Co podniknout ve Francii během zimy?

Co podniknout ve Francii během zimy?

Francie je rozmanitá země a každá její část má jinou atmosféru, architekturu a svoje osobité tajemství. Mnoho turistů láká spíše návštěva v letních měsících, ovšem Francie nabízí mnoho zajímavých aktivit a výletů i v zimním období.

Lyžování a jiné zimní (i netradiční) sporty

Ne nadarmo je Francie proslulá jako centrum lyžování v celé Evropě. Je zde situováno mnoho lyžařských středisek, se stovkami kilometrů kvalitních sjezdovek. Nejlepší zprávou je, že ceny permanentek a ubytování jsou téměř stejné jako u nás.

Nejznámější areály jsou La Plagne, Chamonix, Val Thorens, L´Alpe d´Huez, Les deux Alps a spoustu dalších. Doporučujeme navštívit středisko La Plagne, které se skládá z 11 propojených středisek a každý si zde najde svoje. Je zde i bobová dráha, můžete si vyzkoušet lezení po zamrzlém vodopádu nebo jízdu po břiše na nafukovacích airbordech. Doprava mezi areály je zde velmi dobře organizovaná a středisko nabízí mnoho možností pro celou rodinu.

Že jsou Francouzské Alpy moc daleko? Existuje další alternativní způsob dopravy na tyto sjezdovky. Z Prahy létají přímé linky do Lyonu, odkud se nyní můžete dostat speciálními autobusy za nízké ceny přímo bez zastávek do největších skiareálů. Jedná se o autobusy Ouibus, pohodlné luxusní autobusy, kde je v ceně i přeprava vašeho sportovního vybavení. Autobus vás odveze přímo až k sjezdovkám.

Francie nejsou jen Alpy, v Pyrenejích se dá také skvěle lyžovat. V porovnání s Alpami zde panuje jiná atmosféra, která vás určitě také ohromí. Lyžařská střediska Font Romeu, Ax-les-Thermes, Les Angles ve spojení s termálními lázněmi, určitě stojí za návštěvu.

Termální lázně

Není nad to si odpočinout v zimním období v termálních lázních. Vychutnat si relaxační procedury, nebo si jen užívat teplou přírodní léčivou vodu ve vnitřním nebo venkovním bazénu. Ve Francii jich naleznete spoustu, vyhledávané je především spojení termálních lázní s lyžováním. Například ve francouzských Alpách najdete lázně ve městech Aix les Bains, Challes les Eaux a Brides les Bains. V Pyrenejích navštivte lázně v Ax-les-Thermes, Llo, Molitg les Bains anebo Bains Saint Thomas.

Nejznámější termální lázně se nacházejí uprostřed Francie, a to ve městě Vichy, nedaleko od něj pak i Bourbon-l'Archambault. Kousek od zmiňovaného Alsaska jsou krásné lázně Luxeuil-les-Bains.

Vánoční trhy

Francouzi si velmi potrpí na vánoční dekorace i v každé sebemenší vesničce. Nečekejte jen dřevěné chatičky, každý vánoční trh je velkolepý a s krásnou výzdobou. Alsasko je část Francie, která je okouzlující v každém ročním období, ale v zimě nabízí ty nejnádhernější vánoční trhy z celé Francie. Pohádkově barevné domy osvětlené vánočními dekoracemi dodávají tomuto trhu opravdu výjimečnou atmosféru.

Největší a nejhezčí trh je ve městě Colmar, ostatní menší městečka v okolí ale také stojí za návštěvu. Jedná se o nejbližší region Francie. Z České republiky se sem lze dopravit autem z Prahy (700 km), nebo přímými lety z Prahy do Štrasburku, odkud jezdí vlak a autobusy do okolních měst, další možnost je půjčit si zde auto.

Pokud vás lákají netradiční vánoční trhy u moře, navštivte nejjižnější část Francie, kde například u promenády u moře najdete kromě klasických dřevěných chatiček obří trh s kluzištěm, malou zoo, pohádkové postavy a osvětlené pravé zasněžené smrky, které tvoří bludiště na vánočním trhu. To vše najdete v městečku Barcarès. Nedaleko odsud, téměř na hranicích se Španělskem se nachází nejkrásnější městečko jižního francouzského pobřeží – Collioure, kde si můžete vychutnat vánoční trhy v hradu a jeho nádvořích.

Další netradiční místo na vánoční trhy ve Francii je jedno z nejzachovalejších středověkých opevněných měst v Evropě – Carcassonne. Zajímavé prostředí dodá vánočním trhům ještě krásnější dojmy. Do Carcassonne, Barcarès a Collioure se nejlépe dostanete přímými lety z Prahy do Toulouse a odsud autobusy nebo vlaky do okolí, další možností je opět si půjčit auto.

Starodávné vesničky s tajemnou atmosférou

Francie disponuje seznamem vesniček s označením Les plus beaux villages de France, tedy nejkrásnější vesnice Francie. Najdete zde tipy na 158 architektonicky nejzajímavějších a nejroztomilejších vesnic po celé Francii, které opravdu stojí za vidění. Dále existuje seznam s názvem Petites Cités de Caractère, který je také velmi dobrým pomocníkem při hledání krásných vesniček. Každá část Francie je něčím specifická, je zde autentická atmosféra a domečky v těchto vesnicích jsou pokaždé originální.

Doporučujeme si projet i v zimních měsících tato místa, jelikož zažijete tajemnou atmosféru a například ve spojení s vánočními trhy je to zážitek, kdy se přenesete o pár století dozadu. Na těchto místech totiž jakoby se zastavil čas. Vesničky jsou krásně udržované a čisté, ale pořád si drží původní atmosféru a architekturu.

Příkladem, do jaké části Francie si zajet za nejhezčí architekturou, může být Alsasko a Bretagne. Jak již bylo zmíněno, Alsasko je známé svými barevnými starodávnými domečky, které navozují pocit, že jste v pohádce. Oblast v okolí Colmaru je plná takovýchto vesniček a městeček. Navíc zde najdete zajímavé hrady a další zajímavosti, které lákají k návštěvě.

Druhou zmiňovanou oblastí je Bretagne, kde je úplně odlišná architektura než v Alsasku. Spíše se podobá architektuře nedaleké jižní Anglie. Kamenné domy uspořádané v úzkých roztomilých uličkách stojí za vidění. Navíc Bretagne je plná středověkých měst, hradů, zámků, krásných kostelů a katedrál. Do Bretagne se dostanete pohodlně letecky spojením Praha – Nantes.

Zkrátka Francie má co nabídnout. Pokud nejste milovníky snowboardingu ani lyžování, můžete si vybrat z jiných zimních aktivit, například výlet do zamrzlé jeskyně, bobové dráhy, výlety na sněžnicích nebo třeba romantická projížďka na saních taženými koňmi.

Jakmile budete unavení, stačí se jen posadit do některé z místních restaurací a ochutnat skvělou francouzskou kuchyni.

Omrzely vás všechny ty zimní radovánky? Francie je nazývána zemí módy a nikoho jistě nepřekvapí, že světoznámé značky jako například Chanel, Dior, Chloé, Louis Vuitton či Louboutin pochází právě odtud. Dvakrát za rok se ve Francii pořádají obrovské výprodeje. Na jeden z nich se můžete těšit na přelomu ledna a února. Slevy najdete prakticky v každém obchodě.

Ať se rozhodnete pro lyže, termály nebo třeba jen pro výlet za nákupy, jistě nebudete zklamáni, protože Francie je opravdu kouzelnou zemí.


Další články