Malta od 8 999 Kč
Zobrazit zájezdy

Malta: Za dvě hodiny v ráji

Malta: Za dvě hodiny v ráji

„Nuda a zase nuda,“ také jste si povzdechli při výběru letošní dovolené? Nebaví vás některé destinace? Máte pocit, že je znáte jako své boty? Rádi byste vyzkoušeli něco trošku jiného, ale přitom vás otravuje mnohahodinové cestování? Není nic jednoduššího než si vybrat novou lokalitu, co není příliš daleko. Doslova za rohem najdete ostrov Malta.

Pozor na jízdu vlevo

Nasednete v Praze na letadlo a za pouhé dvě a půl hodinky už dosedáte na letišti na Maltě, nejmenším státě Evropské unie, který dosud patří pod britský Commonwealth. I když jde od roku 1964 o samostatnou republiku, po britské nadvládě trvající od roku 1800 tu zůstala například typická jízda vlevo. Pokud si půjčíte auto, abyste si ostrov pořádně projeli, dejte si na tento zvyk pozor.

Cenově dostupné potápění

Krátkou dvouhodinovou cestu z Prahy na Maltu zvládnou i zaryti necestovatelé a nudit se zde rozhodně nebudou. Najdete tu krásnou přírodu, spoustu historických památek, moderně vybavené hotely a samozřejmě středomořské koupání. Velká část pobřeží je kamenitá, ale objevíte zde hezké písčité pláže s velice klidným mořem bez vln. Romantické kouty představují hlavně Paradise Bay a Golden Bay. Sportovní centra, kterým dominuje Marsa Sport Club, nabízejí výborné podmínky k potápění a ponory jsou cenově dostupné.

Nejstarší chrámy světa

Kromě Malty samotné se k Maltské republice řadí ještě dva obydlené ostrovy: Gozo a Comino. I ty stojí za návštěvu. Na Cominu najdete ptačí rezervaci se stovkami mořských ptáků, Gozo má vesnicky poklidnou atmosféru. Určitě si na Gozu nenechte ujít město Xaghra, které se pyšní megalitickými chrámy Ggantija Temples. Vápencové balvany váží až 50 tun a tvoří nejstarší neolitické chrámy na světě. Odborníci je datují do doby 3500 př. n. l.

Jak žijí rytíři dnes?

I ti, kdo ve škole v hodinách dějepisu chyběli, určitě správně uhádnou, že ostrov Malta má cosi společného s řádem Maltézských rytířů. Ano, je to tak. Řád s rouškou tajemství zde opravdu sídlil. Doslova na každém kroku dýchá historií především hlavní město Valletta. Jeho plocha činí necelý kilometr čtvereční. Kdo by rád viděl, jak se žije maltézským rytířům dnes, má jedinečnou možnost. Markýz De Piro s manželkou žije ve vallettském domě Casa Rocca Piccola a otevřel ho široké veřejnosti.

Každý si najde svůj zážitek

Chcete-li se pokochat výhledem na přístav a město, vyjděte si do vallettských zahrad Upper Barrakk Garden. Uvidíte obří trajekty, které přirážejí břehům, i úplně malinké bárky. Je to nádherný pohled. Promeškat byste v hlavním městě neměli ani katedrálu svatého Jana. Najdete tam naprostý unikát – jediný obraz, který podepsal malíř Caravaggio. Svá díla jinak zásadně nepodepisoval – tvrdil, že je pozná každý. Renesanční bouřlivák zde nějakou dobu žil a dokonce se stal členem řádu maltézských rytířů. Sami vidíte, jak pestré zážitky dovolená na Maltě přináší. Romantik ocení historické uličky Valetty a středomořskou atmosféru, sportovec možnost nádherného plavání a potápění.

Komentáře

Surimi
stálá členka
Surimi
před 4 lety
Surimi
před 4 lety

Let na Maltu je o polovinu levnější z Vídně než z Prahy a v ceně máte i velký kufr do 23 kg, z Prahy jen palubní zavazadlo. Na Maltě menší provozovatelé (restaurace,služby) dodržují středomořskou pracovní dobu, s dlouhou siestou od oběda k večeru, muzea a památky zase mají pracovní dobu po britsku, zavírají cca v 17 h. Měli jsme ubytování v Buggibě a poprvé jsme zajeli do Valetty "až opadne největší vedro" a katedrálu sv.Jana jsme již nestihli otevřenou. Museli jsme tam jet ještě jednou. Kdo si netroufá řídit vlevo (v sezóně je tam překvapivě hustá doprava) , na Maltě se dá koupit týdenní karta na autobusy, kteře jezdí až dlouho do večera.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů