Řecko od 2 299 Kč
Zobrazit zájezdy

Kočky všude, kam se podíváte. Kde se v Řecku vzaly a jaký je jejich skutečný život?

Kočky všude, kam se podíváte. Kde se v Řecku vzaly a jaký je jejich skutečný život?

Řecko je doslova magickou destinací. Západy slunce nad klidným mořem, výtečné kulinářské umění, rozmanitá krajina, malebné městské uličky a… kočky! Každý, kdo navštíví Řecko, skončí dříve či později s kočičí fotografií. Řecké kočky jsou prostě všude. Zjistěte, proč tomu tak je.

Většina lidí, kteří navštíví Řecko, si nemůže nevšimnout, že kočky jsou prostě všude. Stejně jako veverky ve Velké Británii nebo krávy v Nizozemsku, jsou kočky symbolem Řecka. Najdete jich tu doslova tisíce. Choulí se mezi sloupy, které drží starověké chrámy, spí na verandách, čekají na zábradlích teras v tavernách, polehávají na kapotách aut, kde je teplo, a občas vám vlezou i přímo do pokoje.

Kočky ve starověkém Řecku

Tyto chlupaté a neustále ospalé bytosti dorazily na řecké území jako černí pasažéři na fénických a římských obchodních lodích. Tyto kultury je totiž objevily díky Egypťanům, kteří kočky vnímali jako vtělení bohyně Bastet, jež byla ochránkyní lidstva, a proto je staroegyptští obyvatelé ctili a chovali ve svých domácnostech i v chrámech v sídle faraonů.

Kult bohyně Bastet byl natolik silný a měl tak výrazné ochranitelské rysy, že přešel i do řecké mytologie – Řekové bohyni Bastet ztotožnili s řeckou bohyní Artemidou – bohyní lovu a Měsíce. Kočky se zpočátku netěšily v Řecku takové oblibě jako v Egyptě. Řekové je považovali za drahé a exotické dary, které byly nabízeny pouze lepším kurtizánám. Přesto si postupně začali uvědomovat jejich kvality a adoptovali je jako mazlíčky.

Egejská kočka

Toto plemeno pochází z Kykladských ostrovů a je jediným přirozeně se vyskytujícím plemenem v Řecku. Poznat je můžete dle středně dlouhé srsti, která má obvykle dvě nebo tři barvy, z nichž vždy jedna je bílá. Dalším znakem je dlouhý, rovný ocas a do zelena zbarvené oči. Obvykle jsou velmi přátelské, takže pro vás budou ochotně pózovat, kdykoli je budete chtít vyfotit.

Kočky v současnosti

Dalo by se říct, že řecké kočky patří všem a zároveň nikomu. Obvykle nemají žádného majitele, ale jsou všude vítány a nikdo je odnikud nevyhání. Běžně je můžete potkat, jak se přes den potulují ulicemi či po přístavech, přes oběd se pak buď choulí ve stínu stromů, nebo se naopak vyhřívají na sluníčku. Za ty roky se staly neoddělitelnou součástí řecké krajiny natolik, že je najdete na suvenýrech všeho druhu, od pohlednic, hrníčků přes kalendáře až po oblečení a ručníky.

Samozřejmě, že i v Řecku najdete několik koček, které jsou čistě domácími mazlíčky. Obvykle se jedná ale spíše o výjimky. Většina jich žije prostě na ulici s tím, že se o ně sem tam někdo postará. Během léta je krmí turisté, kteří sem zavítají, nebo restaurace zbytky z kuchyně. Kastrace je tu stále poměrně neznámý pojem, a tak se kočky nekontrolovaně rozrůstají.

Po vstupu Řecka do Evropské unie se situace trochu zlepšila. Díky neziskovým společnostem a sdružením se začala více šířit osvěta ohledně potřeby kočky kastrovat a rovněž vzniká stále více útulků.

V období krize bylo ovšem téměř nemožné, aby si zde někdo adoptoval kočičí kamarády. Kvůli nedostatku financí se jich spousta majitelů naopak zbavovalo. Z toho důvodu vznikla snaha umisťovat kočky za hranice.

Pomoci můžete i vy

Ačkoliv jsou kočky velmi krásné a jako turistovi se vám může zdát okouzlující pozorovat je, jak polehávají na verandách či roztomile předou u vašeho stolu v restauraci, situace není vždy tak růžová. Během zimy se o kočky totiž stará jen málo lidí. Často je na ulicích můžete spatřit nemocné či zraněné. Je tedy i ve vašich rukou, abyste zabránili jejich nekonečnému žití ve špatných podmínkách. Využít k tomu můžete například některou z neziskových organizací, které pro tyto účely vznikly: Greek Cat Welfare Society, PAWS in Pelion, SCARS či ZEIL.

Ani u toulavých psů se situace nijak výrazně neliší. A i když se vám může zdát, že je Řecko pro kočky ráj, vše má své klady a zápory. 

Jaká je vaše zkušenost s řeckými kočkami? Přivezli jste si nějaký suvenýr s jejich podobiznou? A máte povědomí o tom, jak se jim žije mimo sezónu?

Komentáře

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

kočky miluji

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů