Jak cestovat s co nejnižšími náklady? Aneb low cost cestování nyní letí

Jak cestovat s co nejnižšími náklady? Aneb low cost cestování nyní letí

Většina cestovatelů chce s minimálními náklady vidět maximum, což je naprosto pochopitelné. Nikdo nechce zbytečně sahat do peněženky, když to není nezbytně nutné. Spousta lidí si dokonce vybírá cílovou destinaci a způsob dopravy podle toho, aby náklady na cestování byly co nejnižší. A o tom především tzv. lowcost neboli nízkonákladové cestování je.

V podstatě může s minimálními náklady cestovat úplně každý, ovšem podmínkou je, že si nijak nepotrpíte na luxus. Samozřejmě se totiž nemůžete dožadovat špičkového servisu, když jste za cenu jízdenky či letenky zaplatili naprosté minimum a máte nárok jenom na základní standard. Velké části našinců, ale i takový standard při cestování bohatě stačí. Proto je lowcost cestování v současnosti tolik populární.

Mladým lidem, studentům nebo třeba nomádům umožňuje takové cestování poznávat svět, aniž by to příliš zatížilo jejich rozpočet. Probereme si tedy pár tipů, jak na to a jak při cestování ušetřit.

Vyjíždějte mimo hlavní sezónu

Především si předem stanovte rozpočet, kolik a na co si můžete dovolit vydat peněz a dodržujte to. Vybírejte si také nejvhodnější čas. Samozřejmě během vrcholící letní sezóny, je všechno drahé, jak ubytování, tak i letenky. Když ale vyrazíte mimo sezónu, půjde opravdu o levné cestování. Vyrazíte-li na cesty během dubna nebo října, bude vás to stát zlomek sumy, kterou byste zaplatili na přelomu července a srpna, kdy jsou vdobě plné sezóny ceny nejvyšší.

Zároveň je důležité si i vybrat cíl. Například chcete-li poznávat Afriku, můžete si vybrat destinace, které jsou dražší i levnější, a přitom obojí splní stejný cíl – seznámíte se tímto kontinentem.

Využívejte nízkonákladové lety

Velice důležitou kapitolou je samozřejmě doprava, která ukusuje společně s ubytováním největší díl zpeněžního koláče určeného na cestování. Využívejte nízkonákladové lety, se kterými hodně ušetříte. Ceny letenek jsou velice příznivé. Berte v úvahu i různé dny pro let – třeba ve čtvrtek, v pátek, nebo o víkendu mohou být ceny rozdílné. Snažte se přizpůsobit, když nepoletíte v nejvytíženějším čase, můžete rovněž ušetřit.

Na železnici a v autobusové dopravě využívejte maximum slev. Také se může stát, že vás některé spoje vyjdou dráž nebo levněji podle datumu, času, vytíženosti – i to pečlivě sledujte a přizpůsobte se a volte ta levnější řešení. Dále můžete volit i alternativní formy cestování, třeba když chcete jet autem, můžete si najít na internetu parťáka, který míří stejným směrem a vzít ho s sebou, nebo se naopak k někomu přidáte a oba vás cesta vyjde levněji.

Zkuste se ubytovat doma u místních lidí

Významně ušetřit můžete i na ubytování. Vykašlete se na hotely a drahé penziony. Zkuste AirBnb nebo CouchSurfing, kdy se ubytováváte přímo u někoho doma. Kromě toho, že vás to vyjde velmi lacino, seznámíte se i s místní kulturou zblízka – uvidíte, jak lidé žijí, jaké mají zvyky, co je baví, dostanete zajímavé tipy, jaká místa navštívit. Další možností je třeba spát v kempech ve stanu.

Zkuste uspořit i na jídle. Nenavštěvujte restaurace s předraženým turistickým menu, zajděte do místního bistra, malé hospůdky, nebo si něco kupte v obchodě – nejenom, že vás to bude stát méně, ale navíc i mnohem lépe poznáte místní stravovací zvyky. Mnohde je také obědové menu levnější než večerní.

Na cestách pochopitelně potřebujete i komunikovat. Zkuste si pořídit místní SIM kartu do telefonu, používejte k volání Skype nebo WhatsApp, volejte si přes Wi-Fi, ovšem zabezpečené.

Vyrazit můžete kamkoli

Kam můžete levně cestovat? V podstatě kamkoli. I do těch nejdražších metropolí můžete cestu pořídit maximálně levně s nízkonákladovými aerolinkami, ubytovat se pomocí nejrůznějších aplikací na podporu low cost bydlení a jíst v malých bistrech nebo si něco koupit v supermarketu. Takový výlet vás v porovnání s klasickým cestováním a pobytem v hotelích vyjde nesrovnatelně levněji.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů