Madagaskar od 46 989 Kč
Zobrazit zájezdy

Lemuři, žraloci velrybí i baobaby. Co dalšího vidět na Madagaskaru?

Lemuři, žraloci velrybí i baobaby. Co dalšího vidět na Madagaskaru?

Madagaskar je čtvrtým největším ostrovem na světě a od nejbližší pevniny (Mosambik) ho odděluje 400 km široký Mosambický průliv. Jeho flóra a fauna jsou díky dlouhodobé izolaci z 90 % endemické. To znamená, že se tato zvířata a rostliny nikde jinde na Zemi nevyskytují. Co dalšího tento krásný ostrov ukrývá?

Je to země s mnoha rozličnými tvářemi – zlatavé pobřeží, majestátní hory, zubaté vápencové krasové útvary i vyprahlé kaňony. Na Madagaskaru je pro každého něco, ať už se chystáte odpočívat na nedotčených plážích nebo se hodláte vydat na dobrodružnou výpravu do deštného pralesa. Hlavní město země, Antananarivo, je místem, kde se potkává koloniální historie, rozmanitá kultura i kvalitní moderní kuchyně. Najdete v něm nespočet uměleckých galerií, muzeí či tradičních stánků pod širým nebem.

Hledejte lemury

Ze všech podivných a zároveň úžasných tvorů, kteří na Madagaskaru žijí, patří právě lemuři k těm nejznámějším. Na ostrově se nachází téměř 100 druhů a poddruhů lemurů, z nichž všechny jsou endemické. Velikost těchto charismatických primátů je od těch úplně maličkých, kteří měří sotva 12 cm, až po ty, co měří 60 cm a váží více než 10 kg. Nejlepší způsob, jak na Madagaskaru spatřit lemury, je zamířit do jednoho z mnoha národních parků. Za návštěvu stojí například národní park Andasibe-Mantadia nebo park Ranomafana, který patří k nejkrásnějším a lze zde vidět vzácné druhy lemurů, ptáků a různých plazů.

Zaplavte si se žraloky velrybími

Může být něco úžasnějšího, než setkání s největšími žijícími zástupci žraloků? Oproti svým žraločím příbuzným však nejsou člověku nebezpeční. Díky velikosti a skvrnám na těle si je zaručeně nespletete s jiným druhem. Ideální období pro pozorování těchto obrů z mořských hlubin je od září do prosince, kdy se zde shromažďují, aby se živili kvetoucím planktonem. Například agentura Les Baleines Rand'Eau se v sezóně zaměřuje na šnorchlovací výlety, při kterých máte až 95% šanci tato úchvatná zvířata spatřit. Kromě žraloků zde můžete spatřit také želvy, manty, delfíny nebo od července do září dokonce velryby.

Objevte krále sucha – baobaby

O baobabech koluje nespočet legend a pověstí. Nejznámější je asi ta, že byl baobab jedním z prvních stromů na zemi. Po něm přišla palma, plamenný strom a fíkovník a baobab všem záviděl a neustále si stěžoval, načež ho bohové vytrhli ze země a zasadili zpět obráceně kořeny vzhůru. Ať to bylo jakkoli, baobab se stal pro místní obyvatele velmi užitečným stromem.

Vlákna z živých stromů se používají na výrobu tašek, klobouků a suvenýrů pro turisty. Dužnina se suší a vyrábí se z ní osvěžující nápoj, který má léčivé účinky proti horečce a průjmu. Míza baobabů se dá pít a ze starších semen se lisuje výtečný olej. Dřevo baobabů lze vidět jako střešní krytinu nebo papír. V některých regionech se k nim dokonce lidé dodnes stále chodí modlit. Zajímavostí je také to, že všechny rostou v suchých oblastech, kde se střídá období srážek a sucha, které trvá i deset měsíců v roce. K tomu jsou baobaby skvěle přizpůsobené. Jejich měkké pórovité dřevo dokáže nasát a zadržet vodu. Udává se, že nejmohutnějších kmeny dokážou absorbovat až 2 000 litrů.

Prozkoumejte nedotčené pláže

Bílý písek, bujné palmy a azurové vody dělají z Madagaskaru jednu z nejkrásnějších ostrovních destinací v Indickém oceánu. Například drobný ostrůvek Tsarabanjina evokuje svými opuštěnými písečnými zátokami a křišťálovým mořem příběh Robinsona Crusoe. Ostrov je přístupný pouze lodí a nachází se na něm jen několik vilek s doškovou střechou, postavených v přírodním stylu. Tsarabanjina je rájem pro romantiky a pro všechny, kteří hledají klid a soukromí. Nejvyhledávanějším ostrovem poblíž Madagaskaru je rozhodně Nosy Be, kde jsou ideální místa pro potápění. Na plážích poblíž Nosy Iranja zase často hnízdí želvy. Na pevnině poblíž Anakao najdete skvělá místa, kde se dá provozovat surfování nebo kitesurfing.

Navštivte kamenné lesy

Madagaskar je plný neobyčejných scenérií, ale mezi ty nejpozoruhodnější patří určitě mimozemská krajina s vápencovými krasy národního parku Tsingy de Bemaraha. Přibližně před 200 miliony let bylo vápencové mořské dno vytlačeno směrem nahoru a vytvořilo tak obrovskou plošinu, ta začala postupem času erodovat a nakonec se stala hustým „lesem“ zubatých vápencových jehel. I přes nebezpečný vzhled a nepřívětivé jméno (v překladu znamená „místo, kterým je nemožné projít“) je domovem mnoha zvířat, konkrétně třeba jedenácti druhů lemurů, kteří se bez jakýchkoliv problémů prohánějí po špičatých vrcholcích stejně jako po stromech.

Ochutnejte místní kuchyni

Ať už vás vaše dobrodružství zavedou kamkoliv, nezapomeňte ochutnat místní kuchyni. Tradiční jídla madagaskarské kuchyně obvykle sestávají z masa nebo mořských plodů podávaných se zeleninou a rýží. Koření se používá střídmě, ale jídlo je přesto chutné.

Vyzkoušet můžete například tradiční pokrm – Koba. Jedná se o oblíbené pouliční jídlo, které se skládá z banánů, arašídů, rýžové pasty a celé je zabalené v banánových listech. Romazava je zase tradiční hovězí guláš. Na pobřeží dominuje nabídka čerstvých mořských plodů. Jídlo spláchněte tradičním pivem z Madagaskaru Three Horses Beer nebo nápojem ranonapango, vyrobeným z rýže.

Navštívili jste už Madagaskar? Kde se vám nejvíce líbilo, co zajímavého jste ochutnali nebo co vás překvapilo? Podělte se s námi do komentářů.

Komentáře

HankaLamb
legenda
HankaLamb
před 4 lety
HankaLamb
před 4 lety

Na Madagaskaru jsme byli v lednu 2019 a byl to nezapomenutelný zážitek. Viděli jsme ve volné přírodě mnoho chameleonu různých barev, různé lemury, hady, deštný les, nádhernou zeleň,plantáže ylang ylang. Moře je nezvykle teplé. V kontrastu s tím je špína a chudoba, viděli jsme děti které nosí z řeky na hlavě vodu do vesnice, sušení prádla rozloženého po zemi, pouliční obchody s rozmanitým zbožím a pouliční kuchyně,ženy a děti jak rozbíjí kameny na menší, muže jak ručně těží písek z řeky a zpracovávají bambus. Děti jak hrají uprostřed vesnice kuličky... Je to jiný svět, i přes to se zdálo, že lidi jsou šťastní.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů