Velká Británie od 8 390 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak a čím platit ve Velké Británii – britská libra, kurz, směnárny a ceny

Jak a čím platit ve Velké Británii – britská libra, kurz, směnárny a ceny

V Anglii se platí britskou librou. Ve větších londýnských obchodech a restauracích je ale možné platit také eurem. Do Spojeného království si vezměte platební kartu i hotovost a předem si zjistěte aktuální kurz libry ke koruně.

Měna ve Velké Británii

Oficiální měnou Velké Británie je britská libra označována zkratkou GBP nebo symbolem £ či Ł. 1 libra se skládá ze 100 pencí. Setkat se můžete s mincemi v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 pencí a 1 a 2 libry. Pozor, jednobarevná stará mince o hodnotě jedné libry již neplatí, v oběhu jsou nové, tvořené dvěma kovy. Platné bankovky mají hodnoty 5, 10, 20 a 50 liber. Kurz britské libry se pohybuje v rozmezí 28 – 30,50 Kč.

Kde směnit peníze?

Peníze je lepší směnit už v ČR. Kromě liber si pak přibalte také platební kartu a jestli máte doma nějaká nevyužitá eura, vezměte je klidně také. Můžete je ve VB kdykoliv vyměnit za libry. Nejjednodušší a zároveň nejvýhodnější cestou ke směně v Anglii jsou banky. Ve větších městech jsou otevřené i o víkendech a za směnu si neúčtují žádné poplatky. Kromě bank nabízejí směnu peněz i pošty, hotely a směnárny na letištích a v turistických oblastech.

Bankomaty a bezhotovostní platby

Výběry peněz jsou možné díky bankomatům na každém rohu. Počítejte však s poplatky dle ceníku vaší banky (nula až několik set korun dle typu účtu a vybírané částky). V obchodech, restauracích a hotelích je běžné platit kartou. Běžně přijímány jsou zde karty MasterCard, Maestro/Cirrus, Visa a American Express.

Ceny potravin, nápojů a cigaret

V porovnání s ČR je ve Velké Británii poměrně draho. Nejlevněji nakoupíte ve velkých supermarketech, kde jsou ceny levných značek (Tesco value apod.) stejné nebo mírně vyšší než u nás, a v restauracích s rychlým občerstvením.

Za oběd v restauraci necháte 10 – 40 liber podle toho, do jakého podniku zavítáte. Pivo v restauraci vás vyjde obvykle na 2 – 4 GBP a 1 l vody asi 1 GBP.

Cena cigaret v Anglii je průměrně 10 GBP za krabičku.

Ceny vstupenek a ubytování

Ubytování v Londýně a dalších turistických městech Británie je poměrně drahé. Jedna noc v hostelu začíná zhruba na ceně 25 GBP za osobu a noc ve dvoulůžkovém pokoji. Ve 3hvězdičkovém hotelu stojí noc kolem 60 GBP na osobu.

Vstupy na památky se pohybují cca od 10 do 30 liber. Tower Bridge uvidíte za 25 GBP, Westminster Abbey 22 GBP a palác Kensington 17 GBP. Pokud jedete do Velké Británie hlavně za památkami, zvažte pořízení předplacené turistické karty London Pass, která vás dostane na desítky nejrůznějších památek za jednu fixní cenu.

Cena taxi a metra v Londýně, autobusů a pohonných hmot

Pokud si vezmete v Londýně taxi, počítejte s vyššími cenami, které se ale liší a závisí na tarifech jednotlivých taxikářů. Nástupní taxa vychází většinou na cca 2,50 GBP. Jedna ujetá míle se pohybuje mezi 4 – 10 librami a cena naskakuje i za čas. Z centra Londýna na letiště Heathrow se dostanete za 45 – 80 GBP.

Londýnské metro stojí od 2,40 po 6,00 liber podle ujeté vzdálenosti (zóny, do které jedete) a denní doby. Pro více info se podívejte na ceník.

Nejlevnější způsob dopravy po UK jsou nízkonákladové společnosti typu Megabus nebo Easybus. Když si jízdu rezervujete s velkým předstihem, dostanete se s Easybusem z letiště Stansted do centra Londýna za dvě libry nebo s Megabusem přes půlku země klidně za libru.

Jestli dáte přednost cestování autem, cena benzinu je asi 1,20 GBP za litr, skoro stejně stojí i nafta. Aktuální ceny najdete zde.

» Zobrazit levné letenky do Británie «

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.