Galapágy – přírodní unikát, který vám vezme dech

Galapágy – přírodní unikát, který vám vezme dech

Představujete si vaši ideální dovolenou s dalekohledem na očích, zkoumající tajuplné divy přírody? V tom případě pro vás budou Galapágy ideální destinací.

Souostroví Galapágy se nachází v Tichém oceánu, vzdušnou čarou zhruba tisíc kilometrů západně od pobřeží Ekvádoru. Z Česka se tam dostanete za zhruba 27 až 30 hodin letu. Máte několik možností, jak se do této destinace dopravit. Můžete využít služeb některé cestovní kanceláře, anebo letět na vlastní pěst (cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 35 000 Kč). Popřípadě navštívit Ekvádor a poté se na Galapágy dopravit lodí.

Unikátní fauna, kterou jinde neuvidíte

Co je na Galapágách tak jedinečného, že mnoha lidem stojí za tak zdlouhavou cestu? Jak už jsme předestřeli, vyžijí se zde hlavně milovníci přírody. Galapágy díky své izolovanosti představují jakousi unikátní přírodní pokladnici, ve které se uchovaly vzácné druhy zvířat a rostlin. V zkratce řečeno - najdete tu spoustu živočichů, které se jinde na světě nevyskytují. Mezi ně patří například želva sloní, která dala této destinaci jméno – ve volném překladu Galapúágy znamenají „želví ostrovy.“

Cestovatelé bývají uchváceni množstvím netradičně zbarvených ptáků i ještěrů, kteří vypadají jako z vyprávění o pravěku. Naleznete tu takové exempláře, které v jiných částech světa už dávno vyhynuly. Není divu, že tato destinace inspirovala Charlese Darwina v jeho teorii o vývoji druhů. Pokud na tyto ostrovy zavítáte, zřejmě vás šokuje, s jakou přirozeností se místní živočichové chovají. Spousta z nich nezná bázeň a můžete se s nimi setkat v bezprostřední blízkosti.

Bílé pláže a pestrobarevný podmořský svět

Suchozemského Čecha bude zřejmě zajímat, jak je to na Galapágách s plážemi. Dobrou zprávou je, že pobyt v této destinaci může být rovněž skvělá dovolená u moře. Okouzlující pláže s bílým pískem jsou skvělým místem, kde si lze odpočinout po průzkumu přírody. Avšak průzkum místní fauny nekončí ani na plážích – často se na nich můžete setkat s vyhřívajícími se lachtany.

Turistu zvyklého na přeplněné evropské destinace překvapí liduprázdné pláže a pokojná atmosféra, která všude na ostrovech panuje. Pokud vás opalování omrzí, vrhněte se do vody – a to nejen za účelem koupání, ale rovněž zkoumání mořských hlubin. Potápění na Galapágách patří k vrcholným zážitkům díky množství ryb neuvěřitelných barev a tvarů. Pod vodou spatříte rovněž spoustu leguánů mořských, velrybích žraloků i tučňáků.

Co zde ještě navštívit?

Pokud vás pozorování zvířat omrzí, můžete začít objevovat krajinu. Nachází se zde množství zajímavých skalních útvarů, mimo jiné kaňon Las Grietas na ostrově Santa Cruz, který návštěvníci s oblibou využívají pro koupání. Za vidění rovněž stojí velký skalní most Los Tuneles či zvláštně tvarovaná skála Kicker rock, poblíž které lidé s oblibou šnorchlují.

Další nezbytné informace

Existují dva způsoby, jak ostrovy objevovat. Prvním je zaplatit si okružní jízdu lodí, na které budete bydlet a která vás zaveze do různých částí souostroví. Druhou, levnější variantu, představuje ubytování na jednom ostrově, odkud budete vyjíždět na výlety. Výhodou je nižší cena, nevýhodu představuje omezený počet navštívených míst. Spousta cestovatelů si u této varianty stěžovala na nepravidelnost denních spojů mezi ostrovy a fakt, že nestihli navštívit všechno, co si naplánovali.

Proč by měl někdo potřebu takto šetřit? Nevýhodou Galapág jsou totiž velmi vysoké ceny. Z 18 ostrovů jsou pouze 4 obydlené, tudíž tu existuje omezená nabídka ubytování a turistických služeb. Ceny jsou tudíž monopolisticky vyhnané do vysokých částek. Ovšem spoustě lidí i přesto stojí za to tento přírodní skvost navštívit právě pro jeho naprostou unikátnost.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů