Kristýna Nossková – mladá cestovatelka, která brázdí svět

Kristýna Nossková – mladá cestovatelka, která brázdí svět

Je jí 24 let a na svém kontě už má více než 42 zemí. Během tohoto léta plánuje navštívit dalších 10. Jaké jsou její sny a cíle a jak v dnešní době cestují mladí cestovatelé? Pojďme se na to společně podívat v následujícím rozhovoru s Kristýnou Nosskovou.

Kristýno, já prozradím, že tobě je 24 let. Jak dlouho už aktivně cestuješ a co tě na cestování nejvíce baví?
Cestování mě bavilo od dětství, už jako desetiletá holčička jsem jezdila prstem po mapě, a později jsem na počítači objevila program Google Earth (mapy celého světa s fotkami míst), což pro mě byla lepší „hra“ než Člověče, nezlob se. Když mi bylo dvanáct, rodičům došlo, že už mám o zemích a dovolenkových destinacích větší přehled než oni, tak přenechali veškeré plánování dovolených na mně.

Cestovat na „plný úvazek“ jsem začala před 2 lety, kdy jsem odjela do jihovýchodní Asie na 4 měsíce. Byla to pro mě neopakovatelná zkušenost, jelikož předtím jsem byla sama akorát v Praze. Asie mi dala neskutečný pocit svobody, spoustu nových kamarádů a hodně jsem se osamostatnila a dospěla. To je přesně to, co miluji na cestování nejvíce – svobodu, poznávání nových lidí, ochutnávání tradičních jídel a samozřejmě objevování nových míst.

Ještě před 2 lety jsi studovala. Jak se dá skloubit škola a cestování? A jak se to dá zvládnout finančně?
Když jsem odjela na delší dobu do Asie, tak jsem školu přerušila. Nikdy mě moc nebavil obor, který jsem studovala, a také jsem spíše zastánce školy života. Docházela jsem na prezenční studium, ale i tak těch povinných hodin bylo málo. Jezdila jsem na prodloužené víkendy, někdy jsem také vynechala školu a jela i na celý týden. Takže dostatek času na cestování byl.

Finanční problém jsem také nikdy neměla. Jezdila jsem hodně lowcostově. Když jsem ještě studovala a přivydělávala si na brigádách, vydělala jsem si 5 000 Kč měsíčně, díky čemuž jsem se cítila jako milionář. Koupila jsem si letenky za 500 Kč, spala ve stanu nebo přes couchsurfing a jedla suché bagety celý týden. Byly to naprosto nejlepší prázdniny.

Důležité je moc nerozhazovat, když jste doma. Nejsem typ člověka, který by chodil na párty nebo do restaurace každý týden, a jelikož jeden drink dnes stojí stejně jako letenka, tak například abstinenti mohou dost ušetřit.

Které země jsi procestovala? A čím tě zaujaly?
Navštívila jsem 42 zemí, z toho většina z nich leží v Evropě. Jeden z mých nejoblíbenějších států je Francie. Líbí se mi, jak je každá část této země úplně jiná a něčím zajímavá. Ve Francii najdete všechno – úchvatná historická města a malé kouzelné vesničky, nádherné pláže jak u Atlantiku tak i u Středozemního moře a krásnou krajinu v Alpách i jinde.

Nejraději mám Bretaň a okolí kolem Pyrenejí. Dále do mých evropských srdcovek patří Island, Norsko a Švýcarsko pro svou úžasnou přírodu. K moři a za poznáním nejraději jezdím do Chorvatska, Řecka a Portugalska. Zamilovala jsem si také Azorské ostrovy, které patří Portugalsku a jsou skrytým pokladem Evropy.

Z mimoevropských států jsem navštívila Tunisko, USA, Kubu, Spojené Arabské Emiráty, Thajsko, Filipíny, Kambodžu, Malajsii, Singapur, Barmu, Laos, Hong Kong a Macao. Všechny země byly úžasné, ale nejkrásnější vzpomínky mám z Barmy a Laosu, kde jsem narazila na ty nejmilejší lidi na světě. Měla jsem také možnost navštívit domorodý kmen daleko od civilizace vysoko v horách, kde jsem dokonce přespala.

Komunistická Kuba byla rovněž nezapomenutelným zážitkem. Na Filipínách jsem zase objevila ty nejkrásnější pláže v Asii. A Hawaii byla třešničkou na dortu. Narazila jsem zde na jedny z nejúžasnějších treků a pláží vůbec.

Také jsi v zahraničí pracovala, prozradíš nám co jsi dělala? Jaká země si myslíš, že je pro mladé lidi nejvhodnější volbou pro pracovní uplatnění?
Po maturitě v roce 2013 jsem se vydala s kamarádkou pracovat na Kypr jako číšnice do 4* hotelu. Myšlenka, že se budeme vždy půl dne válet na pláži, nás opustila hned první den poté co jsme přijely. Většinou jsme se nezastavily od rána do večera a moře jsme viděly pouze přes hotelovou restauraci. Ale i tak to bereme jako pozitivní zkušenost, která nám dala hodně do života.

Pracovala jsem také jako delegátka na lyžařském zájezdu ve Francii, au pair ve Švýcarsku nebo jako recepční a pomocná síla v hostelu na Hawaii. Pracovní zkušenosti v zahraničí mi daly zejména spoustu nových kamarádů z celého světa a také mi zlepšily angličtinu více než jakýkoliv jazykový kurz.

Spousta mých kamarádů odjela za prací do Londýna, ale vzhledem k vysokým životním nákladům a ne moc dobrému platu, většina odjížděla skoro s prázdnou. Samozřejmě hodně záleží, jakou práci si člověk vybere. Já osobně bych si do Londýna vydělat nejela.

Na rychlý přivýdělek bych zvolila Švýcarsko či Norsko, kde nepotřebujete pracovní povolení na pobyt do 3 měsíců. Skvěle se dá také vydělat například na farmách v Kanadě či na Novém Zélandu.

Cestování tě opravdu hodně baví. Přemýšlela jsi o tom, že by ses jednou živila prací, která je nějak spojena s cestováním?
Spoustu let jsem snila o práci letušky, ale poslední dobou, co jsem byla dlouhodobě v zahraničí jak pracovně, tak i pro zábavu, už cítím, že potřebuji pauzu. Cestovat nepřestanu, ale chci spíše jezdit na kratší pobyty než ty několikaměsíční a mít základnu doma v Brně.

Přemýšlela jsem také o tom, že bych si založila vlastní cestovní kancelář, ale bojím se sama do něčeho takového pustit. Tak uvidíme, jaké možnosti se ještě naskytnou, zadní vrátka si nechávám otevřená.

Jaký způsob cestování preferuješ? Cestuješ raději s přáteli nebo jsi spíše cestovatel samotář?
Odjakživa mě přitahovala letadla, ten pocit, že můžete být během pár hodin na druhé straně zeměkoule. Auto je super na roadtripy, člověk přece jenom vidí víc než z letadla. Také se dá zastavit kdekoliv, kde člověk zrovna potřebuje.

Všechny mé cesty byly vždy na vlastní pěst, s cestovkou jsem byla pouze v Tunisku a Paříži jako malá. Nejenže se tím hodně ušetří, ale navíc plánování dovolené patří mezi mé koníčky. Kolikrát si ale říkám, že bych si jela vyzkoušet all inclusive zájezd, abych si odpočinula a pořádně se najedla.

Na kratší cesty vyrážím s kamarády a pokud jedu někam na delší dobu nebo pracovně, tak jezdím sama. Obojí má své výhody a nevýhody, například poznáte spoustu nových lidí z celého světa, když jedete sami. Člověk se také hodně osamostatní. Naopak když jedu s kamarády, tak jsme většinou uzavřená skupina a moc se neseznamujeme.

Ráda lovíš levné letenky, kam se ti podařilo koupit tu nejlevnější? A na kolik tě vyšla?
Letenky většinou kupuju podle akcí, destinaci nechávám otevřenou. Ráda se podívám kamkoliv, kde jsou zrovna levné letenky. Sleduji akce na Cestolinu a několikrát se mi povedlo ulovit letenky za cenu nižší, než je chleba. Volotea má celkem často akce na letenky po celé Evropě za 1 euro.

Několikrát se mi podařilo koupit levné letenky do Francie, Španělska, Itálie, Řecka, na Korsiku a Sardinii. Před 2 lety jsem se také podívala do Švýcarska za pouhý 1 cent! Dobrým úlovkem byla i zpáteční letenka do New Yorku za 5 000 Kč nebo na Filipíny za 6 000 Kč. Kupování letenek je pro mě nemoc, která se nedá vyléčit.

Je pravda, že se v létě chystáš na další cesty? Které země to budou tentokrát? Je nějaká tvoje „vysněná“ země, kterou jsi zatím neměla příležitost navštívit?
Mám hodně procestovanou střední, jižní a západní Evropu, ale skoro vůbec neznám východní státy. V létě nerada jezdím mimo Evropu, když je konečně krásně i tady. A tak tropy a jiné kontinenty nechávám na zimu. Letos na jaře jedu na výlet do Řecka, kde se stále nachází spousta ostrovů, které jsem zatím nenavštívila.

Dále plánuji Provence, Bulharsko a Ukrajinu. A v neposlední řadě chci v létě udělat road trip směrem na Balkán a projet Maďarsko, Srbsko, Černou Horu, Makedonii, Albánii a Chorvatsko. Jednu z mých vysněných destinací se mi podařilo navštívit loni a tou byla Hawaii. Teď bych si přála procestovat další z mých top míst – Nový Zéland, Kalifornii, Galapágy a Jihoafrickou republiku.

Kristýno, ty teď nově radíš cestovatelům v diskuzích, když si neví rady například s cestovními doklady do dané země, platbou v zahraničí nebo třeba chtějí tipy na klidnou lokalitu. Proč ses pro to rozhodla?
Rozhodla jsem se proto, že jsem chtěla zužitkovat svoje znalosti a zkušenosti s cestováním a také mi vždy psalo hodně kamarádů i cizích lidí o rady ohledně cestování. Odpovídání do diskuzí mi tak přišlo jako super nápad, jak odepsat hromadně.

Máte i Vy nějaký dotaz? Zeptejte se v našich diskuzích.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů