Polsko od 649 Kč
Zobrazit zájezdy

Tajemné hrady a zámky v Polsku, které leží, co by kamenem dohodil

Tajemné hrady a zámky v Polsku, které leží, co by kamenem dohodil

Nejčastějším cílem většiny turistů, kteří míří k našim severním sousedům, jsou města Vratislav a Krakov. Což je ale velká škoda, protože celé Polsko je zemí s bouřlivou historií a staletými tradicemi. Důkazem toho je řada středověkých hradů a renesančních paláců, jejichž počet je srovnatelný s ostatními evropskými státy. Navíc díky překrásné přírodě a půvabnému pobřeží Baltského moře, se jedná o ideální destinaci pro letošní dovolenou. My vám tentokrát poradíme, kam vyrazit za krásami a tajemstvím polských hradů a zámků.

Zámek Książ

Třetí největší hrad v Polsku je hrad Książ známý též jako perla Dolního Slezska. Nachází se v těsné blízkosti města Wałbrzych, necelých 30 km od českých hranic. Byl postaven již ve 13. století a za celou dobu prošel nesčetnými proměnami a stal se místem mnoha historických dohod. Noc zde strávil nejeden ruský car či britský hodnostář. V roce 1941 dokonce padl zámek do rukou nacistů a údajně zde mělo vzniknout nové sídlo Adolfa Hitlera.

Areál zámku zahrnuje celou řadu dalších objektů, jako jsou hospodářské budovy, konírny, obranné zdi a brány, park s pavilonem a zříceniny hradu Starý Książ. Uvnitř hradních zdí je dokonce několik restaurací, kde můžete stolovat obklopeni staletým uměním a architekturou. K dispozici vám bude hned několik prohlídek s průvodcem.

Zámek Książ
Zámek Książ

Hrad Bolków

V Dolnoslezském vojvodství se nachází monumentální hrad Bolków, který byl postaven již ve 13. století jako silná, ale spíše prostá kamenná pevnost. V 16. století byl hrad přestavěn významným italským architektem Jakubem Parrem, který přidal hradu Bolków renesanční nádech. Po celá staletí byl tento obrovský hrad využíván hlavně mnichy. Nyní je známý jako místo, kde se každoročně koná mnoho kulturních akcí, a dokonce známý festival rockové hudby.

Zajímavostí je, že v roce 1813 se zde zastavili ruští vojáci pronásledující Napoleonovu armádu. Hledali na tomto místě totiž poklad. Kromě ukrytého pokladu by měl být pod hradem také tajný tunel, který hrad spojoval s nedalekým hradem Świny. Z Trutnova vám sem cesta zabere pouhou hodinu, a tak se určitě vyplatí vyrazit.

Hrad Bolków
Hrad Bolków

Hrad Czocha

Milovníci Harryho Pottera už pravděpodobně o hradu Czocha někdy slyšeli, jelikož se mu někdy přezdívá též polské Bradavice. V posledních letech se tak tento polský hrad stal místem, vyhledávaným hráči tzv. „kouzelnické hry na hrdiny“. Historie hradu Czocha však sahá daleko za Harryho Pottera. Postaven byl již ve 13. století jako součást obranných hradů budovaných podél hranic českého království před nájezdy tatarských kmenů Václavem II. V roce 1753 postihl tento honosný zámek ničivý požár, který celou stavbu proměnil téměř v trosky. 

Naštěstí se hrad dočkal hned několika rekonstrukcí a byl přeměněn na neuvěřitelně turisticky zajímavé místo. Dnes je zde konferenční centrum a hotel, část lze celoročně navštívit. Najdete ho u přehrady Leśnia, zhruba 15 kilometrů od Frýdlantu v Čechách.

Hrad Czocha
Hrad Czocha

Hrad Ogrodzieniec

První zmínky o dřevěném opevnění v těchto místech pochází již z dob Boleslava Křivoústého. Ve 14. století se zde pak rod Sulimczyků rozhodl postavit neuvěřitelný hrad Ogrodzieniec. Ten se nachází zhruba hodinu a půl jízdy od Ostravy. Přestože se původně jednalo o pozoruhodnou stavbu, hrad začal postupně chátrat. V roce 1655 byl hrad částečně vypálen švédskými vojsky, která zde sídlila téměř dva roky. Požár zničil velkou část budovy a zbyly jen kamenné ruiny.

Po druhé světové válce byly podniknuty kroky k zabránění úplného kolapsu hradu, díky tomu si i v dnešní době můžete prohlédnout tuto impozantní stavbu, která vás zcela jistě ohromí. Vstup do areálu je bez průvodce. V případě, že s sebou na výlet berete také děti, navštivte v podhradí Zábavní park Ogrodzieniec, nebudete litovat. Samotný hrad se v roce 1984 objevil v hudebním klipu heavy metalové skupiny Iron Maiden.

Hrad Ogrodzieniec
Hrad Ogrodzieniec

Zámek Kwidzyn

Gotický hrad Kwidzyn je příkladem architektury germánských rytířů. Vystavěn byl již ve 13. století a sloužil jako rezidence pro pruský klan. Díky arkádami podepřenému mostu, který se napojuje na hrad, má ohromující a neobvyklý vzhled. Zajímavostí je, že na konci ochozu najdete latrínovou věž. V 18. století byl hrad částečně zbořen a materiál z něj byl použit při výstavbě městských domů a budovy zemského soudu. V současné době se zde nachází podzemní středověké krypty, muzeum se zajímavými sbírkami, mj. expozicí nástrojů pro tresty a mučení ze 16. až 18. století a katedrála.

Zámek Kwidzyn
Zámek Kwidzyn (zdroj: wikimedia.org, CC BY-SA 3.0)

Vyberte si z nabídky zájezdů do Polska a navštivte místa opředená historií.

Vybrat dovolenou

Hrad Bedzin

Původně dřevěný hrad Bedzin z 11. století leží ve stejnojmenném městě nedaleko Katovic. Ve 14. století byl nahrazen kamennou verzí, která se dochovala dodnes. Hrad se tyčí na kopečku nad městem. V minulosti byla pevnost dvakrát zpustošena. Poprvé se o to postarala švédská vojska v 17. století, podruhé pak nacistická vojska v období druhé světové války, která cílila na místní židovské obyvatelstvo. Návštěvu hradu doporučujeme spojit například s návštěvou místního podzemí, přilehlého parku s rekonstruovaným obranným valem nebo blízkého židovského hřbitova.

Hrad Bedzin
Hrad Bedzin

Hrad Wawel

Hrad Wawel byl původně nevýznamnou stavbou, kterou nechal postavit Boleslav Chrabrý v 11. století. Později byl hrad několikrát přestavěn a jeho finální vzhled pochází z počátku 16. století, kdy dostal podobu renesančního zámku. Bohužel krátce po dostavbě hrad vyhořel. A smůla ho provázela bohužel i dál, kdy byl několikrát poškozen vpády cizích vojsk a následně i vykraden. V době meziválečného polského státu byl hrad povýšen na oficiální sídlo prezidenta republiky.

V současné době hrad disponuje více než 70 výstavními sály s pěti stálými expozicemi, královskými komnatami, korunovační pokladnicí, zbrojnicí a expozicí umění orientu. Nejzajímavějšími sály jsou Ptačí komnata, Orlí sál a Senátorský sál. Celkově patří hrad Wawel k nejnavštěvovanějším hradům Polska a je dokonce zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Hrad Wawel
Hrad Wawel

Zámek Moszna

Zámek Moszna se nachází v polském Horním Slezsku, zhruba 30 km od Opolí. Byl postaven pravděpodobně v 17. století a na první pohled se od ostatních zámků liší svou architekturou. Se svými 99 věžemi (tolik vesnic vlastnila rodina Thiele Winckler – zakladatelé) vypadá jako typický pohádkový zámek, díky tomu také sloužil jako pozadí pro nespočet filmů a focení. Postaven byl do tvaru písmene U a uvnitř se nachází úctyhodných 365 místností. V roce 1945 se v zámku usadila Rudá armáda. Během tohoto období bylo zničeno téměř celé vybavení zámku. Nábytek, který se dochoval, dnes stojí v muzeu v Pszczynie.

Za zmínku také rozhodně stojí přilehlý park, který byl pravděpodobně založen dříve než samotný zámek. Jedná se o jeden z nejkrásnějších a největších parků ve Slezsku a najdete v něm keře rododendronů a azalek, ale také třeba 200 let staré lípy a 300 let staré duby.

Zámek Moszna
Zámek Moszna

Hrad Malbork

Hrad Malbork byl postaven ve 13. století Řádem německých rytířů. Jedná se o největší gotickou stavbu na světě a zároveň také o největší stavbu z cihel na světě. Skládá se ze tří částí – Podzámčí, Středního Hradu a Vyššího Hradu. Za celou svou éru byl hrad několikrát poškozen, naposled na konci druhé světové války Rudou armádou. Uvádí se, že bylo zničeno až 50 % areálu. Jeho rekonstrukce probíhá prakticky dodnes. 

V roce 1997 byl hrad zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Každý rok se zde koná rekonstrukce obléhání Malborku, které se odehrálo v roce 1410. Kromě toho mohou návštěvníci zhlédnout rytířské turnaje, koncerty, ukázky středověkých řemesel apod.

Hrad Malbork
Hrad Malbork

Hrad Niedzica

Na samém jihu Polska byl ve 14. století postaven hrad Niedzica, někdy také zvaný jako hrad Dunajec. Rozkládá se na konci strmého ostrohu, který donedávna vyčníval vysoko nad koryto řeky Dunajec. Až napuštění vodní nádrže v 80. letech výrazně změnilo vzhled celého terénu. Rázem se tak z orlího hnízda stal romantický vodní hrad. Stavba byla po celou svou historii obydlená, právě proto zůstala tak zachovalá až do dnešních dní. Podle legendy tu byl v místním vězení vězněn a souzen zbojník Juraj Jánošík. Dnes si zde v rámci prohlídek hradu můžete vyzkoušet dobové oblečení či povečeřet na autentické středověké hostině. Na hradě je rovněž možné se ubytovat.

Hrad Niedzica
Hrad Niedzica

Navštívili jste již některý z polských hradů a zámků? Pochlubte se do komentářů, který se vám nejvíce líbil.

Komentáře

Arne1
legenda
Arne1
před 3 lety
Arne1
před 3 lety

Většinu těch hradů a zámků jsem navštívil.
Vyzdvihnout je nutno Malbork - naprostá bomba. Něco takového u nás nebo v blízkém okolí nemáme. Málokdo dopředu chápe, že na Malbork je nutno vyhradit (skoro) celý den. Vždyť jenom STRUČNÉ proběhnutí s průvodcem zabere celé tři hodiny. A potom to chce se na některá místa vrátit a prohlédnout (případně nafotit) důkladně.
Poblíž našich hranic je zajímavý prostor mezi Krakowem a Czenstochowou, kde je pás takzvaných Orlích hnízd - spousta zřícenin, hradů a zámků (nakonec zmiňovaný Ogrodzeniec tam patří). Je to cíl na několik dní.

Sally
legenda
Sally
před 3 lety
Sally
před 3 lety

Určitě by mě zajímal ten pás Orlích hnízd, můžeš dát prosím bližší informace. Díky.
Teď hledám něco okolo Chocholówa, ale sna se podaří

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů