Korfu od 7 939 Kč
Zobrazit zájezdy

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Situace ohledně koronaviru v Řecku

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Situace ohledně koronaviru v Řecku

Všichni víme, jaká je nyní situace ohledně nákazy novým typem koronaviru v České republice. Jedním slovem napjatá. Za hranicemi Česka ale běží život dál. Nás proto zajímalo, jaký je momentálně stav i jinde ve světě. Rozhodli jsme se tedy obrátit na cestovatele, kteří žijí na různých místech po světě, aby nám popsali, jak to vypadá u nich. Jako druhou jsme oslovili Pavlu Smetanovou, která žije na Korfu v Řecku.

Pavla Smetanová je spisovatelka a organizátorka dovolených, která žije na Korfu již od roku 1998 se svým řeckým manželem a dvěma dětmi. Zeptali jsme se jí na několik otázek ohledně koronaviru v Řecku. Pavlu můžete sledovat na jejím blogu ostrovanka.cz nebo na jejích facebookových stránkách „Korfu s Pavlou Smetanovou“, kde nyní každý den píše aktuality o koronaviru na Korfu.

Jak vypadá současná situace v Řecku? Panují zde nějaká speciální opatření?
Ano. Podobná jako v České republice. Už týden jsou zavřené školy, teď nově úřady a obchody. Vlastně vše, kromě supermarketů, lékáren a nějakých pár výjimek. Jsou zavřená dětská i jiná hřiště, do supermarketu se pouští po jednom a vláda se snaží nákazu eliminovat. Počet nakažených je podobný jako v České republice, akorát v Řecku už je několik mrtvých (do včerejška jich bylo 5).

Jak to vnímají místní lidé? Mají strach nebo jsou spíše v klidu? (Nosí roušky/zůstávají doma?)
Roušky nejsou, takže alespoň na Korfu je nosí málokdo. Nutno ale podotknout, že zrovna na Korfu zatím nebyl prokázán jediný případ nákazy. Ale panika se šíří snad rychleji, než virus sám, takže ano, snaží se zůstávat doma, dokonce i pravoslavné kostely, které dost dlouho odolávaly, jsou teď už zavřené. Lidé strach zcela jistě mají.

Jak nyní probíhá tvůj všední den? Dotýkají se tě osobně všechna ta opatření?
Jak jsem zmínila výše, na Korfu zatím nákaza prokázána není, takže se snažím chovat zodpovědně, ale rozhodně odmítám propadat panice. Vidím, jaké následky to nechává na některých mých známých. Takže den vypadá víceméně jako každý jiný zimní. Ráno vstanu, jdu s manželem na dlouhou procházku, já se koupu ve studeném moři, pak se nasnídáme, vzbudím dcerku, aby nespala dlouho a měla nějaký řád, když není škola. Stáhla jsem jí skvělou stránku na učení češtiny, což ji i baví, takže alespoň využívá ten čas. Pak děláme většinou něco spolu, buď jdeme na procházku na nějaká odlehlá místa nebo doma muzicírujeme. Společně pak obědváme a pak si každý z nás něco dělá. Já něco píšu, manžel vyrábí okenice, dcerka se dívá na filmy.

Jak hodnotíš úroveň zdravotnictví v Řecku? Cítíš, že má vaše země všechno pod kontrolou? Je o nakažené lidi dobře postaráno?
To se vůbec neodvažuji hodnotit, protože celkově není zdravotnictví v Řecku na nejlepší úrovni. Myslím si, že dělají, co mohou, ale abych pravdu řekla, snažím se přísun informací eliminovat, protože nechci propadnout depresi. Nicméně vím, že shánějí posilu do týmu doktorů a zdravotníků, a také je jasné, že ne všechny oblasti v Řecku mají takové štěstí, jako má v tuto chvíli Korfu.

Děkujeme Pavle za rozhovor. Přečtěte si také, jak to aktuálně vypadá v jiných zemích:

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů