Česká republika od 490 Kč
Zobrazit zájezdy

České hory jsou perfektní volbou pro letošní dovolenou. Kam vyrazit?

České hory jsou perfektní volbou pro letošní dovolenou. Kam vyrazit?

Hledáte vytržení z reality a ničím nerušený odpočinek? Vyrazte za čerstvým vzduchem na hory. Dovolená na horách nabízí nepřeberné možnosti aktivního odpočinku, kdy se můžete vydat na túry po hřebenech, na některou z cyklostezek nebo v zimě za lyžováním. Vše pak můžete završit zaslouženým odpočinkem a relaxem v horském hotelu s wellness, což je skvělá volba i v případě špatného počasí. My jsme vybrali 8 nejoblíbenějších pohoří České republiky, volbu už necháme na vás.

Beskydy

Moravskoslezské Beskydy jsou od roku 1973 chráněnou krajinnou oblastí. Najdete je z větší části na východě České republiky a turisté je vyhledávají zejména pro krásnou přírodu, která se zde nachází, a mnoho aktivit, které zde lze podniknout. Vydat se můžete kolem sochy pohanského boha Radegasta na bájemi opředenou horu Radhošť nebo na nejvyšší vrchol Beskyd – Lysou horu.

Za návštěvu rozhodně stojí také město Kopřivnice s pěknými přírodními zákoutími i vyhlídkami, malebný Štramberk, kterému se díky dřevěným roubeným domečkům z 18. a 19. století říká Valašský betlém, anebo tajemný hrad Hukvaldy, jenž se tyčí na kopci nad stejnojmennou obcí.

Rezervujte si ubytování ještě dnes.

Rezervovat ubytování

Jizerské hory

Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím Česka a jejich název vznikl díky řece Jizeře, která zde pramení. Nejvyšší vrchol české části hor je Smrk, Jizerské hory ale zasahují podstatnou částí také do Polska, a tak nejvyšší vrchol celých hor – Wysoka Kopa – najdete právě tam. Kolem se nachází samá významná města, jako například Liberec, Frýdlant, Raspenava, Nové Město pod Smrkem, Świeradów-Zdrój či Szklarska Poręba. Což samozřejmě znamená spoustu vyžití pro celé rodiny. 

A co vidět přímo v Jizerkách? Svou krásou vás jistě okouzlí četné vodopády, rašeliniště i skalní vyhlídky Paličník, Ořešník a Ptačí kupy. Pohledy odsud jsou obzvláště působivé.

Rezervujte si ubytování ještě dnes.

Rezervovat ubytování

Krkonoše

Jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů pro letní i zimní rekreaci jsou Krkonoše. Jedná se o nejvyšší pohoří České republiky s neuvěřitelně pestrou přírodou, tu od roku 1963 chrání správa Krkonošského národního parku. Návštěvníci zde mohou na 800 kilometrech turistických cest zahlédnout rysy, vydry, vlky a občas také losy.

Za nezapomenutelnými výhledy se vydejte na královnu českých hor – Sněžku – na kterou lze zamířit buď pěšky, nebo si cestu můžete usnadnit lanovkou. Krkonoše jsou také pověstné svými vodopády, jako například Pančavský vodopád, Labský vodopád nebo na polské straně Wodospad Kamieńczyka.

Rezervujte si ubytování ještě dnes.

Rezervovat ubytování

Krušné hory

Na severozápadě České republiky se nachází Krušné hory, které nabízí mnoho přírodních krás, památek a pro turisty jsou lákavým cílem po celý rok. Díky intenzivní sopečné činnosti v dávných dobách je celá oblast bohatá na výskyt léčivých pramenů, které daly vzniknout mnoha lázeňským střediskům v Teplicích, Klášterci nad Ohří nebo Jáchymově. Na milovníky pěší turistiky tu čeká přírodní park Přebuz, Božídarské rašeliniště a dechberoucí výhledy z mnoha rozhleden. 

Kdo by si chtěl zahrát na průzkumníka, vyrazí do Vlčí jámy, dolu Svornost nebo do prohlídkových štol Lehnschafter a Starý Martin v Krupce, kde můžete spatřit pozůstatky po dolování. Z úplného západu republiky z Chebu až na severočeský Sněžník u Děčína pak vede Krušnohorská magistrála, která nabízí nespočet cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Rezervujte si ubytování ještě dnes.

Rezervovat ubytování

Lužické hory

Lužické hory jsou malým pohořím severně od Ralské pahorkatiny a západně od Jizerských hor. Celá oblast je protkána stále ještě panenskou přírodou s krásnými lesy, romantickými loukami a zurčícími potůčky. Turisté sem míří po celý rok, a to zejména díky velkému množství značených cyklostezek i tras pro pěší turisty, v sousedním Českém Švýcarsku je populární také horolezectví nebo jezdectví. Ani v zimě se zde nebudete nudit, najdete tu několik kvalitních lyžařských areálů i dostatek tras pro běžkaře. Mezi vyhledávané cíle patří například jediná česká ledová jeskyně u Naděje, hrad Tolštejn, nejvyšší hora Luž s oblíbenou restaurací nebo vrch Klíč, který vám poskytne úchvatný výhled do kraje.

Navíc je to odtud coby kamenem dohodil do sousedního Německa, kde za návštěvu rozhodně stojí skalní hrad Oybin. Vyplatí se vyrazit v letních měsících, kdy se zde pořádají různé koncerty, hradní a klášterní průvody mnichů a další zajímavé slavnosti v dobových kostýmech.

Rezervujte si ubytování ještě dnes.

Rezervovat ubytování
Zdroj: Petr Vodička, wikimedia.org

Orlické hory

Pohoří na hranicích s Polskem, s nejvyšším vrcholem Velkou Deštnou, je známé jako Orlické hory, název dostalo podle řeky Orlice, která tudy po česko-polské hranici protéká. Nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku a v zimních měsících pro lyžování a běžkování ve známých střediscích, jako například Říčky, Deštné, Bartošovice nebo Čenkovice, které vás překvapí příznivými cenami a vysokou kvalitou nabízených služeb. Milovníky vojenské historie jistě potěší prohlídka vojenského opevnění, které bylo vybudováno na obranu proti nebezpečí ze strany fašistického Německa. Nejznámější z pevností je Dobrošov a Hanička.

Vodáci zajásají nad neklidnými vlnami Divoké Orlice, příznivci adrenalinu ocení bohatou nabídku aktivit, které rozbuší jejich srdce. Těšit se mohou na paragliding, lanové parky, terénní čtyřkolky a mnoho dalšího.

Rezervujte si ubytování ještě dnes.

Rezervovat ubytování

Šumava

Šumava se nachází na jihozápadní hranici České republiky u hranic s Německem a Rakouskem. Nejvyšší horou na české straně je Plechý, na bavorské straně je to pak Velký Javor. Šumava nabízí celou řadu možností jak pro letní, tak i pro zimní rekreaci. Oslní vás ledovcovými jezery, výhledy na hory a kopce, hlubokými lesy s bezednými slatěmi, voňavými loukami, starodávnými hrady, ale i moderními aquaparky, lyžařskými areály a lanovými parky. Každý jistě velmi dobře zná rekreační oblast kolem vodní nádrže Lipno, kde najdete moderní Stezku v korunách stromů s tobogánem a bobovou dráhou či fantastickou Jezerní cyklo-inline stezku, která kopíruje levý břeh Lipna a nabízí 11,5 km perfektního povrchu pro brusle i kola.

Mezi oblíbená a nesmírně lákavá místa patří také Jezerní slať, vrcholek Boubín s pralesem a rozhlednou anebo hora Poledník s rozhlednou a nádherným kruhovým výhledem.

Rezervujte si ubytování ještě dnes.

Rezervovat ubytování

Železné hory

Oblast geoparku Železné hory je součástí Českomoravské vrchoviny a doslova rájem pro pěší turistiku a cykloturistiku. Zvlněnou krajinu zde pokrývá mozaika složená z pastvin, luk a lesů, vápencových krasových útvarů, zřícenin hradů a několika přehradních nádrží. Název vznikl od dobývání železné rudy, která se zde v minulosti na mnoha místech těžila. Celkem je v geoparku vyznačeno více než 80 významných geologických lokalit, mnohdy v kombinaci se zajímavými památkami. Například poutní kostel v osadě Podskala na Chrudimsku, bývalé pískovcové lomy ve Škrovádu, pískovcové skalní město Toulovcovy maštale nebo přírodní rezervace Střemošická stráň s trojbokým barokním sloupem Nejsvětější Trojice.

Milovníci sjezdového lyžování si zde přijdou na své zejména ve skiareálu Hlinsko, který je vyhlášeným zimním střediskem Českomoravské vrchoviny.

Rezervujte si ubytování ještě dnes.

Rezervovat ubytování

Prozraďte nám do komentářů, které české hory jsou vaše nejoblíbenější?

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů