Francie od 999 Kč
Zobrazit zájezdy

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Aktuální turistické informace z Francie

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Aktuální turistické informace z Francie

Za několik dní to budou přesně 4 měsíce od doby, kdy vláda České republiky vydala úplný zákaz vycestování občanů ČR. Od té doby se mnohé změnilo a cestování se téměř vrátilo zpět do starých kolejí. Zjišťovali jsme, jak to v současné době vypadá v oblíbených dovolenkových destinacích i na co všechno by si turisté měli dát po příjezdu pozor. V dnešním rozhovoru se podíváme do Francie za Markétou Bohatou.

Markéta žije na jihu Francie, v regionu Pyrénées Orientales – okouzlující rozmanitá oblast, kde z dlouhých písečných pláží dohlédnete až na vysoké hory Pyrenejí. Dělá zde průvodkyni českým turistům a spolupracuje s dalšími Čechy, kteří v regionu poskytují ubytování. Můžete ji sledovat na webu Užij si Dovolenou.

Jak to v současné době vypadá ve Francii? Čekají na turisty nějaké změny, například co se týká příletu na letiště, dopravy či dodržování nových bezpečnostních opatření?
Francie je kupodivu ve stádiu klidu. Nikde žádná velká opatření, lidé se pohybují venku, jako by virus vůbec neexistoval. Velmi často bez roušek a bez dodržování odstupů. Pro české občany nejsou zavedena žádná opatření po příletu (příjezdu), tedy žádný povinný test ani karanténa. To samé při návratu do České republiky. Do Francie se tedy může cestovat volně.

Člověk si nemusí lámat hlavu s tím, jestli bude potřeba něco vyřídit nebo zda na něj budou čekat nějaké problémy na hranicích a s přejezdem hranic. Ovšem je potřeba si dát pozor na lety z ČR do Francie. Jelikož je málo pasažérů, může vás potkat nemilé překvapení v podobě zrušených letů. Proto je nejjistější cestovat do Francie prozatím autem. Pokud však budete využívat hromadnou dopravu nebo letadlo, budete na sobě muset mít roušku.

Jsou již otevřeny všechny obchody, restaurace a památky? Je i tady nutné počítat s nějakými speciálními opatřeními?
Ano, vše je již normálně otevřené. Zavřené jsou jen některé bazény a aquaparky. V mnoha restauracích je povinné nosit roušky, pokud se zvednete od stolu. V některých obchodech to samé, bez roušky vás dovnitř nepustí. Je to na rozhodnutí obchodu, není to zavedeno plošně. Při vstupu do obchodu je často připraven dezinfekční gel. Gely a roušky je možné zakoupit nyní bez problémů v lékárnách a normálních obchodech za příznivé ceny. Při návštěvě historických památek požadují roušky, taktéž i při návštěvě exteriérů, ale často se to nedodržuje. Nikdo to většinou nehlídá.

Máš informace, jak to vypadá v hotelích a na plážích? Změnilo se něco a je třeba i poznat úbytek turistů?
U moře je momentálně mnoho turistů, zejména Francouzů, kteří cestují v rámci své země autem. Vše je otevřené a bez opatření. Nákaza se nyní moc nešíří a nezavírají se ani města, ani celé oblasti. Což se nyní děje například ve Španělsku. Proto se Francouzi cítí v bezpečí a chovají se na dovolené, jako by virus nebyl.

Měla pandemie koronaviru vliv i na místní ceny? Jak hluboko do kapsy budou muset letos Češi ve Francii sáhnout?
Nepociťujeme zvýšení cen, naopak benzín a nafta je levnější než loni v létě. Ceny jídla v obchodech se trochu zvýšily, ale to by se dělo stejně i bez koronaviru. Ceny ubytování zůstávají stejné, někde jsou i nižší. V restauracích ceny nestouply, naopak jsem viděla i jejich pokles na turistických místech, aby nalákali zákazníky a překonali konkurenci. Letenky lze zakoupit aktuálně levné na podzim, léto je ovšem už drahé.

Děkujeme Markétě za rozhovor. Brzy se můžete také těšit na to, jak to vypadá v jiných zemích. Připravujeme rozhovory z Egypta a dalších zemí.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů