8 důvodů, proč byste měli cestovat po světě

8 důvodů, proč byste měli cestovat po světě

Co nás žene opustit svůj domov, svoji komfortní zónu? Důvodů může být spousta a u každého člověka vítězí něco jiného. Puzení vyrazit do dálek a skrz poznávání nových krajů a zemí se vracet zpátky k sobě, ke svému já je ale pro mnoho lidí tak silné, že překonávají sami sebe. Riskují nepohodlí, únavu, vyčerpání, finanční prostředky jenom proto, aby dospěli k novému poznání, novým zážitkům. Jaké důvody nás tedy vytahují z vyhřátého domova?

1. Cestování bourá předsudky

„To je ale hlupák,“ říká si mnoho lidí, když někdo něco dělá jinak, než my jsme zvyklí. Někoho možná odsoudíme už rovnou proto, jak vypadá… Máme zkrátka spoustu předsudků. Pohlížíme na svět na základě nějakých svých naučených forem chování a zvyklostí. Jenže to, co je u nás z pohledu etikety přípustné, ba dokonce třeba žádané, může být jinde ve světě považováno za neslušné, či přímo urážející. A kdo má patent na to, co je správné? Nikdo.

Právě cestování otevírá oči. Přijedeme do cizí země, kde mají úplně jiné zvyklosti, než u nás. Je to pro nás zajímavé, poučné, snažíme se to chápat, respektovat. Přistupujeme k tomu bez předsudků s otevřeným srdcem – a právě v tom je obrovský přínos cestování. Učí nás nesoudit věci, které neznáme, ale naopak je poznat a pochopit.

2. Učí vás být samostatným jedincem

Dříve byly třeba u šlechtických synků oblíbené tzv. kavalírské cesty, kdy mladí vyráželi do světa – obvykle po Evropě. Zastavili se u spřátelených šlechtických rodin, na panovnických dvorech. Učili se, poznávali, sžívali se s novým prostředím a především – konečně byli jenom sami za sebe bez ochrany svých tatínků hrabat a knížat.

Dnes podnikáme podobné kavalírské cesty – mladí vyjíždějí na jazykové pobyty, jako au-pair, i školní zájezdy mohou být prvním startem. Mnozí z nich se poprvé ocitají daleko od domova, bez rodičů a musí se postarat sami o sebe. To je naprosto neocenitelná škola života. Musíte obstát ve zcela neznámém prostředí a všechny tyto zkušenosti se vám v životě mnohokrát zúročí. Spousta mladých preferuje low cost cestování, které umožňuje poznat

3. Získáváte náskok při hledání práce

Pokud hledáte práci a do životopisu uvedete, že jste nějaký čas pobývali v zahraničí třeba za účelem vzdělávání, nebo pracovních zkušeností, personalisté vám za to přičtou body k dobru. Vidí, že mají před sebou člověka, který se snaží rozšířit si obzory zkušenostmi ze zahraničí a následně je v práci zúročit. Poznatky z cest zařadí do svého světa, obohatí jimi svoje portfolio zkušeností. Pro zaměstnavatele pak máte mnohem větší cenu, než lidé, kteří sice donekonečna studují, ale nikdy nepřekročili hranice svého okresu. Zpravidla totiž nemají ani tušení o tom, co se děje jenom kousek za tím jejich maloměstským dvorkem.

Na druhou stranu ale pozor. Při cestování nejde o to dokazovat každému okolo, kde všude jste byli a chlubit se tím. Je to i otázkou pokory. Samozřejmě svoje zkušenosti v životopise je pak třeba uvádět zcela přirozeně, neokázale.

4. Vracíte se ke své podstatě

Cestování je objevování nových zemí, lidí, přírody, památek, života kolem sebe. Toto poznávání vám ale přináší nejenom nové zážitky, ale zároveň se stává zrcadlem vás samotných. Zrcadlí vám vaše já, to jak se chováte, co si myslíte, jaké jsou vaše názory. Prostě když se vrátíte z cest, najednou jste úplně jiní, než v době, kdy jste na tyto cesty vyráželi. Díky tomu, že jste bohatší o nové zážitky, měníte i svůj pohled na svět, svoji podstatu. Poznáváte sami sebe v jiných, nových, nečekaných situacích a toto poznání vás dovádí k sobě samotnému, k vaší vlastní podstatě. Cesty se tak mohou stát příčinou toho, že přehodnotíte svoje životní priority.

Je to zároveň skvělá cesta, jak poznat třeba partnera, či partnerku, s nimiž jste začali chodit. Někdy stačí víkend strávený někde mimo vaši obvyklou komfortní zónu a hned víte, na čem jste, co od toho člověka můžete čekat. Přesvědčíte se o tom, jak zvládá problémy, nenadálé situace. Zjistíte, zda-li je vám s ním dobře, když spolu trávíte 24 hodin denně. Prostě velice rychle se proloupete k jeho podstatě. ​​​​​​

5. Učíte se vystoupit mimo svoji komfortní zónu

Každý z nás má svoji určitou komfortní zónu, svoje pohodlí, na které nedá dopustit. Tam se uchyluje, tam relaxuje. Spousta lidí se pohybuje systémem práce-domov, občas nějaké přátelské návštěvy, místa, kde provozují svoje záliby a koníčky. To všechno jsou jejich zóny, kde znají doslova každý kámen u cesty, každého člověka, s nímž se potkají, každičkou maličkost. Nic je nepřekvapí, nezaskočí. Mají tedy svoje pohodlí, prakticky nic a nikdo je nemůže vyvést z míry.

Cestování ale všechny tyto zóny ruší. Najednou jste v úplně jiném prostředí, mezi lidmi, které jste v životě neviděli. To znamená obrovský šok, ale zároveň i spoustu nových zkušeností, které můžete jednou zúročit. Překonáváte prostě sami sebe a zároveň se tak učíte přijímat ve svém životě změny. A najednou překvapeně zjišťujete že vás tyto změny posouvají dál.

6. Rozšiřujete si jazykové schopnosti

Spousta z nás je ve znalostech světových jazyků takovými věčnými začátečníky. Rozhodnou se učit, něco zvládnou, ale po určité době to vzdají. Není čas, peníze, možnosti… Po nějaké době se to třeba rozhodnou zkusit znovu a scénář je tentýž. Vše se opakuje. Ono ani není divu, když nemáte příležitost denně v cizím jazyce mluvit a navíc se nepřinutíte v něm myslet. Žijete totiž v českém prostředí.

Jakmile ale vyjedete za hranice, jste nuceni cizí jazyky používat, ať chcete, nebo ne. Jste vrženi do proudu a plav nebo se utop. Začátky bývají těžké, ale už po nějaké době najednou překvapeně zjistíte, že lidem začínáte v tom jejich šlechtění rozumět a ba co víc, začínáte v tom jazyce myslet. Prostě vám přestává naskakovat český slovosled a hned vás napadá anglický, francouzský atd. Najednou už víte, jak odpovědět, nehledáte všechno ve slovníku. A takové zjištění ohromně posílí sebevědomí. Zjistíte, že umíte, že se prostě ve světě neztratíte a takové momenty přinášejí pravou nefalšovanou radost z cestování.

7. Umožňuje poznávat nové kultury

Jakákoli cesta znamená vždy určité obohacení. I v případě, že vyrazíte s rodinou do známého turistického letoviska a neprobádáváte žádné neznámé končiny, kde by vám hrozil útok hladového tygra nebo uštknutí hadem, i tehdy poznáváte cizí zemi. V restauraci ochutnáte místní kuchyni, setkáte se s domorodci. Navštívíte místní trhy, čtvrti. Odvezete si s sebou tedy i střípky místní kultury. Každé cestování znamená nové poznatky, nezapomenutelné zážitky. Kromě toho můžete narazit i na lidi, se kterými si sednete natolik, že se budete chtít potkávat i po skončení svých cest. Získáváte tak nové přátele na léta dopředu – i to je součástí poznávání nových kultur.

8. Vychutnáte si relaxaci

Cestování zároveň znamená odpočinek od starostí všedních dnů. Když vyjedete za hranice, všechno z vás spadne. Najednou jste nažhavení na nové zážitky, zapomenete na to, co vás trápí. A odpočinek je v dnešní době plné stresu ohromně důležitý. Bez něho se prostě neobejdete, zvlášť v dnešní době, která je plná stresu. I pouhý týden u moře vám umožní relaxovat, odpočinout si a vrátit se zpátky domů jako někdo jiný, doslova jako znovuzrození. V rámci duševní hygieny je tedy cestování při současném pracovním vytížení prakticky nezbytné.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů