Řecko od 2 659 Kč
Zobrazit zájezdy

25 zajímavých faktů o Řecku, o kterých jste neměli ani tušení

25 zajímavých faktů o Řecku, o kterých jste neměli ani tušení

Většina lidí zná v Řecku místa, která chce navštívit, jídla, která chce ochutnat, a aktivity, které chce zažít. Obvykle je najdeme v každém cestovním průvodci nebo v diskuzích na internetu. Víte ale, že každá země na světě má své specifické zvyky a zákony, o kterých jste možná ani netušili, a to včetně Řecka? A ty nenajdete v žádném průvodci a ani ve své oblíbené cestovní aplikaci.

Důvod, proč je všechno modré, není, protože je to hezké

Co si budeme povídat, hezké to je. Ale hlavním důvodem, proč je v Řecku tolik modrých střech, okenic a uliček je ten, že modrá barva měla za úkol odhánět zlo. Druhým méně poetickým důvodem je to, že v Řecku byla modrá barva snadno dostupná. Vše je podpořeno bílou barvou na fasádách, která má za úkol odrážet světlo a chránit tak místní obyvatele před nesnesitelným horkem. Navíc ještě v roce 1967 byla povinnost natřít dům modrou a bílou barvou dána zákonem.

Neurazte se, když vás pochválí a pak na vás plivnou

Poté, co vás Řekové počastují komplimentem, se vám může stát, že na vás zároveň třikrát plivnou. Ve skutečnosti to vypadá asi jako u nás, když si pro štěstí uděláme „tfuj tfuj“. Důvod, proč to dělají, je chránit dotyčnou osobu před vším zlým.

Více než 2 000 ostrovů

Řecké ostrovy zaujímají téměř 20 % z celkové plochy Řecka. Jejich počet je bez nadsázky dechberoucí. Můžete zde totiž najít více než 2 000 ostrovů a ostrůvků, z nichž jen kolem 200 je obydlených.

Jedna z nejslunečnějších zemí na světě

Věděli jste, že celá země má v průměru 250 slunečných dní? To znamená více než 3 000 slunečných hodin ročně. Některé ostrovy mají dokonce okolo 300 slunečných dní.

V Řecku se nachází nejvíce archeologických muzeí na světě

Najít zde můžete více než 100 archeologických muzeí. To je bezesporu spjato s dlouhou a pestrou historií. Věděli jste například, že Atény jsou městem, které je obydlené již více než 7 000 let?

Zázračná modrá zóna na Ikarii – řecký ostrov dlouhověkosti

Tento řecký ostrov je jedním z pěti míst na Zemi, kde se lidé dožívají neobvykle vysokého věku. Mohlo by to být čistým vzduchem a klidným, družným životním stylem. Čerstvou zeleninou a kozím mlékem. Ale také třeba hornatým terénem. Místní však tvrdí, že svou zásluhu na tom má rovněž víno. Vědci zjistili, že všech 8 000 obyvatel žije v průměru déle než většina Evropanů a až do vysokého věku se jim vyhýbají větší zdravotní potíže.

Oficiální název Řecka je Helénská republika

Oficiálním názvem Řecka je opravdu Helénská republika, a to podle krásné Heleny, pro kterou byla svedena Trojská válka.

Na jednoho Řeka připadají dva turisté

Věděli jste, že Řecko je jediná země na světě, kde je počet turistů během léta až dvojnásobný oproti počtu místních obyvatel? Na každého Řeka tak připadají až dva turisté. Není se čemu divit, je to jeden z nejoblíbenějších turistických cílů na světě.

Chtějí jen tančit, tančit a tančit

Řekové milují tanec natolik, že v celém Řecku najdeme na 4 000 různých druhů tradičních tanců. Toto číslo je oficiální, ve skutečnosti jich ale může být mnohem více.

Řečtí muži jsou skutečně vysocí

Ženy, pokud skutečně zbožňujete vysoké muže, vydejte se za nimi do Řecka. Zdejší muži se totiž řadí mezi nejvyšší muže na světě. Vyšší už jsou snad jen Nizozemci, ale kdo by se raději provdal do Nizozemska, že?

Nejvíce sexuálně aktivní národ na světě

Ze statistik vyplývá, že Řekové mají sex v průměru až 164× ročně. Což je takřka každý druhý den a činí to z nich nejvíce sexuálně aktivní národ na světě. 

Průkopník nahoty ve filmu v Evropě

Vůbec úplně první nahá scéna v historii evropského filmu byla v řeckém filmu Dafnis a Chloé z roku 1931. Jak skandální!

Svátek je důležitější než narozeniny

Jmeninám se v Řecku přikládá mnohem větší váha než narozeninám, jak jsme tomu zvyklí z České republiky. Což je vlastně super, kdo stojí o neustálé připomínání si věku.

Podpatky nechte doma

Pokud se chystáte na prohlídku památek, tak si raději neberte vysoké podpatky. Vězte totiž, že Řekové jsou občas velmi hákliví na to, co máte na sobě a obzvláště, když jde o jejich národní památky, které by vysoké podpatky mohly poškodit. Vědci tvrdí, že jehla podpatku může způsobit mnohem větší tlak než sloní noha. 

Prarodiče obvykle žijí s rodinou svých dětí, dokud nezemřou

Děti obvykle zůstávají se svou rodinou, dokud nevstoupí do manželství, což je vcelku běžné i jinde. Prarodiče však obvykle žijí se svou rodinou až do smrti. To je také důvod, proč je v Řecku jen velmi málo domovů důchodců.

Účast ve volbách je povinná

Ano, volební právo v Řecku není něco, z čeho se člověk může jen tak vyvléknout. Všichni řečtí občané starší 18 let jsou povinni volit ve všech volbách.

Na lodi jen po moři

Řecko je známé pro své nádherné ostrovy, kterých tu najdete tisíce. Můžete tak zažít překrásné projížďky po moři například kolem ostrovů Santorini nebo Mykonos. Avšak pozor, pokud byste se chtěli projet lodí po některé z řeckých řek, tak nebudete nejspíše úspěšní, jelikož řeky nejsou splavné, právě díky tomu, že přibližně 80 % Řecka tvoří skalnatý terén.

Řecko jako hlavní producent mořských hub

Myjete se rádi přírodními houbami nebo si nějakou chcete přivézt jako suvenýr? Pak je Řecko tím nejlepším místem, kde si je můžete pořídit. Ostrov Kalymnos, kterému se přezdívá ostrov lovců mořských hub, je lokalitou, kde jich můžete najít nejvíce. Ve zdejších vodách Egejského moře se po více jak 500 let sbíraly a byly základem obživy místních obyvatel.

První olympijské hry

První olympijské hry, o kterých se dochovaly zprávy, se uskutečnily v Olympii roku 776 př. n. l. Tento rok, konkrétně pak 8. červenec, je považován za počátek her i řeckého kalendáře. Legendy a báje však hovoří o sportovních kláních v Olympii, které se konaly ještě mnohem dříve.

Řecko je třetím největším pěstitelem oliv na světě

Řekové jsou známí tím, že pěstovali olivovníky už ve starověku. Některé olivovníky pocházejí dokonce ze 13. století. A pozor! Stále na nich rostou chutné olivy.

Chytit býka za rohy neboli postavit se k něčemu čelem

Přísloví „chytit býka za rohy“ zná asi každý. Víte však, že ve skutečnosti má toto přísloví kořeny v řecké mytologii? Pochází z dob, kdy Hercules zachránil Krétu před zuřivým býkem tak, že chytil býka za rohy.

Na tradiční řecké svatbě všichni tančí a rozbíjejí talíře

I když se jedná spíše o tradiční zvyk, stále se to děje a nejde jen o něco, co můžete vidět ve filmech jako je „Moje velká tlustá řecká svatba“.

40 % z celkového počtu obyvatel Řecka žije v hlavním městě Aténách

Zatímco turisté většinou míří na ostrovy, většina Řeků žije v hlavním městě Aténách, nebo Soluni. Někteří z nich pracují během léta na ostrovech, mimo sezónu se ale opět vrací do Atén.

Jedno z míst s největším počtem volně žijících druhů živočichů v Evropě

Řecko je domovem pro 116 různých druhů savců, 18 druhů obojživelníků, 59 druhů plazů, 240 druhů ptáků a až na 107 druhů ryb. Mezi jejich zástupci můžeme nalézt například karetu obecnou či tuleně středomořského. Z těch endemických pak například kozu krétskou nebo myš krétskou, se kterými se můžete setkat jedině na ostrově Kréta.

Řečtina je jedním z pěti nejstarších psaných jazyků na světě

Mykénština neboli mykénská řečtina je nejstarším doloženým jazykem evropského kontinentu. Vychází z ní dokonce mnoho celosvětově známých odborných výrazů. Žádná mykénsky psaná literatura objevena nebyla, ale dochovalo se asi 5 000 nápisů na hliněných tabulkách a fragmentech váz. Nejstarší pocházejí ze 14. století př. n. l. Stopy po mykénštině končí okolo 12. století př. n. l., kdy vzhledem k nedostatku dochovaných informací začíná v Řecku tzv. „temné období“.

Navštívili jste Řecko? Podělte se o zkušenosti

Přidat recenzi

Komentáře

anaj
věrná členka
anaj
před 4 lety
anaj
před 4 lety

Velice zajímavé.Děkuji Anaj

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

je to nádherná země

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů