Lámete si hlavu, kam na dovolenou s domácími mazlíčky?

Lámete si hlavu, kam na dovolenou s domácími mazlíčky?

Chováte-li psa nebo kočku, musíte vyřešit, co s domácím mazlíčkem v době dovolené. Psí či kočičí hotel sice je řešením, jenže jak zvířata, tak páníčkové většinou těžko snášejí vzájemné odloučení. Naštěstí existují místa, kde můžete bez problémů vzít pejska či kočičku s sebou. Zvažte ale cestování s nimi. Třeba psi jsou dobrými parťáky a putování snášejí většinou dobře. Kočičky už o poznání hůř, milují totiž domov. Kam s mazlíčky vyrazit?

Hledejte hotel přátelský ke zvířátkům

Existuje dost hotelů v zahraničí i u nás, kde můžete pobývat i s domácím mazlíčkem. Proto při objednávce pobytu hledejte označení Pet friendly hotel a oranžovou psí tlapku. Můžete si v takovém hotelu půjčit misku, pelíšek, dokoupit krmivo, hračky. Když prší, jsou k dispozici ručníky na mokré psí tlapky. Pes také smí do restaurace, kde dostane misku s vodou. V okolí hotelu musí být prostor pro venčení, sáčky na exkrementy. Hotely přátelské ke psům jsou dnes po celé Evropě, ale i v zámoří, třeba v USA.

Pes musí mít mikročip

Pokud míříte s domácím mazlíčkem do zahraničí na dovolenou, vždy se informujte na podmínky pobytu zvířete v cílové destinaci. V zemích EU platí od července 2011 nutnost označení psa mikročipem, kromě toho musí mít veterinářem vystavený průkaz zvířete a očkování proti vzteklině. Některé evropské země, třeba Norsko nebo Malta vyžadují doklad o odčervení. Mimo EU se musíte informovat i na další povinnosti – třeba je-li nutné mít psa na vodítku a stále s košíkem. Také není od věci zjistit rizika nákazy nemocemi – psinka, ničivka apod.

Využijte psí pláže

Zemí zaslíbenou je pro psy severní Itálie. Jednak cestování není příliš náročné, za cca 12 hodin jste na místě. Na některých místech dokonce najdete psí pláže, třeba v Caorle v Porto Santa Margarita nebo Duna Verte, v Bibione v Lido dei Pini, pláž Pluto, ale také v Lignanu. Na okrajích velkých severoitalských letovisek bývají divoké pláže, které sice nejsou oficiálně psí, ale pejskaři si je oblíbili a mají zde volný pohyb. Psi mohou v Itálii i k jezerům, třeba v případě Lago di Garda, ale koupat se tam bohužel nesmí. Ke psům jsou přátelští i v sousedním Rakousku nebo Čechy velmi oblíbeném Chorvatsku, kde také v mnoha letoviscích narazíte na psí pláže. Například na ostrově Krk v Njivicích, v Krku, či Bašce. Stejně tak můžete se psem na pláž ve Splitu, nebo na ostrovech Vis, Mljet či Murter, na Istrii zase v Pule, Rovinji nebo Poreči.

Přeprava do vzdálenějších destinací

Pokud byste chtěli se psem cestovat letecky na delší vzdálenosti, můžete vzít psa do letadla, vždy to ale ověřte u letecké společnosti, s níž poletíte. Do kabiny smí pouze ve schránce, kdy pes i se schránou nepřekročí hmotnost 8 kg. Navíc se schránka musí vejít do prostoru pod sedadlem před vámi. Nesmíte také psa během letu pouštět ven. Pes může cestovat i ve schránce v nákladovém prostoru, což je ovšem pro něj stresující. Letecká přeprava psa stojí mezi 50-150 eury. Proto můžete se psem vyrazit i do vzdálenějších destinací, opět do Pet friendly hotelů.

Hodí se i cestovní pojištění

Míříte-li s mazlíčkem k moři, myslete na to, že přílišné horko mu nesvědčí. Vždy by měli mít k dispozici stín a dostatek vody k pití. Když se vy chcete natáhnout na sluníčko, abyste se opálili, nezapomeňte na to, že váš pes nemusí sdílet stejnou vášeň. Chladí se v podstatě jenom jazykem a horko může snášet mnohem hůř, než vy. Nedopusťte tedy, aby trpěl. Když s ním do zahraničí pojedete, je vhodně sjednat i cestovní pojištění pro psy, které pokryje náklady na případnou veterinární péči a navíc i situace, když váš miláček způsobí nějakou škodu.


Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů