Itálie od 878 Kč
Zobrazit zájezdy

Botanické zahrady z celého světa: Milovníci květin, těšte se

Botanické zahrady z celého světa: Milovníci květin, těšte se

Po celém světě existuje více než 15 000 botanických zahrad. Jsou místem nejen pro odpočinek, poučení, zábavu, ale i pro potěšení všech smyslů. Jejich hlavním úkolem je však ochrana genofondu rostlin. Ačkoliv je velmi těžké rozhodnout, které z nich jsou nejkrásnější, těchto osm si vaši pozornost rozhodně zaslouží.

Botanická zahrada Berlín – Německo

Botanická zahrada leží ve čtvrti Dahlem v Německu a v současné době je spravována Svobodnou univerzitou. Díky své obdivuhodné velikosti přes 43 hektarů je největší botanickou zahradou v Evropě. Společně s velkým počtem druhů rostlin, který atakuje 22 000, patří k největším a nejvýznamnějším botanickým zahradám na světě. Nejpozoruhodnější jsou bezpochyby skleníky, z nichž největší dosahuje výšky 25 m. Celkově jich tu najdete 16. Součástí botanické zahrady je také odborná knihovna a botanické muzeum, kde se nachází herbář, jenž obsahuje více než 3 800 000 herbářových položek.

Botanická zahrada Vídeňské univerzity – Rakousko

Botanická zahrada Vídeňské univerzity se nachází poblíž Belvederu. Založena byla již v roce 1754 samotnou Marií Terezií. Návštěvníci se mohou těšit na více než 12 000 druhů rostlin ze šesti kontinentů. Zahrada slouží jako místo pro vědecký výzkum a ochranu druhů, ale také jako oáza klidu a regenerace v centru města. Celá botanická zahrada byla koncem II. světové války těžce poškozena bombardováním a opravy zabraly téměř 20 let. Najít zde můžete rozličné části jako například flóru Rakouska, léčivé rostliny, užitkové a jedovaté rostliny, kaktusy a sukulenty a také bambusový hájek. Kromě odborné práce se tato zahrada v Rakousku věnuje osvětové činnosti. Zajít tak můžete na některou z výstav či na komentovanou prohlídku pro děti i dospělé.

Botanická zahrada v Meranu – Itálie

Botanická zahrada v Meranu v Itálii, patřící k zámku Trauttmansdorff, se rozkládá na ploše 12 hektarů. Najít zde můžete více než 3 000 druhů rostlin. Na své si zde přijdou nejen milovníci květin, ale také všichni, kteří dokáží ocenit překrásné výhledy na okolí. Malebné chodníčky zavedou turisty přímo do centra přírodních skvostů i k uměleckým pavilonům. Pro ty, kterým nestačí se jen dívat a nasávat voňavou atmosféru zahrad, jsou připraveny multimediální programy s výkladem. Zahrady jsou i domovem pro různá zvířata – papoušky ara, pávy nebo králíky a kozy, které si můžou děti v malé zoo pohladit.

Královské botanické zahrady v Kew – Velká Británie

Královské botanické zahrady v Kew, často označované jako zahrady v Kew (Kew Gardens), jsou zahrady s botanickými skleníky mezi Richmondem a Kew na jihozápadě Londýna. Rozprostírají se téměř na 120 hektarech a čítají více než 30 000 druhů rostlin. V zahradách najdete opravdu mnoho zajímavostí, tou nejpozoruhodnější je vysoká pagoda – desetipodlažní osmiboká čínská stavba. Dále se tu nachází arboretum, bambusová zahrada, zahrada růží, skalničky, vytápěné skleníky pro tropické rostliny, kaktusový skleník, bonsaje, herbárium, galerie, knihovna, výzkumná laboratoř, a dokonce i zahrada, kde pěstují zeleninu do místních restaurací. 

Botanická zahrada Singapur – Singapur

Botanická zahrada v Singapuru patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším botanickým zahradám na světě – ročně ji navštíví přibližně 4,2 milionu lidí. Je považována za jednu z nejlepších atrakcí v Asii – hned vedle Velké čínské zdi. V celém areálu najdete několik vodopádů a jezer, kde jsou ryby, želvy a labutě. Dále zde najdete botanické centrum, údolí palem, deštný prales, ekologickou zahradu a mnoho dalších zahrad, kde se pěstují nejrůznější druhy květin. Nejoblíbenější z nich je zahrada orchidejí, kde žije 1 200 druhů orchidejí. Z rušné hlavní třídy Orchard Road se sem autobusem dostanete za 5 minut.

Botanická zahrada Kirstenbosch – JAR

Národní botanická zahrada Kirstenbosch, rozkládající se na východním úpatí Stolové hory v Kapském Městě, patří mezi nejkrásnější botanické zahrady na celém světě. Masivní zahrada se rozprostírá na více než 520 hektarech a nachodit tu můžete klidně i desítky kilometrů. Samotná botanická zahrada zabírá plochu 36 hektarů. Najdete tu nejen menší záhony plné květin a bylin, ale také původní les porůstající svahy Stolové hory.

Botanická zahrada Nong Nooch – Thajsko

Tropickou botanickou zahradu Nong Nooch, která se nachází v provincii Chonburi v Thajsku, navštíví denně přes 5 000 návštěvníků. Stačí jeden pohled do zahrady a nebudete pochybovat o tom, proč je považována za jednu z nejkrásnějších botanických zahrad na světě. Místní půdu pokrývají zářivé barvy květin, které jsou vysázené do různorodých zajímavých vzorů. Nejen exotické rostliny, ale také kaktusy, bonsaje, sukulenty, orchideje nebo třeba možnost pohladit si tygra či se svézt na slonovi, to vše je možné na vlastní kůži zažít v této úchvatné zahradě, kterou najdete jen pár kilometrů od centra Pattaya.

Botanická zahrada Jardim Botânico – Brazílie

Botanická zahrada Jardim Botânico v Rio de Janeiru není jen místem, kam návštěvníci mohou přijít a podívat se na 7 000 druhů rostlin ze všech koutů světa, ale je také důležitým výzkumným střediskem v zemi. Kromě půvabných květin tu najdete také fontány, sochy, tropický prales a palmový háj, kde roste 900 druhů palem a některé jsou více jak sto let staré. Zahradu doporučujeme navštívit spíše v dopoledních hodinách, kdy jsou nejvíce aktivní zvířata, která zde žijí, jako například různé druhy ptáků, ryb, veverek, opic a krásných motýlů.

Komentáře

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

moc ráda bych se tam podívala

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů