Česká republika od 490 Kč
Zobrazit zájezdy

Kam za krásným výhledem? Poznejte nejzajímavější rozhledny Česka

Kam za krásným výhledem? Poznejte nejzajímavější rozhledny Česka

Stojí na kopcích a shlíží dolů do krajiny – rozhledny. Po celé ČR jich najdete více než 400. Patří mezi nejatraktivnější turistické cíle a turisty doslova magicky přitahují. Rodinám poskytují cíl procházek, milencům soukromí, romantikům nezapomenutelné zážitky a všem dohromady možnost vystoupat na vrchol a získat tak celkový nadhled. Jaké patří k těm architektonicky nejzajímavějším?

Velká Deštná

V roce 2019 se na nejvyšším vrcholu Orlických hor otevřela po několika letech zcela nová rozhledna. Vyhlídková věž na Velké Deštné měří úctyhodných 18 metrů a má tvar nepravidelného pětiúhelníku. Krásný výhled na Rychnovsko, Stolové hory i Kralický Sněžník se vám naskytne poté, co vystoupáte 96 schodů. Výstup je zdarma a rozhledna je přístupná po celý rok.

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je už téměř 130 let neodmyslitelným symbolem Prahy. Její podoba s Eiffelovou věží rozhodně není náhodná, stavitelé rozhledny z Klubu českých turistů se totiž v roce 1889 nechali inspirovat na Světové výstavě v Paříži a rozhodli se vytvořit podobnou stavbu také u nás. Zajímavostí je, že rozhledna byla postavena za pouhé tři měsíce. Zároveň byla na vrchol Petřína umístěna také známá lanovka firmy Ringhoffer.

Rozhledna Doubravka

Třiadvacetimetrová atypická rozhledna Doubravka byla zpřístupněna v roce 2018 v přírodním parku Čihadla v Praze. Stojí na třech masivních nohách, tvořených ze vzdušné konstrukce z akátového dřeva. Po vystoupání 98 schodů po točitém schodišti se vám z výšky 20 metrů naskytne výhled na přilehlé pražské části Kyje a Černý Most, ale i na vzdálenější panoramata Prahy. Autorem je známý český architekt Martin Rajniš.

Rozhledna Salaš

Futuristicky vyhlížející rozhledna Salaš vyrostla v roce 2015 u stejnojmenné obce u Uherského Hradiště. Na své náklady ji nechal vystavět soukromý investor Petr Loucký. Její tvar připomíná hasák a po vystoupání 112 schodů se vám otevře nádherný výhled na pohoří Chřibů. Rozhledna je přístupná veřejnosti po celý rok a zcela zdarma.

Rozhledna Krásno

V krásné krajině Slavkovského lesa se nachází pozoruhodná kamenná rozhledna Krásno, která svým unikátním tvarem připomíná Babylonskou věž. Na její vrchol vede 120 kamenných schodů, které se vinou po vnějším obvodu rozhledny. Rozhledna byla slavnostně otevřena roku 1934 a původně nesla jméno říšského kancléře Adolfa Hitlera – Hitlerka. Stavba stoupá až do výšky 25 metrů, odkud můžete obdivovat výhled na vrcholky Slavkovského lesa, Tepelskou vrchovinu nebo kopce kolem Karlových Varů.

Bismarckova rozhledna

Mohutná kamenná rozhledna leží na vrcholu Zelené hory nedaleko města Cheb. Vznikla v roce 1909 a je jednou ze tří českých věží, které byly vystavěny na počest německého kancléře Otto von Bismarcka. V té době vzniklo po celém světě více než 200 podobných Bismarckových rozhleden, sloupů a mohyl. Z rozhledny je kruhový výhled na město Cheb, Český les, Františkovy Lázně či na západní svahy Krušných hor.

Pastevní vrch s rozhlednou Růženka

Poetickým názvem Růženka se pyšní moderní betonová rozhledna na Pastevním vrchu kousek od Děčína. Vznikla v roce 2018 a vzhledem připomíná nedaleké vojenské bunkry. Tyčí se do výšky pouhých 6,5 metrů, přesto nabízí nádherný kruhový výhled na České a Saské Švýcarsko, Lužické hory a České Středohoří. Rozhledna je veřejnosti přístupná po celý rok a neplatí se zde žádné vstupné.

Rozhledna Kobylí vrch

Jedinečná rozhledna Stezka nad vinohrady ve tvaru spirály vznikla v roce 2018. Nalézt ji můžete v obci Kobylí na Břeclavsku. Její výjimečnost spočívá především v jejím originálním tvaru, díky kterému je snadno dostupná i pro vozíčkáře, maminky s kočárkem či starší osoby, jelikož na ni nevedou žádné schody. Z jejího vrcholku ve výšce 7,5 metrů se vám naskytne pohled na všudypřítomné vinice, při dobrém počasí můžete vidět dokonce rakouské Alpy.

Minaret Lednice

V Lednicko-valtickém areálu na Moravě můžete nalézt tuto výjimečnou rozhlednu postavenou v maurském slohu. Jedná se o největší stavbu tohoto typu v neislámských zemích, jejíž vznik se datuje na přelom 18. a 19. století. Na nejvyšší ochoz Minaretu se dostanete po 302 schodech a ocitnete se tak ve výšce 60 metrů. Z jejího vrcholku uvidíte jak celý areál, tak i široké okolí. Ve spodní části Minaretu můžete obdivovat osm místností, které jsou bohatě zdobené orientálními vzory a arabskými nápisy.

Ocmanická rozhledna

Ocmanickou rozhlednu najdete u obce Ocmanice nedaleko Náměště nad Oslavou. Netradiční rozhledna ve tvaru kosmické rakety či indiánského teepee dosahuje celkové výšky 15 metrů. Ačkoliv leží pouze na mírné vyvýšenině, nabízí krásný kruhový výhled na rovinatou oblast kolem Náměště nad Oslavou s dominantou zámku. Rozhledna je volně přístupná po celý rok, pouze v zimě bývá z bezpečnostních důvodů uzavřená.

Jaká rozhledna vás nejvíce zaujala? Dejte nám vědět do komentářů.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů