Jak ušetřit při/na cestování a přitom si užít komfortní dovolenou

Jak ušetřit při/na cestování a přitom si užít komfortní dovolenou

Jistě, mohli byste využívat služeb couchsurfingu, stopovat, jídlo si hledat v popelnicích (dumpster diving) a na cestách si přivydělávat pouličním uměním (buskingem), ale to by nebyla dovolená v pravém slova smyslu. S našimi 6 triky můžete bydlet v hotelu, letět do zahraničí letadlem, užít si čas volna naplno a přitom dost ušetřit. Které to jsou?

Využijte cashback portálů

Slevové portály typu slevoking, slevomat asi znáte, ale využíváte portál Tipli nebo Plná peněženka? Jedná se o tzv. cashback portály. Přes ně nakoupíte například ubytování na Bookingu a po zaplacení vám přijde část peněz zpátky na účet. Obvykle se jedná o 2 až 5 % z původní ceny. 

Přes portály samozřejmě nemusíte nakupovat pouze ubytování. Prohlédněte si, jaké všechny e-shopy se na Plné peněžence a Tipli zaregistrovaly. Třeba zjistíte, že je tam i váš oblíbený a pár desítek nebo stovek korun z příštího nákupu ušetříte.

Sbírejte Airbnb kredity

U bydlení ještě chvíli zůstaneme. Přes portál Airbnb můžete vybírat svůj zahraniční apartmán i placené zážitky. Pokud jste tuto službu ještě nevyužili, pak si vezměte slevu 28 euro na vaše první ubytování přes airbnb. Musí být v ceně alespoň 55 euro, aby šla sleva využít.

Podobně můžete nabízet tuto slevu dalším známým. Pokud někdo využije vámi nabízenou slevu (zarezervuje a zaplatí ubytování), vy získáváte tzv. airbnb cestovní kredity. Aktuálně se jedná o 15 euro. Tato částka se připisuje na váš airbnb účet. Až příště někam pojedete, můžete o tyto cestovní kredity snížit cenu vašeho ubytování.

Nezapomeňte na Booking slevu

Raději rezervujete ubytko na portálu Booking.com? I tady existují zajímavé slevy, nejčastěji 10 % nebo 25 USD z ceny ubytování. Na slevy dosáhnete využitím nějakého z odkazů od cestovatelů v naší diskuzi Sleva 10 % na Booking.com. Sleva má podobu cashbacku, tedy vrácení části peněz po uskutečnění pobytu. Po registraci můžete stejně jako u Airbnb sdílet mezi své přátele a další cestovatele i svůj doporučující odkaz a získat z každé uskutečněné rezervace 15 USD na svůj účet.

Poptejte se po VIP slevě u pojišťovny

Ačkoliv na zdraví by se šetřit nemělo, existují způsoby, jak neplatit šílené částky a přitom být dobře pojištěný. Každý občan České republiky by měl být pojištěný u nějaké zdravotní pojišťovny. Tato pojišťovna obvykle svým klientům nabízí věrnostní programy s výhodnou slevou nejenom na cestovním pojištění.

Například VZP pro své klienty poskytuje 30% slevu na každé cestovní pojištění do zahraničí. Pokud jste členem Klubu pevného zdraví a zároveň dárci krve, máte nárok na 35 dní, kdy jste v zahraničí pojištěni zdarma. Pokud jste registrovaní u jiné pojišťovny, zajděte si na nejbližší pobočku a poptejte se na možnosti.

Výhodné je sjednávat pojištění online, kdy obvykle získáte cca 15% slevu na pojistném. Nejenom tom cestovním. Navíc šetříte svůj čas (nečekáte ve frontách) a čas jsou taky peníze. Některé zdravotní pojišťovny (například AXA) tu a tam mívají vouchery na slevových portálech.

Poohlédněte se po akčních letenkách

Asi se shodneme, že jednou z nejvyšších položek při cestování bývá doprava. V případě letenek vám doporučujeme sledovat ty akční. Párkrát za rok se vyskytnou i chybové letenky, kdy je cena za letenku enormně nízká. Obvykle v nich chybí tzv. palivový poplatek. Pak můžete letět třeba na Kubu za 4000 Kč (reálný příklad).

Bohužel tento typ letenky vyžaduje vaši časovou flexibilitu. Musíte ji koupit prakticky ihned, jak se objeví, a nečekat například na šéfovo svolení k dovolené. Pokud vaše zaměstnání neumožňuje časovou flexibilitu, smutnit nemusíte. Stačí sledovat akce, mít nastavené notifikace a stažené ty správné aplikace.

Několik doporučení, jak lovit akční letenky:

  • Sledovat na Facebooku stránky typu Cestujlevne.com, Honzovy letenky, zaletsi.cz,...
  • Využívat srovnávač letenek Skyscanner a Fare Finder u Ryanairu.
  • Stáhnout si do mobilu aplikaci Nejrychlejší letenky. Existuje pro operační systému Android i iOS.
  • Nastavit si stahování letenkových dat (z různých portálů, které se věnují levným letenkám) do nějaké z RSS čteček, např. feedly.com.
  • V neposlední řadě se nezapomeňte dívat do naší záložky akční nabídky. Hledáme pro vás tipy na několikadenní dovolené, které většinou nemizí tak rychle a jinde je nenajdete.

Netrapte se zbytečně zahraniční měnou

Výběry z bankomatu a převody na účtu mezi měnami bývají často bankou zpoplatněné, zejména pak mimo Evropu. Na těchto “nesmyslných” poplatcích vykrvácet nemusíte, stačí zvolit správnou banku a správný účet. Pro opravdu levné převody mezi měnami i výběry zdarma (do 200 GBP měsíčně) vyrazte do světa s kartou Revolut (zvládá i české koruny, není svázaná s vaším účtem, má super appku do mobilu,... více na Revolut.com). Výběry v zahraničí zdarma nabízí i několik českých bank, například Moneta se svým Tom účtem.

Sledujte, zda po vás bankomat u výběru požadujete nějaký poplatek (anglicky fees). Pokud vám nabídne volbu přijmout/odmítnout kurz, pak zamítejte. Bankomat má obvykle horší kurz než vaše banka.

Tak co, kápne z toho nějaká ta ušetřená koruna na další cestování? Jestli ano, naše mise je splněna :-)

Pár na pláži

Autorka: Hana Šormová

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů