Francouzské Alpy od 5 470 Kč
Zobrazit zájezdy

Co podniknout ve Francii během zimy?

Co podniknout ve Francii během zimy?

Francie je rozmanitá země a každá její část má jinou atmosféru, architekturu a svoje osobité tajemství. Mnoho turistů láká spíše návštěva v letních měsících, ovšem Francie nabízí mnoho zajímavých aktivit a výletů i v zimním období.

Lyžování a jiné zimní (i netradiční) sporty

Ne nadarmo je Francie proslulá jako centrum lyžování v celé Evropě. Je zde situováno mnoho lyžařských středisek, se stovkami kilometrů kvalitních sjezdovek. Nejlepší zprávou je, že ceny permanentek a ubytování jsou téměř stejné jako u nás.

Nejznámější areály jsou La Plagne, Chamonix, Val Thorens, L´Alpe d´Huez, Les deux Alps a spoustu dalších. Doporučujeme navštívit středisko La Plagne, které se skládá z 11 propojených středisek a každý si zde najde svoje. Je zde i bobová dráha, můžete si vyzkoušet lezení po zamrzlém vodopádu nebo jízdu po břiše na nafukovacích airbordech. Doprava mezi areály je zde velmi dobře organizovaná a středisko nabízí mnoho možností pro celou rodinu.

Že jsou Francouzské Alpy moc daleko? Existuje další alternativní způsob dopravy na tyto sjezdovky. Z Prahy létají přímé linky do Lyonu, odkud se nyní můžete dostat speciálními autobusy za nízké ceny přímo bez zastávek do největších skiareálů. Jedná se o autobusy Ouibus, pohodlné luxusní autobusy, kde je v ceně i přeprava vašeho sportovního vybavení. Autobus vás odveze přímo až k sjezdovkám.

Francie nejsou jen Alpy, v Pyrenejích se dá také skvěle lyžovat. V porovnání s Alpami zde panuje jiná atmosféra, která vás určitě také ohromí. Lyžařská střediska Font Romeu, Ax-les-Thermes, Les Angles ve spojení s termálními lázněmi, určitě stojí za návštěvu.

Termální lázně

Není nad to si odpočinout v zimním období v termálních lázních. Vychutnat si relaxační procedury, nebo si jen užívat teplou přírodní léčivou vodu ve vnitřním nebo venkovním bazénu. Ve Francii jich naleznete spoustu, vyhledávané je především spojení termálních lázní s lyžováním. Například ve francouzských Alpách najdete lázně ve městech Aix les Bains, Challes les Eaux a Brides les Bains. V Pyrenejích navštivte lázně v Ax-les-Thermes, Llo, Molitg les Bains anebo Bains Saint Thomas.

Nejznámější termální lázně se nacházejí uprostřed Francie, a to ve městě Vichy, nedaleko od něj pak i Bourbon-l'Archambault. Kousek od zmiňovaného Alsaska jsou krásné lázně Luxeuil-les-Bains.

Vánoční trhy

Francouzi si velmi potrpí na vánoční dekorace i v každé sebemenší vesničce. Nečekejte jen dřevěné chatičky, každý vánoční trh je velkolepý a s krásnou výzdobou. Alsasko je část Francie, která je okouzlující v každém ročním období, ale v zimě nabízí ty nejnádhernější vánoční trhy z celé Francie. Pohádkově barevné domy osvětlené vánočními dekoracemi dodávají tomuto trhu opravdu výjimečnou atmosféru.

Největší a nejhezčí trh je ve městě Colmar, ostatní menší městečka v okolí ale také stojí za návštěvu. Jedná se o nejbližší region Francie. Z České republiky se sem lze dopravit autem z Prahy (700 km), nebo přímými lety z Prahy do Štrasburku, odkud jezdí vlak a autobusy do okolních měst, další možnost je půjčit si zde auto.

Pokud vás lákají netradiční vánoční trhy u moře, navštivte nejjižnější část Francie, kde například u promenády u moře najdete kromě klasických dřevěných chatiček obří trh s kluzištěm, malou zoo, pohádkové postavy a osvětlené pravé zasněžené smrky, které tvoří bludiště na vánočním trhu. To vše najdete v městečku Barcarès. Nedaleko odsud, téměř na hranicích se Španělskem se nachází nejkrásnější městečko jižního francouzského pobřeží – Collioure, kde si můžete vychutnat vánoční trhy v hradu a jeho nádvořích.

Další netradiční místo na vánoční trhy ve Francii je jedno z nejzachovalejších středověkých opevněných měst v Evropě – Carcassonne. Zajímavé prostředí dodá vánočním trhům ještě krásnější dojmy. Do Carcassonne, Barcarès a Collioure se nejlépe dostanete přímými lety z Prahy do Toulouse a odsud autobusy nebo vlaky do okolí, další možností je opět si půjčit auto.

Starodávné vesničky s tajemnou atmosférou

Francie disponuje seznamem vesniček s označením Les plus beaux villages de France, tedy nejkrásnější vesnice Francie. Najdete zde tipy na 158 architektonicky nejzajímavějších a nejroztomilejších vesnic po celé Francii, které opravdu stojí za vidění. Dále existuje seznam s názvem Petites Cités de Caractère, který je také velmi dobrým pomocníkem při hledání krásných vesniček. Každá část Francie je něčím specifická, je zde autentická atmosféra a domečky v těchto vesnicích jsou pokaždé originální.

Doporučujeme si projet i v zimních měsících tato místa, jelikož zažijete tajemnou atmosféru a například ve spojení s vánočními trhy je to zážitek, kdy se přenesete o pár století dozadu. Na těchto místech totiž jakoby se zastavil čas. Vesničky jsou krásně udržované a čisté, ale pořád si drží původní atmosféru a architekturu.

Příkladem, do jaké části Francie si zajet za nejhezčí architekturou, může být Alsasko a Bretagne. Jak již bylo zmíněno, Alsasko je známé svými barevnými starodávnými domečky, které navozují pocit, že jste v pohádce. Oblast v okolí Colmaru je plná takovýchto vesniček a městeček. Navíc zde najdete zajímavé hrady a další zajímavosti, které lákají k návštěvě.

Druhou zmiňovanou oblastí je Bretagne, kde je úplně odlišná architektura než v Alsasku. Spíše se podobá architektuře nedaleké jižní Anglie. Kamenné domy uspořádané v úzkých roztomilých uličkách stojí za vidění. Navíc Bretagne je plná středověkých měst, hradů, zámků, krásných kostelů a katedrál. Do Bretagne se dostanete pohodlně letecky spojením Praha – Nantes.

Zkrátka Francie má co nabídnout. Pokud nejste milovníky snowboardingu ani lyžování, můžete si vybrat z jiných zimních aktivit, například výlet do zamrzlé jeskyně, bobové dráhy, výlety na sněžnicích nebo třeba romantická projížďka na saních taženými koňmi.

Jakmile budete unavení, stačí se jen posadit do některé z místních restaurací a ochutnat skvělou francouzskou kuchyni.

Omrzely vás všechny ty zimní radovánky? Francie je nazývána zemí módy a nikoho jistě nepřekvapí, že světoznámé značky jako například Chanel, Dior, Chloé, Louis Vuitton či Louboutin pochází právě odtud. Dvakrát za rok se ve Francii pořádají obrovské výprodeje. Na jeden z nich se můžete těšit na přelomu ledna a února. Slevy najdete prakticky v každém obchodě.

Ať se rozhodnete pro lyže, termály nebo třeba jen pro výlet za nákupy, jistě nebudete zklamáni, protože Francie je opravdu kouzelnou zemí.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů