Knihy o cestování, které zaženou nudu i inspirují

Knihy o cestování, které zaženou nudu i inspirují

Máte toulavé boty a váháte, kam vaše kroky povedou příště? Nebo jen chcete uniknout z všedního stereotypu a přenést se alespoň v myšlenkách na zcela jiné místo? Z těchto knih o cestování si určitě vybere každý. Hodí se skvěle na dovolenou, do vlaku nebo jen tak do postele.

40 dní pěšky do Jeruzaléma – Ladislav Zibura

Jestliže chcete sáhnout po skvělé oddechovce plné humoru, tak je pro vás tato kniha tím pravým. Mladičký Ladislav Zibura se jednoho dne rozhodl vzít batoh na záda a vypravit se pěšky do Jeruzaléma skrz rozpálené Turecko, to všechno bez mapy a orientačního smyslu. Cesta je navíc plná zajímavých setkání, ale také puchýřů a opruzenin. Krásná a laskavá čeština zcela jistě pohladí srdce každého čtenáře.

Skvělou zprávou je, že v současné situaci, kdy jsou knihkupectví a knihovny zavřené, se rozhodl pan Zibura poskytnout elektronickou verzi této knihy zcela zdarma a legálně. „Kdyby se vám knížka líbila a cítili jste nutkavou potřebu někam poslat ušetřený peníz, osobně bych se jako obvykle přimluvil za příspěvek na Lékaře bez hranic (č. ú. 111333 / 2700),“ dodává Ladislav Zibura.

40 dní pěšky do Jeruzaléma – Ladislav Zibura (zdroj: kosmas.cz)

Útěk do divočiny – Jon Krakauer

Útěk do divočiny je kniha inspirovaná skutečným příběhem mladého studenta z dobře situované americké rodiny. Dvaadvacetiletý Chris McCandless se zbaví veškerých svých peněz a vydává se na cestu na Aljašku. Zcela sám vyráží vstříc osudu, s cílem nalézt sám sebe a oprostit se od všeho zbytečného, co lidem nabízela tehdejší doba. Kniha strhujícím způsobem ukazuje pokus o splynutí s přírodou, každodenní strasti života v divočině a pocity, které prožívá člověk žijící dlouhou dobu o samotě.

Útěk do divočiny – Jon Krakauer (zdroj: martinus.cz)

Divočina – Cheryl Strayed

Další kniha, která je založena na skutečném příběhu, popisuje příběh mladé Cheryl, která neměla zrovna lehký život. Smrt matky, drogy a rozpad manželství ji dovedou až k razantní změně jejího života. Kdo by někdy nechtěl utéct před všemi svými problémy, že? Křehká hrdinka se bez jakékoliv přípravy či znalostí rozhodne pěšky zdolat Pacifickou hřebenovku. Čeká tak na ni 4 270 km dlouhá a náročná cesta, na které si sice sáhne až na úplné dno, avšak formou různých úvah a pokání znovu nachází samu sebe a odpouští si své selhání.

Divočina – Cheryl Strayed (zdroj: kosmas.cz)

Od pólu k pólu – Michael Palin

Cestopis autora Michaela Palina, který se rozhodl, tři roky po úspěšné cestě kolem světa, vydat na cestu od jednoho pólu k druhému. Na cestách zažívá spoustu zajímavých situací. Například okusí tvář tehdejší Etiopie, kde právě končí občanská válka, prochází tehdejším Sovětským svazem či Jihoafrickou republikou, ve které v té době končila tehdejší politika apartheidu. Celkem za svou výpravu prošel 17 zemí a i přes některé komplikace se úspěšně dostal do cíle své cesty – na Jižní pól.

Od pólu k pólu – Michael Palin (zdroj: databazeknih.cz)

Nesmrtelná túra do Compostela – Jean-Christophe Rufin

Ať už legendární cestu do Santiago de Compostela znáte nebo ne, tato cestopisná kniha rozhodně stojí za přečtení. Na síť dvanácti poutních cest se každoročně vydávají statisíce poutníků a víte, co se stane s duší po absolvování této cesty s tisíciletou tradicí? Odpověď podanou zábavnou formou, s notnou dávkou ironie, cynismu a pokory, vám dá autor knihy.

Nesmrtelná túra do Compostela – Jean-Christophe Rufin (zdroj: kosmas.cz)

Italské prázdniny – Jan Werich

Útlá knížečka plná humorných příhod z cestování pana Wericha a jeho dcery po Itálii v 50. letech, kterou přečtete za jedno odpoledne. Z vyprávění se dozvíte něco málo o historii, tehdejším dění, ale také o obyčejném lidském žití. Vytříbená čeština, laskavý humor, barvité vyprávění i moudré postřehy utváří z celé knihy literární skvost, který si právem zaslouží své místo ve vaší knihovně.

Italské prázdniny – Jan Werich (zdroj: kosmas.cz)

O mé rodině a jiné zvířeně – Gerald Durrell

Bezpochyby jedna z nejlepších knih, kterou Gerald Durrell napsal, popisuje jeho pětiletý pobyt na řeckém ostrově Korfu. Autor vždy psal s velkou láskou jak o zvířatech, tak o své rodině. V knize popisuje historky zábavnou formou, s velkým množstvím zajímavých faktů o přírodě, které jakožto milovník přírody rád předával i svým čtenářům.

O mé rodině a jiné zvířeně – Gerald Durrell (zdroj: kosmas.cz)

Tři bratři v cizích světech – Petr, Jan, a Karel Diblíkovi

Společná cesta bratrů Diblíků vás zavede do 17 zemí po celém světě, včetně Íránu, Guatemaly, Kambodži nebo Singapuru. Hlavním cílem jejich putování je především poznávat různé kultury a lidské příběhy. Kniha navazuje na sérii besed a promítání, které tři bratři po návratu z cesty kolem světa uspořádali převážně na středních školách.

Tři bratři v cizích světech – Petr, Jan, a Karel Diblíkovi (zdroj: kosmas.cz)

Létající koberec – Richard Halliburton

Není dobrodruh jako dobrodruh. Richard Halliburton totiž uměl dokonale přitáhnout pozornost už našich babiček a dědečků. Proslavil se knihami jako Nádherné dobrodružství, Sedmimílové boty, Za novými světy či právě knihou Létající koberec, která je zrcadlem autorovy výpravy podniknuté malým letadlem po těžce přístupných nebo jinak lákavých místech různých kontinentů: z Kalifornie přes Timbuktu, Jeruzalém, Bagdád, Himaláj i Sumatru až do San Franciska.

Létající koberec – Richard Halliburton (zdroj: databazeknih.cz)

Mapy – Atlas světa, jaký svět ještě neviděl – Aleksandra a Daniel Mizielińští 

Ačkoliv se nejedná o klasickou knihu o cestování, ale o dětský atlas, s chutí po něm sáhnou i dospěláci. Není to totiž jen tak ledajaký atlas, každé zemi je věnována jedna dvoustrana. Na té se dozvíte všechny důležité památky, hlavní město, počet obyvatel a mnoho dalších zajímavostí. Vše pak doplňují nádherné ilustrace. Tento atlas tak hravě strčí do kapsy kteroukoliv učebnici zeměpisu a může sloužit jako učební pomůcka. Mimochodem, víte, že ho za svou aktivitu můžete získat v našem věrnostním programu?

Mapy – Atlas světa, jaký svět ještě neviděl – Aleksandra a Daniel Mizielińští (zdroj: kosmas.cz)

Stáhněte si e-knihy zdarma

Stáhnout e-knihy si můžete také zdarma z webu pražské knihovny, která je tímto způsobem nabízí už více než 12 let a každý měsíc svou nabídku rozšiřuje o nové tituly. Ke stažení jsou zajímavé cestopisy, ale najdete zde i celou řadu starých dobrých klasik. Případně můžete hledat na webu databazeknih.cz, kde naleznete také spoustu zajímavých titulů zdarma ke stažení, které poskytla pražská knihovna.

Komentáře

Betyna
nová členka
Betyna
před 4 lety
Betyna
před 4 lety

Děkuji za tip na pěkné knížky

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů