Velká Británie od 8 290 Kč
Zobrazit zájezdy

Tipy na aktivity ve Velké Británii – historická místa, muzea i rodinné aktivity

Tipy na aktivity ve Velké Británii – historická místa, muzea i rodinné aktivity

Chystáte se na dovolenou do Velké Británie a nevíte, kam se podívat? Čtěte dál, připravili jsme pro vás výběr těch největších historických památek, tipy, kam vyrazit na pláž, do hor nebo za zábavou s dětmi.

Historická místa a zajímavosti

Stonehenge je jedna z nejznámějších památek neolitu, jeho stáří se odhaduje na 5 000 let. Tato stavba z obřích menhirů je opředená tajemstvím, dodnes se nepodařilo s jistotou zjistit, kdo ji postavil nebo jakému účelu sloužila. Podobnou stavbu, Pentre Ifan, najdete také ve Walesu.

Metropole Londýn se rozkládá na jihovýchodě země na řece Temži. Mezi ikonické stavby patří hodinová věž Big Ben, obří ruské kolo s krásným výhledem na celé město London Eye a zvedací most Tower Bridge. Za prohlídku stojí sídlo parlamentu Westminsterský palác a Westminsterské opactví, oáza klidu v centru města Hyde Park. V neposlední řadě pak Buckinghamský palác – sídlo britské královské rodiny nebo nákupní ulice Oxford Street. V noci to žije ve čtvrti Soho v okolí náměstí Piccadilly Circus. Ve čtvrti Greenwich stojí Královská observatoř, kudy prochází nultý poledník. A nezapomeňte, většina muzeí v Londýně má vstup zdarma.

Edinburgh je romantické skotské středověké městečko, jehož návštěva vám zabere asi 2 dny. Dominantou města je Edinburský hrad, postavený ve 12. století na místě vyhaslé sopky. Od něj se vydejte nejznámější ulicí města tzv. Královskou mílí, která vás dovede až do královské čtvrti Holyrood se stejnojmenným palácem a parkem. K paláci se váže krásná legenda, ale stal se také místem úkladné vraždy.

Cambridge je slavné univerzitní město, kde studovalo mnoho držitelů Nobelovy ceny. Navštivte historické budovy kolejí. Nejstarší z nich, King's College, byla postavena už ve 13. Století. Krásná je také gotická kaple King's College Chapel, kolej Trinity College nebo kolej John's College. Projděte se podél řeky, přes dřevěný Matematický most a poseďte na perfektním anglickém trávníku.

Oxford je další univerzitní město plné historických památek. Dominantou města je kruhová stavba Radcliffe Camera, kde sídlí část univerzitní knihovny. Navštivte také vědeckou knihovnu Bodleian, Oxfordský středověký hrad, most vzdechů a Univerzitní kostel Panny Marie, z jehož věže je krásný výhled.

Bath je lázeňské město v jihozápadní Anglii. V centru města stojí římský lázeňský komplex, starý téměř 2 000 let. Vstupné pro dospělé je 430 Kč při koupi online a mimo sezónu.

Velká Británie se pyšní také velkým počtem hradů, zámků a pevností. Interaktivní mapu všech anglických zámků i s popisky a fotkami najdete zde. Oblíbené jsou zámky Leeds, Warwick, Lincoln a Dover. Při cestě do Walesu nevynechejte návštěvu Cardiffského hradu a okolního parku.

Pláže

Jste unavení z chození po památkách? Odpočiňte si na pláži. Tady jsou naše tipy.

Krásná přírodní písčitá pláž Watergate Bay v severním Cornwallu je lemována útesy a jeskyněmi. Vlny Atlantského oceánu lákají surfaře, bílý písek je zase vhodný k romantickým procházkám.

Pláž Blackpool Sands v zátoce obklopené lesy nedaleko městečka Dartmouth je oblíbená především u rodin s dětmi. Voda bývá čistá a klidná, na pláži si můžete půjčit kajak a paddleboard.

Zátoka Studland Bay ukrývá 6,5 km zlatavého písku obklopeného dunami a vřesovišti. Na pláž se nejlépe dostanete trajektem, opuštěná severní část je populární mezi nudisty, pláž Knoll na jihu vyhledávají rodiny s dětmi.

Veřejná pláž Botany Bay leží na samém západním cípu Anglie, jen 80 km od centra Londýna. Veřejnou dopravou jste tu za 2 hodiny. Písčitá pláž lemovaná vysokými bílými útesy stojí za návštěvu, i když není zrovna počasí na koupání.

Rodinné aktivity

Anglie je skvělým místem pro rodinnou dovolenou. Historická místa, muzea, prázdninové resorty a přírodní parky mají často připravený dětský program a zlevněné rodinné vstupné. Vstupenky se často vyplatí koupit předem online. Také některé vlaky nabízejí rodinnou jízdenku. A kam s dětmi vyrazit?

Legoland Windsor je oblíbený (ale často přeplněný) zábavní park, plný obřích modelů z lega, her, horských drah a vodní zábavy. Ceny vstupného začínají na 760 Kč za osobu. Alton Towers je další populární zábavní park nedaleko Nottinghamu, kde najdete mnoho adrenalinových jízd pro teenegery i klidné aktivity pro nejmenší. Máte také rádi Harryho Pottera a rádi byste se podívali do míst, kde se tyto kultovní filmy natáčely? Vydejte se prozkoumat londýnská studia Warner Bros.

Pokud se chcete podívat na zvířata a zároveň přispět na dobrou věc, navštivte jednu ze záchranných stanic pro domácí a hospodářská zvířata nedaleko Londýna, Foal Farm nebo Friend Farm. Longleat je první safari park ve Velké Británii, v parku potkáte slony, lvy, zebry a další africká zvířata. Jednoznačně nejoblíbenější anglická zoologická zahrada je Chester Zoo jižně od Liverpoolu. 

BeWILDerwood je kouzelný lesní svět, kde se můžete procházet a hrát si v domcích ve větvích stromů nebo si užít plavbu na dřevěné pramici. Hrát hru ve virtuální realitě bude bavit nejen děti, ale i rodiče. Pokud rádi řešíte záhady a hádanky, zahrajte si napínavou únikovou hru. Escape room najdete v každém větším městě.

Muzea

Národní galerie v Londýně se pyšní sbírkou evropského umění od 13. do 19. století, uvidíte obrazy od Moneta,Van Gogha nebo Rembrandta. Je otevřená 361 dní v roce a navíc je vstup zdarma.

V Londýně je také parádní Muzeum přírodní historie s více než 80 miliony exponátů, včetně koster dinosaurů. Najdete tu také repliku deštného pralesa, obří modely brouků nebo simulátor zemětřesení. Vstup je zdarma.

Muzeum iluzí v Edinburku vám zamotá hlavu. Čeká vás přes 100 iluzí a interaktivních expozic a ze střechy je skvělý výhled na celé město. Vstupné je 470 Kč pro dospělého a 350 Kč pro dítě do 15 let.

Muzeum Titaniku v Belfastu zobrazuje poutavě a interaktivně celý příběh Titaniku od jeho konstrukce až po tragickou první plavbu. Celá prohlídka trvá minimálně 2 hodiny a stojí 550 Kč pro dospělého.

Muzeum železnice v Yorku zaručeně nadchne velké i malé. Uvidíte zde parní lokomotivy, královské, poštovní a nákladní vlaky a mnoho dalšího. Vstup je zdarma.

Hory a treky

Ve skotském pohoří Grampiany leží nejvyšší hora Velké Británie, Ben Nevis (1 344 m). Jednodenní výstup na vrchol je mírně náročný, 16 km dlouhý s převýšením 1 500 metrů. Doporučujeme pohorky, hůlky a teplé oblečení, počasí může být i v létě nevyzpytatelné.

Hadriánův val ze starověké Římské říše leží na pomezí Skotska a Anglie. Podél něj vede 135 km dlouhý trek, obklopený archeologickými památkami, hrady a opevněními.

Národní park Jezerní oblast leží na severozápadě Anglie. Dechberoucí krajina zelených kopců, tyčících se nad krystalovými hladinami jezer, láká ročně miliony návštěvníků. Trek podél hřebenu na severní straně jezera Buttermere měří 9,3 km a slibuje krásné výhledy do údolí a na okolní vrcholky.

Národní park Peak District se rozkládá na 1 400 km² nedaleko Manchesteru. Krajina je oblíbená mezi turisty a cyklisty. V oblasti najdete krápníkové jeskyně, honosné historické domy a stáda ovcí, které spásají louky na okolních kopcích.

Ty nejlepší přírodní krásy z celého Skotska nabízí ostrov Skye. Při návštěvě nevynechejte špičatý skalní útvar The Needle, sopečnou oblast Quiraing nebo skalní výběžek s majákem Neist Point.

Wales Coast Path je stezka, která vede 1 400 km podél celého pobřeží Walesu, kolem divokých pláží, útesů, rybářských vesniček a napříč několika přírodními rezervacemi.


Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Edinburgh a okolí, co navštívit, tipy na výlety

Dobrý den, slyšel jsem, že jedno z nejkrásnějších měst na britských ostrovech je skotský edinurgh. Tak jsme se rozhodli pro týdení pobyt. Máme už… Zobrazit více
Ovča
Ovča

Londýnský mrakodrap the Shard a další památky

Chtěl bych si letos ještě zajet do Anglie než bude potřeba pas nebo vízum. V plánu máme Tower Bridge, Sky Garden, muzea a londýnský mrakodrap the… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Harry Potter studio Londýn

Dobrý den, navštívil jste někdo v Londýně Warner Bros studios Harry Potter? Je ta prohlídka nějak komentovaná a jaké jste z toho měli dojmy? Rád… Zobrazit více
Dáša
Dáša

Co navštívit v Londýně, tipy na výlety (nejen památky)

Dobrý den, chceme si ted na podzim udělat výlet do Londýna s dětmi na 5 dní, ubytování máme v Kew Gardens. Snažím se nějak sestavit plán, kam v… Zobrazit více
Světluš
Světluš

Stanování ve Skotsku

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to ve Skotsku se stanováním? Je volné stanování povolené? A doporučíte nějaká konkrétní vhodná místa?
Dáša
Dáša