8 úžasných míst na Bali, které doporučujeme navštívit

8 úžasných míst na Bali, které doporučujeme navštívit

Indonéský ostrov Bali nabízí lokality, které berou dech. Nejde jenom o krásné pláže a koupání v tyrkysově modrém moři. Chrámy s patrovými střechami představují meditační oázy klidu, ticha a pohody a svojí atmosférou doslova očarují, příroda nabízí tolik odstínů zelené, kolik jste jich ještě nikdy v životě neviděli. Neváhejte a pojďte se podívat…

1. Mořský chrám Pura Tanah Lot

Na mořský chrám Tanah Lot narazíte na spoustě propagačních materiálů, které představují ostrov Bali. Údajně je dílem mnicha Nirarthy, na jeho pokyn prý postavili svatyni zdejší rybáři jako poctu bohům moře. Najdete ho přibližně 30 km na západ od Denpasaru, kde se tyčí na skále vzdálené cca 20 metrů od pobřeží. Je jedním z celkem sedmi mořských chrámů na balijském pobřeží. Tvoří vlastně řetěz lemující jihozápad ostrova, každý chrám je umístěn na dohled od předcházejícího. Na tento ostrůvek bohužel turisté nesmí, ale můžete se pokochat výhledem, nebo si vyjít na Pura Tanah Lot, vedlejší chrám, který není oddělen od pevniny. Tip: Jeďte sem brzy ráno, to tu nebude tolik lidí.

2. Rýžové terasy Tegalalang Rice Teracces

Tegalalang Rice Teracces v Ubudu, tedy rýžové terasy. Nabízejí nádhernou scenérii obsahující subak, tradiční balijský zavlažovací systém. Jeho tvůrcem je svatý muž Rsi Markandeya a vybudoval ho již v 8. století. Tegagalang je jednou ze tří terasovitých krajin zaplněných rýžovými políčky, další dvě najdete v Pejengu a Campuhanu. I sem bohužel jezdí spousta turistů, protože pohledu na „schodiště“ v krajině hrající sytě zelenou barvou prostě nikdo neodolá. Nenechte se ale množstvím lidí odradit.

3. Ostrovy Gili

Tři ostrovy Gili, to je ráj na plážích plných jemného světlého písku a obklopených průzračně modrou vodou. Pouhých několik metrů od břehu můžete pozorovat korály a pestrý rej ryb. Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air leží poblíž severozápadního pobřeží ostrova Lombok v Indonésii. Dovolená na Bali bez potápění by byla jenom poloviční. I když do tohoto ráje už pronikají turisté, najdete tu spoustu menších pláží k odpočinku a hlavně moc zajímavé potápěčské lokality.

4. Oblast Bedugul

Bedugul ve střední části ostrova Bali byste si rovněž neměli nechat ujít. Velkým přírodním skvostem jsou tři zdejší jezera: Bratan, Buyan a Tamblingan. Indonésie vám zde ukáže svoji nádhernou přírodní tvář – blízko je i botanická zahrada. Jezero Bratan vám nabídne překrásnou stavbu chrámu Pura Ulun Danu Bratan postaveného roku 1633. Věnovaný je Ida Batara Dewu Ulun, božstvu jezera. Najdete zde opravdový klid v duši.

5. Chrám Pura Taman Ayun

Vesnička Mengwi v ostrovní oblasti Badung skrývá další perlu: královský chrám říše Mengwi. Pozornost budí zejména typický architektonický rys zdejších chrámků: překrásná patrová střecha. Hinduistický chrám je usazený v zahradě a obklopený velkým rybníkem, respektive jezírkem. Kouzelná zahrada jako stvořená k poklidné procházce a tiché meditaci vás uvítá hned po vstupu do chrámového areálu. Leží nedaleko hlavní silnice mezi Denpasarem a Singarajou a můžete se zde zastavit cestou k Pura Tanah Lot.

6. Chrám Pura Lempuyan Temple

Chrám Pura Lempuyan Temple leží v horách na východě Bali ve výšce 1175 metrů nad mořem a jde opravdu o impozantní podívanou. Vede k němu schodiště o 1700 příčkách. Cesta je lemovaná atrakcemi v podobě dalších chrámků. Okolní chladné horské lesy obývají šedí makakové. Tahle zvířátka vás jistě potěší. Sice po cestě nebudete asi cítit nohy, ale za ten skvostný výhled to stojí. Po dlouhé a namáhavé túře dospějete k překvapivé lehkosti bytí a pobyt nahoře si opravdu užijete. Uvidíte například sousední Mount Agung, nejvyšší vrchol Bali.

7. Bali National Park

Bali National Park byl založen už roku 1941 na ochranu ohrožených ptáků a posledních zbytků divoké zvěře. Nyní má plochu cca 19 000 ha, původně to ale bylo více, až 77 000 ha. Hornatý park tvoří monzunový a mangrovový les, deštný prales nížinný, savana, mořské trávy, korálové útesy, písečné pláže i mělké a hluboké mořské vody. Chcete-li se do něj vydat na průzkum, musíte si najmout oficiálního průvodce. Narazíte zde na více než 175 druhů rostlin, 160 druhů ptáků. Opravdovou pestrost balijské přírody odhalíte právě tady – najdete flóru i faunu ve všech podobách.

8. Ubud Monkey Forest

Přírodní rezervace a hindský chrámový komplex Ubud Monkey Forest leží ve vesnici Padangtegal. Opičí les chce vytvářet harmonii a mír pro návštěvníky z celého světa. Nachází se zde 115 různých druhů stromů a je doslova rájem opic, které zde vidíte v tlupách. Jde o opravdu nevšední zážitek – makaků zde žije přes 600. Chcete-li chlupaté opice krmit, v parku se dají koupit banány nebo ořechy. Krmit donesenými potravinami je s ohledem na zdraví těchto tvorů zakázáno.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů