Česká republika od 490 Kč
Zobrazit zájezdy

Dovolená v ČR: Kde najít Provence, Eiffelovku, Toskánsko a další?

Dovolená v ČR: Kde najít Provence, Eiffelovku, Toskánsko a další?

O tom, že je Česká republika jednou z nejkrásnějších zemí na světě, rozhodně není pochyb. Věděli jste ale, že i v naší krásné vlasti najdete místa, která jsou podobná těm z různých koutů zeměkoule? Můžete tu najít například levandulová pole, která si hravě spletete s těmi v Provence, pohádkovou krajinu jako z Toskánska, radnici podobnou té ve Vídni a mnoho dalších.

Levandulová farma Starovičky

Farma byla založena roku 2013, kdy zde bylo vysázeno na 40 tisíc keříků levandule lékařské. Najdete ji ve Starovičkách na Břeclavsku a ten nejkrásnější pohled se vám naskytne od června do července. Rázem se tak můžete cítit jako ve francouzské Provence.

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na kaňon řeky Vltavy. Jedná se doslova o magické místo s kouzelnou atmosférou, které až podezřele nápadně připomíná meandr řeky Colorado nazývaný Horseshoe Bend.

Vodní nádrž Nové Mlýny

Vodní nádrž Nové Mlýny svým vzezřením připomíná ikonické jezero na úpatí Julských Alp – Bled. V jezeře leží ostrov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Stejně tak uprostřed Novomlýnské nádrže leží kostel sv. Linharta, který je dodnes jedinou připomínkou na zatopenou obec Mušov. Ta která byla zlikvidována na konci 70. let 20. století.

Liberecká radnice

Liberecká radnice patří mezi nejcennější památky Liberce a je známá svou podobou s radnicí vídeňskou. Novorenesanční stavba stojí v jihozápadní části náměstí Dr. Edvarda Beneše, celý vnějšek působí opravdu impozantním dojmem, ale ani interiér se nenechá zahanbit. Patrně nejkrásnějším sálem je dřevem obložená obřadní síň s vynikající akustikou.

Moravské Toskánsko

Zvlněná krajina kolem Kyjova doslova okouzlila celý svět. Svojí podobou a atmosférou připomíná italské Toskánsko, odtud tak vznikl její název. Dlouhé lány hnědých a zelených polí se táhnou místní krajinou až k obzoru a zdá se, jako by snad ani neměly konec, sem tam horizont dotváří kaplička či osamělý strom. Vyrazit odtud můžete na místní památky nebo rovnou do sklípku.

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna, často přezdívaná také jako Eiffelovka, je rozhodně jednou z nejznámějších dominant města Prahy. Stavitelé se totiž pro její stavbu rozhodli poté, co se v roce 1889 nechali inspirovat na Světové výstavě v Paříži. Zajímavostí je, že rozhledna byla postavena za pouhé tři měsíce. Okolí rozhledny je ideálním místem k procházkám a piknikům.

Zámek Nové Hrady

Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774 až 1777 přezdívaná také jako Malý Schönbrunn nebo české Versailles. Zámek se pyšní bohatou štukovou a kamennou sochařskou výzdobou a najít ho můžete zhruba 15 km od Litomyšle. Původní areál obsahoval vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s rokokovou pískovcovou křížovou cestou z roku 1767, která vedla k ruinám původního gotického hradu.

Lom Rabí

V případě, že pojedete letos na dovolenou na Šumavu, určitě nevynechejte ani lom Rabí, který se nachází nedaleko Žichovic. Lom je vápencový a lemují ho strmé skály, ze kterých je možné skákat do hluboké vody, ovšem vstup je zcela na vlastní nebezpečí. Voda je perfektně čistá a výhledy na Žichovice, Rabí a Otavu vás doslova vezmou za srdce. Podobné místo můžete najít v Národním parku Tongariro na Novém Zélandu, kde se skrývají nádherná jezera a vodopády.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká leží ve městě Hluboká nad Vltavou asi 15 km od Českých Budějovic. Vystavěn je ve stylu tudorovské gotiky a předlohou mu byl královský zámek Windsor. Tento úchvatný zámek patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější památky u nás, kolem zámku se rozprostírá krásný park se spoustou květin a cizokrajných dřevin. Natočena zde byla celá řada známých pohádek včetně Pyšné princezny.

Lom Rudice

Rudický lom Seč leží na okraji obce Rudice vzdálené zhruba 20 km severně od Brna. Ještě donedávna se tu těžil písek, dnes tu zbyly písečné pláže, jezírka a zajímavé nerosty. V letošním roce by měl být lom vyhlášen přírodní památkou a část by měla být volně přístupná. Jeho podoba výrazně připomíná Duhové hory na Islandu, jejichž návštěva je velkým zážitkem.

Pravčická brána

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu a je neodmyslitelným symbolem Českého Švýcarska. Pokud se pod tímto kamenným obloukem nacházíte poprvé, jeho velikost vás jistě ohromí, stále se však nemůže rovnat své vzdálené příbuzné skalní bráně v Národním parku Arches, jejíž oblouk má přes 90 metrů – je tedy 3× větší jak Pravčická brána. V samotném parku se těchto bran nachází hned několik, rovněž zde najdete i skalní okna a různé oblouky.

Lom Velká Amerika

Lomu Velká Amerika se odjakživa přezdívá český Grand Canyon. Jedná se o vápencový lom, který je asi 800 m dlouhý, 200 m široký a 100 m hluboký. Na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou, která zejména v létě lákají ke koupání. Do lomu však stále platí přísný zákaz vstupu, který mnoho lidí nedodržuje. Zajímavostí je, že zde byly natáčeny scény do filmů Limonádový Joe a Akumulátor.

Máte nějaké své oblíbené místo v ČR, které nápadně připomíná místo v zahraničí? Napište nám jej do komentářů.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů