Chcete v roce 2018 vyrazit za hranice všedních dnů? Inspirujte se citáty o cestování

Chcete v roce 2018 vyrazit za hranice všedních dnů? Inspirujte se citáty o cestování

Cestujete rádi a využíváte k poznávání každou volnou chvilku a nevadí vám ani případné nepohodlí, které je s přemisťováním z místa na místo spojené? Potom nejspíše nepotřebujete, aby vás někdo motivoval do dalších cest. Sami máte tolik vnitřního potenciálu, že ho můžete doslova rozdávat ostatním. Jste motorem svému okolí. Dokážete ostatní povzbudit, dodat jim energii, aby neseděli za pecí. Existují totiž i lidé, kteří potřebují trochu popíchnout, aby se rozhýbali. Dobrým impulsem může být třeba citát…

Cestování na miskách vah

Znáte ten pocit. Rádi byste někam vyrazili, někam za hranice všedních dnů, ale bojujete se svojí vlastní leností. Na pomyslné vážky dáváte svoji touhu uvidět a poznat něco nového a zajímavého, ať už vaše touha směřuje k poznávání světa jako celku, nebo upřednostňujete třeba jednu lokalitu nebo kulturu. Druhou misku vah potom tvoří nepohodlí spojené s cestováním. Vlaky, autobusy, auta i letadla omezují do určité míry váš komfort, a když jdete pěšky, zase namáháte své zlenivělé nožičky. Ovšem nepohodlí a diskomfort zase vyvažují nevšední zážitky, které jsou mnohdy na celý život. Ještě váháte vyrazit na cesty? Inspirujeme vás několika citáty, proč vyrazit z tepla svého bytu za novými zážitky.

Staňte se vypravěči

Cestování – to vás nechává beze slova. Až pak vás přemění na vypravěče,“ říká už ve 14. století arabský cestovatel a kartograf Ibn Battuta (1304–1368/1369). Má naprostou pravdu. To, co uvidíte v různých koutech světa, vás mnohdy nadchne a ohromí natolik, že zůstanete bez dechu. Váš dojem bude tak silný, že vám pro něj budou úplně chybět slova. Tento pocit dokonale znají profesionální cestovatelé a dobrodruzi. Ona síla dojmu je tím, co je žene na druhý konec světa, i když jejich cesta je náročná, komplikovaná a dlouhá. Rádi se ale na místa svých objevů a cestovatelských dobrodružství vracejí.

A co teprve, když se spoustou dojmů, fotografií a třeba i autentických suvenýrů přijedou domů? Okamžitě se stávají terčem zvědavých otázek svého okolí, pořádají o svých cestách sugestivní přednášky, kde jim všichni bez dechu naslouchají. Stávají se oněmi vypravěči. Zkuste tedy nasát jejich nadšení a až na cestách něco krásného uvidíte, klidně si užijte a vychutnejte tu chvíli úžasu.

Poznání promění vaše vnímání světa

Já nejsem stejná, když vidím, jak měsíc svítí na druhé straně světa,“ říká současná americká spisovatelka Mary Anne Radmacherová. Velmi jasně tím dává najevo, že cestování je spojeno s poznáváním. Ano, když vycestujete na druhý konec světa a vrátíte se zpátky, už nikdy nebudete stejní. Ta cesta vás změní. Přivezete si s sebou nové poznatky, které promění váš pohled na svět. Na leccos se budete dívat jinak než předtím. Poznávání nových krajin, lidí, zvyků, kultur vás obohatí. Váš pohled na život bude jiný. Cestování totiž lidi vzdělává. Rozšiřuje obzory. A každý, kdo si chce rozšířit obzory, rád cestuje. Další důvod, proč nezůstávat doma a někam vyrazit, co myslíte?

Putování učí skromnosti

Cestování je skromné. Vidíte, jak malé místo zaujímáte ve světě,“ tvrdí francouzský spisovatel Gustave Flaubert (1821–1880). I my mu dáváme za pravdu. Už jsme se zmiňovali, že cestování vás vzdělává a dává vám nové obzory. Když opustíte komfortní ulitu svého pokoje, bytu, země, města a dostanete se někam dál, s velkou intenzitou si uvědomíte fakt, jak malý je váš dvoreček v porovnání s velikostí celého světa. Najednou vás přestanou pálit malicherné spory a uvědomíte si, že tváří v tvář obrovského celku vůbec nejsou důležité. Takže ano, cestování skutečně člověka učí skromnosti. Nastavuje mu zrcadlo a ukazuje, že on sám není středem světa, ale jenom jeho drobnou, malou součástí.

Cestujte a poznávejte sami sebe

Na předchozí citát bychom mohli navázat dalším, tentokrát z pera našeho moudrého klauna Jana Wericha (1905-1980): „Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, cestuje přes všechny dálky hlavně k sobě samému.“ I tato slova jsou velmi moudrá a vyjadřují odvěkou pravdu. Je to tak, člověk cestuje, aby nakonec přišel na to, že nejcennější je poznat sám sebe. Poznávání cizích kultur a krajin mu pomáhá dostat se k sobě samému. Objeví potom, že všechny cesty, ať jsou jakkoli daleké a dlouhé znamenají na konci návrat k sobě samému. Cesty spojené s poznáváním a vnímáním východních kultur vás vedou k meditaci a právě v ní můžete odhalit pravdivost Werichových slov. Tedy cestujte, abyste poznávali sami sebe.

Jak zničit předsudky

Cestování zabíjí předsudky, uzavřenost a úzkoprsost,“ míní americký spisovatel Mark Twain (1835–1910). I jeho slova doslova tnou do živého. Kdo nikdy nikam necestoval, většinou se bojí okolí a vnímá ho jako nepřátelské. Když ale vystrčí hlavu za humna, najednou s překvapením zjišťuje, že i tam žijí lidé a mohou být překvapivě příjemní a pohodoví. To je objev, co? Ano, tady máte šanci odbourat často nesmyslné předsudky z cizích lidí a kultur a naopak zjistíte, že máte spoustu společného. A na tom společném se samozřejmě dá velice dobře stavět a rozvíjet vztahy, spolupráci. Je to velmi obohacující.

Mějte otevřené oči srdce

Na závěr ještě jeden další citát: „Jestliže v cizině odmítáte místní stravu, neberete na vědomí zvyky, bojíte se náboženství a vyhýbáte se lidem, měli byste raději zůstat doma,“ říká americký spisovatel James A. Michener(1907–1997). Cestování je totiž obohacující jedině v případě, že skutečně necháte předsudky doma a dovolíte, aby k vám volně dopluly nové dojmy. Uděláte vstřícný krok vůči lidem a jejich kultuře a vydáte se jim naproti. Pokud to ale neděláte, máte záklopky na uších a očích a nejste otevření novým dojmům, cestování ztrácí smysl. Stává se z něj jenom pouhé přesouvání se z místa na místo – a to vážně můžete raději zůstat doma. Takže cestujte, ale mějte přitom otevřené oči, našpicované uši a především otevřené srdce a to nejenom v roce 2018. Teprve pak budou vaše cesty stát za to!

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů