týkového dřeva.
  • Chrámový komplex Wat Pho – jeden z největších a nejstarších chrámových komplexů v Bangkoku. Proslulý je především 15 metrů vysokou a 46 metrů dlouhou sochou ležícího Buddhy. Kromě této sochy zde můžete obdivovat i stovky obrazů znázorňujících Buddhu.

Zážitkem je plavba na loďce po řece Chao Phraya, která vám umožní poznat různé části města, od moderních mrakodrapů až po malé tradiční domky. Na jejích březích se nachází také mnoho dalších buddhistických chrámů, například Wat Arun. Rozhodně byste neměli minout plovoucí trh, kde místní lidé prodávají nejrůznější ovoce a zeleninu přímo na svých loďkách. Nejznámějším plovoucím trhem je Damnoen Saduak.

Města

Bangkok však není jediným městem, které stojí za návštěvu. Kromě něj můžete navštívit i další známá místa. Jedním z nich je Kanchanaburi, které je celosvětově známé především díky knize a filmu Most přes řeku Kwai. Slavný železniční most, který spojuje Thajsko a Barmu, má za sebou velmi pohnutou historii. Byl postaven pod japonským vedením v době druhé světové války a při jeho stavbě zemřelo více než sto tisíc dělníků. S historií mostu se můžete detailně seznámit v místním válečném muzeu.

Pokud máte rádi divoký noční život, navštivte město Pattaya, které kromě několikakilometrové pláže s promenádou nabízí i sloní vesničku a park. Sloni jsou v Thajsku považováni za posvátná zvířata, která mají velký duchovní význam. Chiang Mai je druhé největší město Thajska v horské oblasti severního Thajska. V historickém centru obehnaném hradbami najdete řadu chrámů a svatyní.

Masáže a masérské kurzy

Při odpočinku na pláži, ale samozřejmě i kdekoli jinde, se můžete nechat rozmazlit thajskou masáží, která vám pomůže zbavit se veškerého napětí a stresu. Tradiční thajská masáž se může poněkud lišit od toho, co pod stejným názvem zažijete v evropských salonech. Využívá totiž i prvky akupresury a jógy. Pokud se chcete o umění masáže dozvědět více, můžete absolvovat různé masérské kurzy v místních masérských školách. Nejvyhlášenější jsou především školy nacházející se na severu země.

Relaxace

Thajská kultura a životní styl je ovlivněn buddhismem, filozoficko-náboženským učením, které je v našem západním světě často spojováno s uměním meditace a jógou. Pokud máte pocit, že si potřebujete odpočinout od našeho rychlého a stresujícího životního stylu, můžete využít nabídky takzvaného retreatu – tedy možnosti žít po dobu několika dní podobným způsobem života jako místní buddhističtí mniši. Pocit naprosté relaxace, který tak zažijete, se nedá slovy popsat. Další možností je návštěva meditačního sezení, které vám přinese uvolnění prostřednictvím různých meditačních technik.

Vodní sporty

Krásné a čisté moře v Thajsku přímo vybízí k rozmanitým vodním sportům. Oblíbené je především potápění, případně alespoň šnorchlování, díky kterému můžete poznat velmi pestrý a barevný život pod hladinou moře. Ukrývají se tu totiž nádherné útesy plné podmořského života. Vidět tak můžete korály různých barev a tvarů, hejna pestrobarevných ryb, rozmanité druhy rejnoků a místní žraloky leopardí.

Potápění je populární především na ostrovech, například Similanské ostrovy, Phi Phi nebo na Phuketu. Pokud nemáte s potápěním zkušenosti, navštivte jednu z mnoha místní škol potápění, kde vás vše naučí. Pokud máte rádi adrenalinové vodní sporty, můžete vyzkoušet jízdu na vodním skútru či surfování.

Thajský box

Thajsko je spojené i se sportem. Pokud patříte mezi příznivce bojových umění, jistě vás zaujme místní bojové umění thajský box neboli muay thai.Jde o poměrně tvrdý bojový sport, povoleny jsou totiž údery pěstmi, lokty, koleny i kopy nohou. Tento sport má pravděpodobně kořeny v čínských bojových uměních. Každý zápas thajského boxu začíná tradičním zahajovacím ceremoniálem a bojovníci nosí na hlavě čelenky mongkol, které jsou upletené z provazu.

Gastronomie

Thajské pokrmy a kuchyně jsou vyhlášené po celém světě. Thajská gastronomie je známá především svými nudlemi, které místní umí připravit na mnoho nejrůznějších způsobů, a pálivými omáčkami, které kromě nudlí můžete konzumovat také s tradičně připravenou rýží.

Z koření kuchyně využívá především chilli, kari a kurkumu, které dávají pokrmům výraznou chuť.Skvělé jsou ale i místní ryby či krevety. Pokud máte rádi sladké, určitě vám zachutnají místní dezerty s mangem či kokosem. Ti odvážnější mohou ochutnat i různě upravený hmyz, který nabízejí pouliční stánky. Thajsko patří mezi země, kde kvete street food.

Zážitkem ale není jen jídlo samo o sobě ale celá kultura stravování. Jídlo je pro Thajce rituálem, u kterého se schází se svou rodinou či přáteli. Všechno jídlo se většinou nachází na stole a vy si nabíráte, na co máte chuť a v jakém množství chcete. Nemusíte se obávat, že budete muset jíst tradičními hůlkami, k dispozici je běžně i lžíce a vidlička. Nikoli však nůž. V porovnání s našimi evropskými zvyklostmi vás možná překvapí, že polévka se podává až jako poslední chod.

Pokud máte pro thajskou kuchyni slabost a chtěli byste se naučit některá jídla připravovat sami, můžete v rámci vaší dovolené navštívit i některé z místních kurzů vaření. Jejich nabídka je velmi široká.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Nejlepší pláže na Phuketu

Ahoj, původně jsme chtěli letět do Bangkoku a odtud na Krabi. Ale nakonec jsme se rozhodli letět přímo na Phuket. Přijde nám mnohem zajímavější.… Zobrazit více
Bětka
Bětka

Svatba v Thajsku

Dobrý den, minulý rok jsme navštívili Thajsko ostrov Koh Samui. A od té doby na tuhle dovolenou nemůžeme zapomenout. Přítel mě minulý týden požádal… Zobrazit více
LenkaGazdova
LenkaGazdova

Co vidět v Bangkoku? Jaké památky?

Bangkok památky Dobrý den, chystáme se v únoru navštívit Bangkok. Jelikož bych toho chtěla vidět v Bangkoku a okolí co nejvíce, naplánovala… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Phuket tipy na výlety

Zdravím, čeká nás 14 dní na Phuketu. Máme vyhlédnutý luxusní hotel se snídaní. Dá se v pohodě najíst na ulici? Rád bych také, kdyby mi někdo poradil… Zobrazit více
LenkaGazdova
LenkaGazdova

Pattaya výlety a sexuální turistika

Zdravim, rád bych se zeptal, kam vyrazit, co vidět a nevynechat v Pattya? Jaké zvolit v Pattaya výlety? Rád bych viděl exotická zvířata a vyrazil do… Zobrazit více
LenkaGazdova
LenkaGazdova

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce