Maroko od 8 659 Kč
Zobrazit zájezdy

5 slavných filmových lokací. Kde se natáčel seriál Hra o trůny či Sex ve městě?

5 slavných filmových lokací. Kde se natáčel seriál Hra o trůny či Sex ve městě?

Patříte mezi filmové nadšence? Nemůžete se dočkat, až vyjde nová epizoda Star Wars či vás nenechá klidnými žádný díl ze seriálu Hra o trůny? Pokud jste odpověděli alespoň jednou ano, napadlo vás někdy vyrazit na dovolenou ve stopách vašich filmových hrdinů? Už v samotné Evropě se nachází řada slavných filmových lokací, které jsou již dnes letecky snadno a levně dostupné. Bonusově vám k nim přidáme i pár mimoevropských míst, ať máte z čeho pro letošní léto vybírat.

Malta

Když se natáčí na malém ostrovním státě Malta, je z toho vždycky pozdvižení. Část ostrova se musí zavřít, což dělá vrásky už tak dost přelidněné zemi. Oblíbeným místem pro natáčení byla skalní brána nad mořem Azure Window na ostrově Gozo. Bohužel se 8. března 2017 zřítila po bouřce do moře. Přesto ji dodnes můžete zahlédnout v řadě filmů.

Co se točilo na Maltě? Například Hrabě Monte Christo v kapli Svaté Margarety nedaleko města Dingli. Po Maltě se proháněl i miláček divaček Brad Pitt ve filmu Trója. Na severním cípu hlavního ostrova Malta byla dokonce vystavěna celá rybářská vesnička za účelem natáčení Pepka námořníka z roku 1970. Dodnes sem proudí davy turistů, aby si za cenu okolo 21 euro užili jízdu lodí kolem útesů, prošli barevné domky a ochutnali místní víno.

Ovšem největším trhákem poslední doby, který se tady natáčel, je bezesporu seriál Hra o trůny. Na Maltě tak najdete filmová místa jako Winterfell, Qarth, The Wall či King’s Landing. Abyste je všechny bez problému nalezli, doporučujeme si zavčas stáhnout lokace do free aplikace maps.me.

Náš tip:

Na Matu létají pravidelné linky z Prahy a Vídně. Nebývá problém sehnat zpáteční letenku pod 2 000 Kč. Zvažte ale dobu, kdy ostrov navštívíte. Nejlepším obdobím (rozumějte dobou s méně turisty) je květen a pak konec září / začátek října, rozhodně ne hlavní sezóna v létě.

Maroko

Maroko je sice africkou zemí, ale o svou bezpečnost se nemusíte bát, pokud dodržíte zásady bezpečnosti a nebudete narušovat tamní kulturu. Byla by škoda vynechat tuto kulturně a přírodně zajímavou zem, kam s Ryanairem doletíte za hubičku okolo 2 000 až 3 000 Kč. V akci ještě levněji, okolo 1 500 Kč.

Slavných filmových scén se natáčelo v Maroku hned několik. Dokonce i v českém filmu Marie Poledňákové Líbáš jako bůh najdete záběr na přístavní město Essaouira. Pokud přistanete v Marrákeši, vydejte se na tamní největší náměstí Jemaa el-Fna. Tady se nachází trhy, kde nakupovaly i aktérky ze Sexu ve městě.

Ale to nejzajímavější z filmových pláten se skrývá ve středu země nedaleko od pouště Sahara. Navštivte město Ouarzazate, jež je místními lidmi nazýváno „bránou pouště“, což v berberštině znamená „tiché a klidné“. Tady naleznete filmové ateliéry a pár kilometrů od města vesničku Ait Ben Haddou. Tato oblast má právem přezdívku marocký Hollywood. Vždyť se tu natáčel Gladiátor, Mumie, Mumie se vrací, Černý jestřáb sestřelen a taky již zmiňovaný trhák Hra o trůny.

Zajímavostí vesnice Ait Ben Haddou je tamní pevnost z cihel, které jsou vypálené z červeného jílu. Kvůli natáčení filmů byly budovy i hradby často opravovány a dostavovány, proto je Ait Ben Haddou stále tak zachovalé. V jeho útrobách se nachází trhy, které si můžete zdarma projít. Očekávejte ale nataženou ruku místních.

Chorvatsko

Vraťme se zpátky do Evropy. Hledáte-li dostupnou, relativně levnou dovolenou, kde rovněž najdete filmová místa, pak zamiřte do Chorvatska. Ideální roadtrip dovolená v autě či ještě lépe v dodávce. I tady se natáčely některé scény ze seriálu Hra o trůny. Možná je sami poznáte v Dubrovníku, Splitu či Šibeniku.

Co se vám vybaví, když se řekne Vinnetou? Pravděpodobně Plitvická jezera, která jsou dominantou filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Ale my vás pozveme na méně turisticky navštěvovaná místa, kde si připomenete slavné záběry z „mayovek“.

Nugget-tsil alias chorvatské Tulove Grede je skalní útvar, kde se údajně nacházelo slavné zlato indiánského kmene Apačů. Pokochat se můžete zespodu masivu, ale i vršek s vyhlídkou je přístupný turistům. Poměrně vysoko se dostanete vlastním autem, ale Cestolino vám doporučuje zvolit variantu pěší turistiky. Cestou narazíte nejen na nádherné výhledy, ale rovněž na pozůstatky z války.

Vzpomínáte na řeku Rio Pecos, na jejímž konci stávalo apačské pueblo? Ve skutečnosti se jmenuje Zrmanja a můžete ji sjet na lodi ze Starigradu. Kromě nádherných scenérií se opět dočkáte pohledu na pozůstatky chorvatské války.

Island

Věděli jste, že některé filmové scény z Hry o trůny se natáčely na ledovém ostrově Islandu? I sem v akci doletíte za pár tisíc korun, trajekt přes Atlantik vám z časových důvodů nedoporučujeme. Na místě si můžete vypůjčit čtyřkolku a vydat se po stopách Starků, Tullyů, Targaryenů a dalších rodů.

Pamatujete na filmovou Osamocenou horu v šestém díle sedmé série, kde hrdinové putovali za Zeď? Jedná se o jeden z nejfotogeničtějších vrcholků Islandu – vrchol Kirkjufell, který se nachází kousek od města Grundarfjörður na severním pobřeží poloostrova Snæfellsnes.

Ještě působivější dojem vyvolá městečko Vík (v dílech Východní hlídka a Za zdí), které leží mezi ledovcem Mýrdalsjökull a slavnými černými plážemi na jihu ostrova. Kdo by tušil, že oblast za Zdí je vlastně čarokrásný Island? Mimochodem, právě do této islandské oblasti byla umístěna i planeta Eadu ze Star Wars: Rogue One.

Jordánsko

Hvězdnými válkami zakončíme celé naše putování po slavných filmových lokacích světa. Opustíme Evropu a přesuneme se do Jordánska. Pokud si vybavujete scény připomínající planetu Mars, tak ty se nacházejí právě tady v poušti Wadi Rum.

Jordánsko se v předchozím i letošním roce stalo velmi navštěvovaným a oblíbeným mezi českými turisty. Částečný podíl na tom mají levné letenky z Bratislavy a okolních letišť. Zpáteční letenku seženete od 1 300 Kč. Pokud kromě Wadi Rum budete chtít navštívit proslavené skalní město Petra, doporučujeme si zavčas pořídit tzv. Jordan Pass. Vyřídíte ho online a v ceně kromě vstupu do památek máte i samotná víza do země.

Už víte, kam letos vyrazíte na dovolenou? Ve stopách jakého filmu to bude? Pochlubte se nám v komentářích.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů