Checklist na cesty: Na co nezapomenout před dovolenou

Checklist na cesty: Na co nezapomenout před dovolenou

“Mámo, kde mám ty sandály do moře?”
“Ve skříni na chodbě. A nezapomeň nachystat pasy! Ať to nedopadne jako loni.”

Taky to u vás vypadá jako před bitvou, když se chystáte na dovolenou? Tam se povaluje oblečení. V předsíni stojí loďáky, na kterých se líně protahuje vaše kočka. Starší dcera hledá své nové plavky, zatímco benjamínek rodiny si vybírá, kterých 7 plyšáků s ním poputuje k moři.

Vám vstávají vlasy hrůzou na hlavě, zda zase nezapomenete na něco důležitého. Loni jste zapomněli cestovní lékárničku a manžel dostal koliku. Předloni jste rychle stahovali mobilní aplikaci aerolinky, neboť palubní lístky jste nechali doma na stole. Co to bude letos?

Nic. S odškrtávacím seznamem alias checklistem, který jsme pro vás připravili, nemůžete doma nic důležitého zapomenout. Takže popadněte tužku a papír, jde se škrtat.

1) Doklady

Máte nachystané pasy nebo občanské průkazy? Určitě se hodí i řidičský průkaz. Do některých zemí je lepší mít i mezinárodní řidičák. Bude vás to stát 50 Kč a čas strávený na magistrátu. Pokud cestujete za hranice Evropy, zjistěte, zda nepotřebujete vízum.

Pasy se hodí mít dva. Nejenom pro případ ztráty, ale některé země jsou “nekompatibilní”. Když dostane razítko například z Kuby, hůře budete shánět víza do USA. Pokud nemáte pasy dva, naskenujte si alespoň ten jeden a uložte ho na bezpečné místo vašeho počítače nebo do cloudu, například do složky v Google Drive.

V neposlední řadě nezapomeňte zkontrolovat platnost všech vašich dokladů. Ono stát na letišti s pasem, kterému vypršela expirace, není nic příjemného. Pokud zjistíte propadlý pas ještě doma před dovolenou, nemusíte cestu rušit. Nově od poloviny roku 2018 platí nové podmínky a je možné vyřídit expresní pas za pouhých 24 hodin. Bude vás to ale stát 6000 Kč.

2) Platební karty a hotovost

Bez peněz do ciziny nelez. Dneska si už často vystačíte pouze s platebními kartami. Ale i ty raději mějte dvě. Nejlépe jednu visa kartu a jednu mastercard. Pokud budete půjčovat auto, budete možná potřebovat i kreditní kartu. Alespoň se vám nestrhne depozit za auto z vašich skutečných peněz na účtu.

Kromě karet si vezměte i hotovost pro nenadálé situace. Anebo i jen hloupou návštěvu záchodu. Tady s kartou málokdy pochodíte. Vhodné je mít minimálně 50 euro nebo 50 dolarů.

3) Letenky, lístky na dopravu, doklady k autu

Pokud letíte s low-costovou společností, která vyžaduje online check-in (například Ryanair), nezapomeňte na něj. Obvykle jde check-in vyřídit několik dní až hodin před odletem. Případně mějte chytrou aplikaci dané společnosti s uloženými letenkami. V ostatních situacích stačí mít vytisknutý e-ticket, který vám po platbě dorazil na mail. Ten budete potřebovat zejména v zemích, kde se vyžaduje zpáteční letenka.

Neletíte? Pak postupujte podobně s jiným druhem lístku na dopravu. I autobusové společnosti mají dneska své aplikace.

Jedete autem? Pak nezapomeňte na zelenou a technickou kartu k vašemu vozidlu. Řidičák máte zkontrolovaný z bodu 1. Také důrazně doporučujeme vzít s sebou druhé klíče od auta, ať nedáte majlant za otevření, kdybyste jedny ztratili, nebo vám je někdo ukradl.

4) Cestovní pojištění

Dá se sice sjednat i v dané zemi, ale není platné hned od zakoupení. A náhoda je blbec. Proto na něj myslete včas. V dnešní době už pro něj nemusíte běžet na přepážku pojišťovny. Cestovní pojištění zřídíte z pohodlí domova online na internetu. Kromě času často ušetříte i peníze. Pojišťovny často poskytují při online sjednání slevy.

U pojištění se vyplatí nešetřit a důkladně prozkoumat podmínky. S tím vám zase poradí nejlépe na pobočce. Navíc u své zdravotní pojišťovny můžete získat věrnostní slevu. Například VZP klientům poskytuje 30% slevu na každém cestovním pojištění. Jako dárce krve navíc můžete získat 30 dnů pojištění zdarma. Zjistěte si své možnosti.

5) Očkování a bezpečnost v zemi

Do některých zemí je očkování nutné. Zeptat se můžete v očkovacích centrech nebo se podívejte do našeho průvodce či na stránky MZV ČR. Tamtéž naleznete i aktuální bezpečnost v dané destinaci. Tu byste si měli ověřit ještě před prvními výdaji spojenými s cestou.

Obecně platí, že s očkováním proti žloutence typu A i B a proti břišními tyfu nikdy chybu neuděláte. Navíc řada zdravotních pojišťoven na tato očkování přispívá.

6) Cestovní lékárnička

Znáte to: “Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.” Tím nechceme nic zlého přivolávat, ale lepší je být připraven na všechno. Přibalte proto svou lékárničku s sebou do zavazadla. Zejména nezapomeňte na vámi pravidelně užívané léky, dezinfekci, náplasti, základní léky na bolest, horečky a zažívací potíže, panthenol na spáleniny a mastičku na štípance.

A teď už vzhůru na dovolenou na pohodu a bez nervů!

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů