Menorca od 11 129 Kč
Zobrazit zájezdy

Menorca: Poznejte kouzlo klidného a romantického ostrova

Menorca: Poznejte kouzlo klidného a romantického ostrova

Menorca byla vždy trochu ve stínu známějších ostrovů Ibizy a Mallorky. Čím dál více lidí však opouští rušná střediska, přeplněná pobřeží a hledají útočiště klidnějších ostrovů. Menorca může nabídnout nejen klid, ale také nedotčené romantické pláže, průzračné moře a divokou přírodu, kterou jednou navštívíte a budete se chtít vracet znovu a znovu. K návštěvě vám bude stačit platný občanský průkaz.

Pláže – největší poklad ostrova

Věděli jste, že Menorca má mnohem více pláží než celá Mallorca a Ibiza dohromady? Pobřeží měří více než 200 km a nabídnout může bezmála 200 malých zátok či jeskyní k prozkoumání. Jižní pobřeží se dělí na desítky úzkých zálivů s bílým pískem, na severu jsou naopak delší pláže s barevnějším pískem, který má zlatý či červený odstín. K mnoha plážím vůbec nevedou silnice, díky tomu jsou téměř nedotčené a poskytují dokonalý klid a soukromí i během hlavní sezóny. K nejhezčím patří například pláž Cala Macarelle, Binigaus, Cala Mitjana nebo Cala Pregonda.

Pro milovníky slunce

Slunce je nejlepší lékař a také bezpochyby skvělý zdroj dobré nálady. Menorca se může pochlubit více než 300 slunečnými dny v roce a průměrnou roční teplotou okolo 17 ºC. Na jaře se ostrov promění v květinovou oázu, která svádí k malebným procházkám. Hlavní sezóna panuje od června do října. Prodlužte si tak léto a vyrazte za krásně vyhřátým mořem a dozrávajícími citrusy.

Cestou kolem ostrova

Pokud jste v srdci dobrodruzi a netoužíte pouze po odpočinku, vydejte se kolem pobřeží pěšky, na kole nebo třeba na koni. Úctyhodných 186 km dlouhá cesta, vedoucí kolem celého ostrova, se nazývá Camí de Cavalls. Ta se někdy stává jediným možným přístupem k zcela opuštěným plážím. Někdy naopak vede přes vnitrozemí a oplocené pastviny. Původně tato trasa sloužila k propojení strážních věží a pevností, které měly za úkol chránit ostrov. Na stezce nejsou žádné přístřešky k přespání a ani zde není možné stanovat. Případný nocleh je tedy nutné zarezervovat ve vesnicích, kterými cesta vede, případně trasu absolvovat v několika etapách.

Historie sahající až do druhého tisíciletí př. n. l.

Jedním z nejvýznamnějších období, které ostrov zažil, bylo období tzv. talayotické kultury, kdy vznikaly jedinečné stavby. Cestou po ostrově tak často spatříte kamenné zdi a poustevny, které jsou pozůstatkem předchozích osídlenců. Například pozůstatky starobylého města Torre d'en Galmes jsou jedním z největších příkladů talayotické architektury. Po celém ostrově můžete podobných staveb spatřit několik stovek, proto se ostrovu často přezdívá muzeum pod širým nebem. Najít zde můžete tzv. navety – hromadná pohřebiště, talajoty – sloužící k obraně a tauly, které svým vzhledem připomínají britský Stonehenge. Ty sloužily pravděpodobně jako svatyně.

Půjčte si automobil a objevujte

Půjčení automobilu a objevování ostrova je díky jeho relativně malé rozloze velmi snadné. Dvě největší města, tedy Ciutadella na západě a hlavní město Mahon na východě, jsou od sebe vzdálena necelých 50 kilometrů a jsou spojena velmi dobrou silnicí. Z ní pak vedou odbočky k mnoha plážím a letoviskům na severním a jižním pobřeží. Pozor – policie zde sice uznává český řidičský průkaz, datum vydání však musí být starší než 3 roky. 

Zamířit si to můžete například na nejvyšší horu ostrova El Toro. Při zdolávání se ani moc nezapotíte, její výška činí pouhých 342 m n. m. Na vrcholu vás čeká gotický kostel Verge del Toro z roku 1670, socha Krista, restaurace, prodejna dárkových předmětů, ale hlavně překrásný výhled na celý ostrov.

Ostrov plný tradic

Nejstarším tradičním svátkem na ostrově jsou oslavy svatého Jana Křtitele. Jedná se o unikátní podívanou, kterou nezažijete nikde jinde na světě. Oslavy začínají v druhé polovině června a hlavní roli mají koně! Jedná se o speciální menorské hřebce, kteří musejí být černí. Koně jsou vedeni zkušenými jezdci a po celý rok trénováni k tomu, aby se uměli vzepnout, po nějakou dobu se udržet na zadních a dokonce se i otáčet kolem své osy. 

Během oslav se samozřejmě popíjí tradiční nápoj pomada, který se pije vždy extrémně studený a ve správném poměru – dvě třetiny limonády a jedna třetina ginu.

Festival Pedra Viva – každoroční událost, která se odehrává v nejúžasnějším prostředí nádherných opuštěných vápencových lomů, Pedreres de s´Hostal. Na své si zde přijdou milovníci všech druhů umění od hudebních koncertů, recitálů poezie až po tanec a divadlo.

Co říkáte, stane se Menorca tím pravým místem, kde prožijete letošní báječnou dovolenou?

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů