Česká republika od 100 Kč
Zobrazit zájezdy

Nejlepší zoo v ČR: Kam se vydat za novými mláďaty a atrakcemi pro děti?

Nejlepší zoo v ČR: Kam se vydat za novými mláďaty a atrakcemi pro děti?

Po celé České republice naleznete mnoho překrásných zoologických zahrad. Každá z nich je něčím výjimečná, ať už je to unikátními druhy chovaných zvířat, originálními výběhy nebo úspěchy v odchovu nových mláďat. Letošní rok byl k nově narozeným mláďatům opravdu štědrý. Podívejte se, kam se vydat za malými šimpanzi, slůnětem nebo nově narozeným mravenečníkem.

Zoo Děčín

Zoo Děčín je jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás. Najdete ji v severozápadní části města Podmokly na okraji města Děčín. Obklopena je městským lesoparkem a rozlohou se řadí spíše k těm menším. To však dohání chovem vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáte.

Už šestý rok po sobě se děčínská zoologická zahrada raduje z odchovu v expozici klokanů rudokrkých. Letošní jaro přineslo hned tři mláďata. Těšit se můžete také na mládě takina indického nebo dvojčata kriticky ohrožených lemurů vari červených.

Na děti tu čeká průlezový hrad, opičí lanová dráha, horolezecká stěna, kontaktní zoo, naučné stezky a několik interaktivních zařízení, díky nimž mohou děti vnímat zoo všemi smysly. Můžete se také vydat prozkoumávat Rajské ostrovy – expozici s velkým akváriem, kterou se vstupenkou do zoo navštívíte již zcela zdarma.

Nově narozené mládě klokana rudokrkého ve Dvoře Králové (zdroj: Zoo Děčín)

Zoo Praha

Zoo Praha se nachází v dolní části pražské Troje a najdete v ní na 670 druhů zvířat s 5 tisíci jedinci. Není divu, že je nejnavštěvovanější zoo v České republice a několikrát se dokonce umístila v žebříčku nejoblíbenějších zoo světa. Jedná se o velmi moderní zoo, která se snaží představovat zvířata v podmínkách, které se co nejvíce blíží jejich přirozenému prostředí.  Díky její velké rozloze se vyplatí si vyhradit na její návštěvu celý den. 

Od března se tu narodilo nebo vylíhlo více než šedesát mláďat dvaceti osmi druhů zvířat. Mezi nimi například mládě slona indického, dvojčata lemurů kata či dikobraz srstnatonosý.

Zoo nabízí pro děti různé zážitkové programy, dobrodružná hřiště, Geostezku Stopy v čase s paleontologickým nalezištěm nebo celou řadu hřišť. Nabídku doplňuje sedačková lanovka do horní části zoo. Oblíbeným cílem všech je Dětská zoo, kde je hlazení zvířat povoleno.

Nově narozené mládě slona indického v pražské zoo (zdroj: Zoo Praha)

Zoo Liberec

Zoo Liberec je nejstarší zoologickou zahradou v České republice vůbec. Najít zde můžete přes 170 druhů zvířat. Nejznámější je především pro chov bílých tygrů, které se dokonce za dobu jejího působení podařilo několikrát rozmnožit.

Jednou z letošních novinek, které na návštěvníky čekají, je zahájení chovu pásovce kulovitého. Sedmiměsíční samec dorazil z brněnské zoologické zahrady a prozatím obývá stejnou expozici s párem papoušků arů hyacintových. Dalšími přírůstky jsou například mravenečník velký nebo jeden z nejohroženějších druhů kopytníků na naší planetě – sambar skvrnitý.

Děti se mohou vyřádit na dětském hřišti s dřevěnými prolézačkami a atrakcemi, na elektroautíčkách nebo si pohladit zvířátka v kontaktní zoo a povozit se napříč zoo vyhlídkovým vláčkem.

Nově narozené mládě mravenečníka velkého v zoo Liberec (zdroj: Zoo Liberec)

Zoo Plzeň

Zoologická zahrada v Plzni je zároveň také botanickou zahradou a druhou nejstarší zoo v České republice. Každý rok se umisťuje v deseti nejnavštěvovanějších turistických cílech, kam Češi zamíří. Těšit se můžete na velký počet chovaných druhů zvířat, mezi nejnovější expozice patří Svět v podzemí, Mokrý svět, Stopy člověka v přírodě a Království jedu.

Prvním přírůstkem roku 2020 se stalo mládě šimpanze učenlivého, vidět můžete také malého klokana rudokrkého, který se v zoo narodil koncem roku.

Součástí zoo je zrekonstruovaný statek z 19. století Lüftnerka, kde si můžete prohlédnout domácí zvířata a více než 400 exponátů zemědělského nářadí. Děti budou rovněž nadšené z fantastického hřiště a nedalekého Dinoparku s ozvučenými statickými i pohyblivými modely dinosaurů a dalších zvířat v životních velikostech.

Nově narozené mládě šimpanze učenlivého v zoo Plzeň (zdroj: Zoo Plzeň)

Zoo Zlín

Zoologická zahrada Zlín, též známá jako Zoo Lešná, je zoologická zahrada vzdálená necelých 10 km od centra Zlína. Její výjimečnost tkví zejména v členění areálu dle kontinentů. Zvířata zde můžete vidět ve zdařilých napodobeninách jejich původního prostředí.

V letošním roce se můžete těšit na mládě malého lenochoda, samičku velblouda dvouhrbého, malého mravenečníka, osm želv pralesních nebo již tradičně na tamarína pestrého, kterého zlínská zoo chová jako jediná v České republice.

Děti potěší projížďka vláčkem, archeologické naleziště, kde se mohou proměnit v malé archeology, dřevěné hrady, skluzavky, houpačky, australská vodní pumpa, rýžování zlata, projížďky na ponících nebo lanové centrum.

Nově narozené mládě lenochoda dvouprstého ve zlínské zoo (zdroj: Zoo Zlín)

Zoo Ostrava

Zoologická zahrada a zároveň botanický park se nachází v ostravské stromovce. Na zhruba 100 ha zde můžete pozorovat více než 435 druhů zvířat. Za poslední roky si zoo prošla výraznými změnami, vzniklo zde mnoho nových pavilonů, velké přírodní výběhy a průchozí expozice. Součástí je rovněž přibližně 6 km naučných stezek v Botanickém parku. K vidění je například největší kolekce rododendronů a azalek v České republice.

A jaká nová mláďata vás přivítají tady? Třeba roztomilý šimpanz hornoguinejský nebo pár zoborožců kaferských.

Na děti tu čekají různé interaktivní prvky, dětská hřiště, jízda zoo vláčkem a Safari expresem nebo expozice s domácími zvířaty.

Nově narozené mládě šimpanze hornoguinejského v zoo Ostrava (zdroj: Zoo Ostrava)

Zoo Brno

Brněnská zoo se nachází severozápadní části Brna v městské části Brno-Bystrc na svazích Mniší hory. Zaměřuje se především na kopytníky, ale vidět tu můžete i další zajímavá zvířata, jako například opice, tygry a lední medvědy v moderních expozicích.

Mláďat se tu letos narodilo opravdu mnoho. Mara stepní, mláďata surikat, roztomilý kusu liščí nebo kosman běločelý, kozy kamerunské, želvy pavoukovité a další.

Zoologická zahrada v Brně sice není tak populární jako třeba pražská zoo, nudit se tu ale rozhodně nebudete vy ani vaše děti. Místní vláček vás sveze až do dětské zoo, kde se děti mohou vyfotit s modely dinosaurů, pohrát si na dětském hřišti nebo nakrmit kozy v minizoo.

Kosman běločelý v brněnské zoo (zdroj: Zoo Brno)

Zoo Dvůr Králové 

Jedna z nejkrásnějších a nejrozlehlejších zahrad v České republice je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě. Nachází se v jihozápadní části města Dvůr Králové nad Labem. V současné době tu můžete najít více než 418 druhů zvířat. Část zoo je možné projet tzv. Safaribusem nebo vlastním automobilem. Jedná se o jedinečnou možnost, jak se přiblížit zvířatům, jako jsou například lvi, doslova na dosah ruky.

Ve Dvoře Králové letos přivítali tři mláďata dikobrazů, kaloně, pelikány, mláďata sitatungy, antilopy losí, kudu malého, antilopy koňské, pakoně běloocasého a mnoha dalších druhů.

Na děti zde již tradičně čeká několik moderních dětských hřišť s lanovými hrady, interaktivní stanoviště se zvířecími hádankami, malý vláček a dětská zoo, kde si můžete pohladit a nakrmit zvířátka. Zajímavostí je také ubytování přímo v Safari kempu, kde můžete pozorovat antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu.

Nově narozené mládě dikobraza jihoafrického v zoo Dvůr Králové (zdroj: Zoo Dvůr Králové)

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů