6 tipů, jak vybrat lyžařskou dovolenou snů

6 tipů, jak vybrat lyžařskou dovolenou snů

Toho úsilí, než nakoupíte veškeré lyžařské vybavení a stanovíte termín zájezdu, který by vyhovoval celé rodině či přátelům... Aby toto snažení nepřišlo vniveč, je potřeba vybrat tu správnou dovolenou. Jak na to?

Otázka, jaká bude vaše dovolená na horách, spočívá na mnoha faktorech – cenových možnostech, početnosti skupiny či možnostech volného času. Jak tedy při probírání se zájezdy na internetu zvolit ten pravý?

Cenové rozpětí

Nejprve se zamyslete nad částkou, kterou jste ochotní do zimní dovolené investovat. Dovolená na horách se většinou nejvíce prodraží kvůli částkám za ubytování a dopravě. Dále se projeví cena skipasů. Pokud máte vyhlédnuto více zájezdů, zkuste si vykalkulovat jejich finanční náročnost. Možná ve středisku A vyjde jedna noc o 50 Kč levněji, ale zato cesta je delší o 250 kilometrů, než do střediska B, tudíž první varianta se zřejmě prodraží.

Pokud se rozhodujete mezi více zájezdy, anebo zkrátka chcete kvalitní lyžování za rozumnou cenu, neztrácejte zbytečně čas zdlouhavým hledáním. Jednoduše si zájezdy srovnejte od nejlevnějšího k nejdražšímu přes vyhledávač Cestolino.cz.

Vaše lyžařské schopnosti

Cítíte se na svahu, jako byste se s lyžemi na nohou už narodili nebo si v jízdě zatím moc jistí nejste? Pro kvalitně strávenou dovolenou je nezbytné vybrat oblast, kde vás náročnost svahů nebude děsit či nebudete zívat nudou při sjezdu příliš snadných sjezdovek.

Každé lyžařské středisko má obvykle na svých webových stránkách uvedený seznam sjezdovek a jejich obtížnost. Černé sjezdovky bývají nejprudší a obtížnější na sjezd, doporučují se tedy jen opravdu zkušeným lyžařům. Méně prudká je červená sjezdovka, která má rovněž výrazný sklon, je však snadnější k sjezdu než černá. Modrá je pak určena pro děti a lyžařské začátečníky, má totiž velmi mírný sklon. V některých střediscích se používá i zelená sjezdovka, která by měla být ještě pozvolnější než modrá, ovšem v Česku tento typ svahů není příliš obvyklý.

Složení vaší rodiny

Máte malé děti nebo jedete jen v páru? Na tyto otázky je třeba si odpovědět při volbě cílové destinace. Pokud plánujete lyžování s dětmi, zjistěte si, zda-li je dané lyžařské středisko vybavené i pro nejmenší lyžaře. Samozřejmostí by měly být dětské sjezdovky a nejrůznější herní prvky, aby vaši potomci měli dostatek zábavy. Rovněž promyslete i praktické věci – malé dítě na svahu nevydrží celý den, má dané středisko k dispozici dětský koutek či odpočívárnu? Plánujete být pokaždé při lyžování s dětmi, anebo byste si rádi užili na náročnějších svazích? Proto zjistěte, zda daný lyžařský areál nabízí animační programy.

Sněhové podmínky

Pokud se chystáte v začátku či konci sezony, určitě nepodceňte zjištění, zda a v jaké kvalitě se v dané oblasti vyskytuje sníh. Není nic horšího, než když člověk v polovině března přijede lyžovat a zjistí, že v tento roční čas už sníh na horách vůbec není či jen ve špatné kvalitě. Aktuální sněhové podmínky můžete sledovat na nejrůznějších internetových stránkách a v aplikacích.

Luxus hotelu, či pohoda penzionu?

Odpověď na tuto otázku nezávisí jen na vašich peněžních možnostech, ale i vaší představě o dovolené. Pokud jedete s větší partou lidí, bude zřejmě lepším řešením nějaké rodinnější ubytování (penzion, chalupa), kde budete mít více prostoru pro společně strávené večery, než v hotelovém baru. Naopak, pokud jste typem člověka, který si zakládá na svém komfortu, zvolte raději hotel.

Rozsah volnočasových aktivit

I ten nejnáruživější lyžař nevydrží stát na dřívkách 24 hodin denně, a při volbě lyžařského střediska hrají velkou roli volnočasové aktivity. Zjistěte si, co se dá v daném středisku dělat. Jste typ člověka, který po celodenním lyžování vyžaduje hýčkání? Zvolte středisko s nabídkou wellness aktivit. Už se těšíte, jak si večer pořádně vyhodíte z kopýtka? V tom případě vyberte místo, kde je bohatý večerní program. Rovněž stojí za to zvážit, zda-li je v okolí něco zajímavého k vidění. Ostřílení lyžaři totiž vědí, že třetí den lyžování bývá nejrizikovější, tudíž se v tomto dni doporučuje nechat své tělo odpočinout – třeba formou nenáročné procházky.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů