Česká republika od 100 Kč
Zobrazit zájezdy

Cyklotrasy pro děti, které zvládne ujet i vaše prababička

Cyklotrasy pro děti, které zvládne ujet i vaše prababička

Hezké počasí láká k výletům na kole. Kam ale vyrazit, pokud chcete jet celá rodina? Vyzkoušet můžete přímo cyklostezky vhodné pro děti, kde se nemusíte bát o jejich bezpečí. Vybrali jsme ty, které jsou klidné a navíc plné zajímavých míst.

Lipovské stezky

Lipovské stezky se nacházejí v obci Lipová-lázně u hotelu Helios. Jsou méně náročnou variantou známějších Rychlebských stezek, a tak se výborně hodí pro rodiny s dětmi. Na otevřené louce najdete tři upravené stezky pro horská kola – 2 modré a 1 černou. V přilehlém lese pod vrcholem Toč jsou pak 2 červené stezky. Celková délka tras je 8 km, převýšení na každé stezce je cca 70 metrů, takže se jedná o ideální půldenní výlet. Stezky jsou volně přístupné. V případě, že s sebou kola nemáte, nevadí. Součástí Lipovských stezek je i půjčovna kol a dokonce bike škola.

Floutrejl Lipno a Bike park Lipno

Nebaví vás už jezdit po asfaltových silnicích? Vyzkoušejte Floutrejl Lipno! Že nevíte, co to je? Jedná se o lesem vedenou cyklostezku, kterou zvládnou ujet i nejmenší děti, protože je dlouhá pouhých 5 km. Jednosměrná trasa směřuje převážně z kopce, přes terénní vlny a klopené zatáčky. Cestou se můžete osvěžit v Kiosku u Yettiho. A co je nejlepší? Na konci se můžete nechat vyvézt čtyřsedačkovou lanovkou zpět na kopec a dát si to celé ještě jednou! Speciální kola přímo na Floutrejl si můžete půjčit v půjčovně kol nedaleko Stezky korunami stromů.

Součástí areálu je také Bike park Lipno, který nabízí 3 km zábavné a dobrodružné jízdy v lesním terénu na terénních vlnách, lavicích, kamenných polích a dřevěných lávkách. Modrá trať, dlouhá 1,8 km, je bezpečná a zvládnou ji i děti a začátečníci, červená trať, dlouhá 1,2 km, je o něco obtížnější.

Cyklotrasa Moravská stezka

Krásná cyklostezka doslova napříč naší republikou. I přes to, že Moravská stezka měří více než tři sta kilometrů, dá se s dětmi hravě projet. Rozdělte si celou trasu do několika úseků, nebo se vydejte jen na vámi zvolenou etapu. Začátek stezky je přímo u česko-polských hranic v obci Mikulovice v Jeseníkách. Poslední zastávka je v Mikulově na Moravě, kde můžete obdivovat rozlehlé vinice. Celá trasa je protkaná zajímavými místy a překrásnou přírodou. Cesta vede podél řeky Moravy, přes Kroměříž, jinak známou také jako Hanácké Athény a Olomouc, kde můžete zavítat například do zoo, a kolem spousty dalších zajímavých míst. Na samém konci stezky na vás čeká Lednicko-valtický areál, který by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti.

Labská stezka

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Díky rovinatému profilu a perfektnímu zázemí je stezka vhodná pro rodiny s dětmi i seniory. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1 270 km úchvatnou přírodou. Kdo by chtěl projet celou stezku naráz, měl by si rezervovat alespoň 14 dnů. Ostatní si ji mohou rozdělit do několika úseků. Český úsek měří zhruba 380 km (dalších 80 km při využití odbočky na Prahu) a je značen jako cyklotrasa CT 2.

Na některých místech se můžete setkat i s česko-německým logem stezky a ve dvou úsecích s logem evropské trasy EuroVelo 7 (Praha – Dolní Žleb) a EuroVelo 4 (Lázně Toušeň – Kolín). Jestliže si chcete udělat také výlet do Prahy, odbočte v Mělníku pod historickým zámkem na Vltavskou stezku CT 7 přes Kralupy nad Vltavou do Prahy, odkud se můžete po EuroVelo 4 napojit zpět na Labskou stezku u Lázní Toušeň.

Okruh kolem podtroseckých rybníků

Máte rádi Tomáše Holého a film Jak dostat tatínka do polepšovny? Pak určitě musíte vyrazit k podtroseckým rybníkům v Českém ráji. Oblast je plná pískovcových skal, historických památek a také rybníků, ty uvidíte téměř všechny a můžete se i vykoupat. Trasa je dlouhá přibližně 16 km a je možné ji absolvovat na kole, ale i pěšky. Od nádraží v Borku pojedete po žluté turistické značce, nejdříve minete první z rybníků – Rokytnický a rybník Hrudka. Rovná cesta vás dále dovede k Vidláku, dalšímu z rybníků, ale i stejnojmenné restauraci, parkovišti a tábořišti. Od Vidláku budete dále pokračovat opět po žluté značce, minete rybník Krčák a Věžický rybník. Na rozcestí U Přibyla se vydáte po červené značce, která vás zavede až k rybníku Nebák. Brzy se napojíte na modrou značku, která směřuje do Troskovic a dále do Borku.

Okruh kolem Novomlýnské nádrže

Okouzlující krajina Novomlýnské nádrže přímo vybízí k cyklovýletům. Místní terén má jen mírná převýšení a je tak ideální pro vyjížďky s dětmi. Trasa je nenáročná, 28 km dlouhá a převážnou většinu času vede kolem vody. Začít můžete například v obci Dolní Věstonice, které jsou známé soškou Věstonické venuše a naleznete zde i archeologickou expozici. Vydejte se podél nádrže směrem k Brodu nad Dyjí a dále do Pasohlávek, které jsou jednou z rekreačních oblastí na nádrži Nové Mlýny, takže se zde nezapomeňte vykoupat a osvěžit se. Za Pasohlávkami se vydejte směrem do obce Ivaň, kde těsně u vjezdu do vesnice odbočte doprava na cyklostezku podél řeky Jihlava. Po chvíli dojedete do Strachotína, odkud se přes přehradu dostanete zpět do Dolních Věstonic.

Babiččiným údolím

Výlet, který vede po stejné trase tam i zpět, vás zavede do malebného Babiččina údolí, na místa, která znáte z knížky nebo filmu. Cesta je dlouhá 10–15 km a spatříte na ní ratibořický zámek, Rudrův mlýn, Staré Bělidlo nebo Viktorčin splav, kde stále ještě můžete spatřit Viktorku. Od Bělidla můžete jet až k Červenému mostu, nebo si výlet podle chuti zkrátit. Od nádraží v České Skalici, kam se můžete pohodlně dostat vlakem z Prahy, Hradce Králové nebo Jaroměře, se vydáte po žluté turistické značce směrem k ratibořickému údolí, uličkami města se dostanete na okraj města, kde asi po 1,5 km dojedete k rozcestí, odkud vás už celou cestu povede červená značka.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů