Velká Británie od 4 290 Kč
Zobrazit zájezdy

Eurotunel – nejrychlejší spojení mezi Francií a Anglií

Eurotunel – nejrychlejší spojení mezi Francií a Anglií

Eurotunel (Eurotunnel Le Shuttle) je podmořské spojení mezi kontinentální Evropou a ostrovní Anglií. Poradíme vám, jak cesta probíhá, kde rezervovat lístky, kolik stojí a další důležité informace pro pohodlnou a bezproblémovou cestu.

Eurotunel z Francie do Anglie

Eurotunel je nejrychlejší způsob, jak se přepravit přes Lamanšský průliv (kanál La Manche). Terminály podvodního tunelového spojení najdete na okraji francouzského města Calais a anglického města Folkestone. K francouzskému terminálu se dostanete z dálnice M20 na sjezdu 11A a k anglickému terminálu vás dovede dálnice A16, ze které sjedete na výjezdu 42. Přesné adresy terminálů i s mapami a GPS souřadnicemi najdete na oficiálních stránkách Eurotunelu.

Samotná cesta Eurotunelem do Anglie má 50 kilometrů v průměrné hloubce 45 metrů, trvá 35 minut a jedná se o nejrychlejší způsob přepravy mezi pevninou a Velkou Británií. Přesun zajišťují kyvadlové vlaky ve dvou dopravních tunelech a od otevření tunelu v roce 1994 bylo Eurotunelem za prvních 10 let jeho existence přepraveno 330 milionů lidí a 65 milionů vozidel.

Eurotunel – jízdní řád

Tunelem projíždějí pouze vlaky, které jsou určené k přepravě motocyklů, osobních vozidel, dodávek a autobusů. Není tedy možné auty nebo motorkami tunelem projíždět. Provoz je v tunelu velmi čilý a v dopravní špičce jsou vypravovány až tři vlakové soupravy za hodinu, což znamená v průměru přes 60 jízd denně. Lístek na vlak si vždy musíte pořídit předem a je nutná včasná rezervace na konkrétní čas a datum. Ve vyhledávacím formuláři si vyberete, jestli chcete jet z Calais do Folkestonu nebo obráceně, přesné datum a čas odjezdu a zda chcete pouze jednosměrný nebo zpáteční lístek.

Eurotunel ceny

V dalším kroku musíte při rezervaci lístku uvést detaily o svém vozidle, ve kterém budete cestovat. Podle typu automobilu se totiž vypočítá cena za Eurotunel a dopravce získá informace nezbytné k tomu, aby co nejefektivněji naplnil prostor přepravních vlaků. Řidiči z Anglie a Francie mohou zadat pouze registrační číslo vozidla, ostatní musejí uvést výrobce a model auta.

V rámci doplňujících informací je potřeba upřesnit, jestli budete mít přívěs, karavan nebo věci na střeše auta a také na jaké palivo vaše vozidlo jezdí – to je velmi důležité kritérium, protože některá vozidla není možné tunelem převážet. Bez problémů vás do tunelu pustí s vozy na benzín, naftu, elektřinu a s hybridními auty. Naopak majitelé aut na hořlavé plyny, jako je LPG, CNG a podobně budou muset zvolit trajekt z Francie do Anglie (například ten z Calais do Doveru).

Podrobný seznam povolených a zakázaných vozidel a další podmínky přepravy najdete na oficiálních stránkách v záložce typy vozidel podle pohonných hmot. Podle zadaných informací vypočítá stránka Eurotunel cenu za lístek. Počítejte s tím, že cesta tunelem je dražší než trajekt z Francie do Anglie a opačně. Podívejte se na srovnání cen trajektů.

Jak probíhá cesta

Check-in stanoviště na obou terminálech v Calais a Folkestone se otevírají 2 hodiny před odjezdem a zavírají 45 minut před ním. Musíte u sebe mít číslo svojí rezervace a kreditní/debetní kartu, se kterou jste lístek kupovali. Až projedete check-in stanoviště, můžete se zastavit na terminálu pro cestující, kde jsou toalety, obchody a občerstvení. Při vjezdu do vlaku vás čeká celní kontrola, proto mějte připravené platné cestovní doklady a doklady od vozidla, případně od přívěsu či karavanu a další potřebné dokumenty.

25 minut před odjezdem začíná najíždění do vlaku. Navigovat vás budou modré informační cedule, zelené šipky a hlasová oznámení. Během cesty zůstáváte sedět ve svém vozidle a je možné přepravovat také domácí mazlíčky. 

Pokud míříte do Anglie po vlastní ose, určitě se podívejte na obecné informace k cestě autem do Anglie.

Chystáte se na cestu do Anglie? Doporučujeme rezervovat si lístky s předstihem...

Aby vaše cesta proběhla bez komplikací, zarezervujte si lístky na Eurotunel online. Případně využijte trajekt, který může vyjít levněji - ověřte si trasu a cenu lístku.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce