Velká Británie od 8 290 Kč
Zobrazit zájezdy

Britská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Britská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny

Britská kuchyně vás nadchne svou rozmanitostí a dobře vás zasytí. Novodobá kuchyně čerpá inspiraci z jiných států a stává se lehčí a pestřejší, než bývala. Milovníci masových jídel si přijdou na své, převládá maso hovězí, jehněčí a zvěřina. V oblibě jsou také ryby, a to nejen jako známé fish and chips.

Dříve byla typická britská kuchyně považována za nepříliš oblíbenou. Přestože obsahovala hodně zeleniny, vždy se jednalo o těžká jídla s větším množstvím oleje. Vše se smažilo. Dnešní britská kuchyně již ustupuje od tradičních receptů a začíná se inspirovat jídly z jiných zemí. Velmi populární jsou jídla mexická, italská, francouzská, indická a další. 

Pojďme se podívat na to, co je pro Velkou Británii typické. Jistě si najdete v oněch zvláštních kombinacích zálibu. Nejvíce se používá maso, ryby, uzeniny, obiloviny, luštěniny (především fazole), vejce, rajčata, brambory a mléčné výrobky.

Stravování ve Velké Británii

Velmi populární jsou rychlá občerstvení. Na každém rohu se setkáte s hot dogy, párky, sendviči, pizzou, kebabem, čínskými nudlemi a spoustou dalšího. Narazíte na různé druhy hranolek, nejvíce vás asi vyvedou z míry ty s octem.

Běžné stravování přes den může však některé turisty překvapit. Obvyklá je typická velká anglická snídaně, téměř žádný oběd a velká večeře. Britové si dopřávají velkou anglickou snídani především o víkendech, přes týden snídají menší porce. Skládá se z fazolí v rajčatové omáčce, pečených párků, vajíček, slaniny, toustů, žampionů a rajčat. Dostanete ji v každé britské restauraci.

K obědu je velmi oblíbený sendvič a hranolky, především ty octové, které se těší v Británii velké oblibě. Nesmíme zapomenout ani na pověstné fish and chips – smaženou rybu s hranolkami. K obědu často také uvidíte plněné pečené brambory – jacket potato. Večeře je hlavním teplým jídlem dne.

V dnešní době si Britové rádi objednají něco rychlého z mezinárodní kuchyně, ale dříve to byla především jídla jako bramborová kaše s masem, párky, listové těsto plněné masem atd. Co by vás rozhodně překvapilo na britské klasické večeři je schopnost Britů zkombinovat na jeden talíř maso, pizzu, párek, zeleninu a další odlišná jídla.

Typická britská jídla

Pokud máte rádi maso a bramborovou kaši, zaručeně si pochutnáte na typických britských jídlech. Doporučujeme bangers and mash, což jsou klobásy s bramborovou kaší a hráškem nebo pie and mash, tedy mleté maso s bramborovou kaší a omáčkou. Oblíbené jsou masové koláče steak and kidney pie s hovězím nebo jehněčím masem. Pochoutkou je roastbeef – na tenké plátky nakrájené kvalitní hovězí maso.

Pod názvem jugged hare najdete dušeného zajíce se zeleninou. Nevynechejte typické nedělní jídlo sunday roast – hovězí, krůtí nebo vepřovou pečínku s pečenými bramborami, Yorkshirským pudinkem a zeleninou. To vše polité výbornou omáčkou. Další pochoutkou je beef wellington, což je hovězí svíčková zabalená a pečená v listovém těstě.

Dezerty

Pokud si budete chtít dát v Anglii pudink, dejte si pozor. Toto jídlo totiž v některých variantách nemá s naším sladkým pudinkem nic společného, a naopak vás pravděpodobně překvapí, o co se jedná. Pudding je masové jelito s vepřovou krví (black pudding) nebo bez krve (white pudding).

Pokud máte přece jen chuť spíše na sladké, ochutnejte bread and butter pudding – dezert, který je podobný naší zemlbábě. Výborný je také rebarborový koláč, trifle – ovocný zákusek se želatinou, victoria sponge – piškotový dort s jahodami nebo banoffee pie pro milovníky banánů.

Oblíbené nápoje v Británii

Každý jistě zná pojem čaj o páté. Tato tradice, kdy se podával černý čaj (často s mlékem) se sušenkami, se ale už bohužel moc nedodržuje. Přesto jsou Britové stále velkými milovníky čaje. Oproti jiným evropským státům se tady pije méně kávy.

Z alkoholických nápojů je nejoblíbenější pivo, které se čepuje jako velké – pint s mírou 0,56 l. O malé pivo požádáte, když řeknete half a pint. Existuje mnoho druhů piv, v každém regionu navíc preferují jiné chutě. Na severu převažuje mild, tedy sladší varianta, oproti tomu bitter je sušší a chmelenější pivo. Typické londýnské pivo je tmavé pivo Porter. Známý je irský černý Guinness.

Nesmíme zapomenout zmínit také vynikající irské whiskey (Jameson, Tullamore Dew a mnoho dalších).

Obvyklé ceny v restauracích

  • jídlo v levnější restauraci: 343 Kč
  • tříchodové menu v lepší restauraci: 600 Kč
  • menu v McDonald’s: 157 Kč
  • 0,5 l piva: 100 Kč
  • 0,33 l vody: 26 Kč
  • 0,3 l Coca Cola: 36 Kč
  • káva: 53 Kč

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.