Itálie od 878 Kč
Zobrazit zájezdy

Kam na ferraty? Pořádný adrenalin můžete zažít i v Čechách

Kam na ferraty? Pořádný adrenalin můžete zažít i v Čechách

Pojem ferrata jste už slyšeli, ale jinak vůbec netušíte, co to vlastně znamená? Nejvyšší čas to napravit. Vysvětlíme vám tedy, co to je a kam na ně můžete vyrazit. Jakmile vše budete znát, už vám nebude nic bránit k tomu si rovnou sbalit a vyjet vstříc novému dobrodružství. A to za to přece stojí.

Co si tedy vlastně máte představit pod pojmem ferrata? Když tento výraz pocházející z italského via ferrata přeložíme do češtiny, znamená to zajištěnou cestu v náročném horském terénu. Můžete se také setkat s německým označením Klettersteig.

Zajištěná značí, že jsou zde jistící fixní lana, železné stupačky a další pomůcky. Díky tomu se taková cesta zpřístupní i lidem, kteří nemají zkušenosti s horolezeckými výstupy a nejspíš by se do nich ani nepouštěli. Ferrata zajistí bezpečí procházejících návštěvníků. Z výše uvedeného vyplývá, že to není zábava pro každého. Uvědomte si, že jde přece jenom o slézání horského terénu, a proto byste na podobné akce měli mít dostatečnou fyzickou kondici.

Přibalte si nezbytné vybavení i špetku odvahy

Každý, kdo se chce pustit do své první ferraty a dosud s těmito výstupy nemá žádné zkušenosti, by si především měl pořídit potřebné vybavení. Jaké? Horolezecký sedák, helmu. Via Ferrata set dále obsahuje hrudní úvazek, tlumič pádu, popruh na provázání sedáku a hrudního úvazku o délce 1,2-1,5 metr, odsedávku, a tak karabinu o světlosti 22-26 mm určenou na odsednutí.

Ferraty mají různé stupně obtížnosti od A, jednoduché cesty, která je někde vedena strmým skalním terénem a jištění zde slouží spíše jen ke zvýšení pocitu bezpečnosti, než že by bylo skutečně třeba, až po velmi obtížné F, třeba cesty přes skalní převisy jenom s jistícím lanem. Prvolezci by měli začít na nejjednodušších ferratách a postupně se propracovávat k obtížnějším.

Rájem cest se stává Itálie i Rakousko

Kde najdete ferraty? Doslova rájem ferrat je například Itálie, množství cest najdete v Julských Alpách i Dolomitech. Pro našince ale budou ještě atraktivnější ferraty Rakousko. Náš jižní soused je bohatý na horský terén a Rakušané o ferraty pečují. Za pozornost stojí třeba Zugspitze Westweg na Zugspitze, Traunsee Klettersteig v Traunsteinu, Hornorakouském předhůří nebo Kaiserschützensteig ve Wilder Kaiser v Kaisergebirge.

Dále se ferraty nacházejí ve Švýcarsku, Francii a Slovinsku, tedy zemích, jež vynikají nádherným horským terénem.

Jestliže se vám ale nechce jezdit do zahraničí, najdete i ferraty v Čechách. Jedna z nich je v Děčíně na pastýřské stěně s obtížností B a C. Stejnou obtížnost má také ferrata Harachovka v Táboře. Na tvrdém pískovci se nachází Via ferrata Bechyně-Zářečí o obtížnosti D a E. Na další narazíte třeba na pravém břehu řeky Jizery u Semil, jde o ferratu Vodní brána s obtížností B a C. A konečně svoji ferratu má dokonce i Praha – na umělé venkovní stěně Gutovka v pražských Strašnicích.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů