USA od 35 259 Kč
Zobrazit zájezdy

Národní parky na západě USA, které nesmíte vynechat

Národní parky na západě USA, které nesmíte vynechat

Národní parky USA ohromí nejednoho návštěvníka. Každý z parků je v něčem unikátní a během dvou týdnů můžete absolvovat nejrozmanitější výlet, který jste kdy v životě zažili. Parky v západní části USA patří k nejkrásnějším, jaké můžete v Americe spatřit. Pojďme se podívat na 9 z nich, které byste si na vašich cestách rozhodně neměli nechat ujít.

Yellowstonský národní park

Yellowstonský park je ze všech národních parků Spojených států nejstarší. To ale není jeho jediné NEJ. Tento národní park leží na vrcholu tzv. supervulkánu. Díky tomu se zde nachází zhruba polovina všech geotermálních jevů na světě. Najdete tu nespočet gejzírů, horkých pramenů, bublající bahno i unikající páru z podzemí. Je to jako byste se dostali na jinou planetu.

Mimo tuto úchvatnou geotermální podívanou se ocitnete uprostřed nedotčené přírody, kde se i po silnicích prohánějí stáda bizonů nebo tu a tam přeběhne nějaký medvěd. V parku žijí stovky druhů savců, ptáků, ryb a plazů, včetně řady ohrožených druhů. Budete-li mít štěstí, můžete spatřit i smečku vlků nebo třeba kojota.

Všichni nadšenci horské turistiky a toulek přírodou budou nadšeni z obrovského množství turistických stezek. Stačí se vydat kousek od nejznámějších míst a budete mít divočinu sami pro sebe.

Pokud by vás tento park oslovil natolik, že byste se tam chtěli vydat rovnou na celé léto za prací, zde můžete načerpat inspiraci ohledně sezónních prací.

Nejkrásnější místa, která neminout: Yellowstonský Grand Canyon, Grand Prismatic Spring, Mammoth Hot Springs, Norris Geyser Basin, Old Faithful a přilehlé Geyser Basins, West Thumb Geyser Basin.

Oficiální stránky: www.nps.gov/yell

Vstupné za automobil: 25 USD (bez Annual Passu)

Na návštěvu si vyhraďte: minimálně 2 dny. Doporučujeme spíš 4 dny i více.

TIP: Pokud máte v plánu navštívit spíše jen ta nejkrásnější turistická místa, nemusíte si dělat starost s medvědy. Pokud se ale vydáte tábořit do divočiny nebo na nějaký vzdálenější trek – doporučujeme bear sprej (pepřák na medvěda).

Grand Teton

Kousek na jih od Yellowstonu se nachází další národní park – Grand Teton. Je to monumentální pohoří, jemuž vévodí „čtyřtisícovka“ Grand Teton. Tento národní park stojí minimálně za zastávku a pár fotek s tímto neuvěřitelným skalním masivem.

Pokud patříte ke zdatným horalům, můžete se vydat na vrchol hory Middle Teton. Je to náročný výšlap, který se dá zvládnout za jeden den v případě, že vyrazíte brzy ráno ještě za tmy. Pohodovější variantou je zvolit přespání na jednom z tábořišť (zde je ale nutná registrace a vypůjčení malého kontejneru na jídlo). Tento park ale nabízí i krásné kratší treky. Mějte na paměti, že i zde můžete kdykoliv narazit na medvědy.

Místa, která neminout: Colter Bay Village (krásný výhled od jezera), Jenny Lake.

Oficiální stránky: www.nps.gov/grte

Vstupné za automobil: 30 USD (bez Annual Passu)

Na návštěvu si vyhraďte: minimálně půlden. Pokud se chystáte na nějaký trek, počítejte se 2 dny.

Grand Canyon

Nejnavštěvovanější národní park Spojených států. Je neskutečné, jak obrovský ve skutečnosti je. Je to jen těžko představitelné až do chvíle, kdy se postavíte na nějakou z jeho vyhlídek. Grand Canyon nabízí návštěvníkům doslova dechberoucí výhledy z obou jeho okrajů. Pokud máte více času, můžete se vydat na jednu z pěších cest, vedoucích až na samotné dno kaňonu. Většina známých fotek je pořízena z jižního okraje (South Rim).

Pokud se vydáte na trek na dno kaňonu, vezměte si dostatek vody. Zrádné na tomto treku je zejména to, že na rozdíl od horských výšlapů vás v polovině cesty čeká teprve ta náročnější část – cesta směrem nahoru.

Místa, která neminout: vyhlídka ze South Rim – je jich tu hned několik, doporučujeme si udělat procházku od jedné k dalším.

Oficiální stránky: www.nps.gov/grca

Vstupné za automobil: 35 USD (bez Annual Passu)

Na návštěvu si vyhraďte: minimálně půlden až den.

Bryce Canyon

Jen těžko se dá věřit tomu, co příroda vytvořila v tomto kaňonu. Erozí půdy zde vzniklo úžasné skalní město plné oranžovo-červených útvarů a pilířů. Na okraji kaňonu je několik nádherných vyhlídek. Těžko říci, která z nich je nejhezčí, protože pohled do kaňonu je neuvěřitelný, a proto doporučujeme vydat se s fotoaparátem na procházku a projít si tyto vyhlídky všechny.

Nejkrásnější fotky zde pořídíte za východu a západu slunce. Procházka dolů mezi různorodé útvary rovněž stojí za to. Pokud by vám tahle podívaná nestačila, můžete se zajet podívat do menšího nedalekého státního parku Cedar Breaks.

Místa, která neminout: Bryce Point, Sunset point, Sunrise point a další vyhlídky podél okraje kaňonu.

Oficiální stránky: www.nps.gov/brca

Vstupné za automobil: 35 USD (bez Annual Passu)

Na návštěvu si vyhraďte: minimálně půlden až den.

Zion

Zion je další park, který nadchne všechny outdoorové milovníky. Tvoří jej jedno velmi hluboké údolí. V parku je zavedena autobusová doprava. Vlastní auto tedy necháte na jednom z velkých parkovišť u návštěvnického centra. Než se vydáte na jakýkoliv trek, je dobré navštívit návštěvnické centrum. Na slavné treky Angels Landing nebo the Narrows povolení nepotřebujete. Pokud se ale vydáte na trek the Subway, doporučujeme si přivstat a být ve frontě na povolení ještě před otevřením. Povolení jsou totiž limitovaná a je o ně velký zájem.

Trek Angels Landing vás dovede na vrchol skály s úžasnými výhledy do údolí. Nic pro ty, kteří trpí závratěmi. Druhý trek – the Narrows vede pro změnu hlubokou soutěskou a korytem řeky – počítejte, že se namočíte minimálně po kolena.

Všichni, kdo nemají rádi pavouky, by se měli mít na pozoru. V parku můžete běžně potkat obrovské tarantule.

Místa, která neminout: Trek the Narrows a trek Angels Landing.

Oficiální stránky: www.nps.gov/zion

Vstupné za automobil: 12 USD/osobu + 15 USD za auto (bez Annual Passu)

Na návštěvu si vyhraďte: minimálně 1 den. Záleží kolik budete chtít zvládnout treků (u těch delších počítejte 1 trek = 1 den).

Sequoia

Gigantický les, kde naleznete nejobjemnější stromy světa. Nejspíš tu narazíte i na pár medvědů. NP Sequoia byl založen v roce 1890 jako druhý národní park po Yellowstonu. Celému lesu vévodí strom jménem General Sherman, který je (co do objemu) největším stromem na světě. Zkuste si nějaký strom obejmout, určitě budete potřebovat spoustu dalších lidí!

Místa, která neminout: The Tunnel log – průřez spadlým stromem, pod kterým můžeme projet i autem, strom General Sherman, Moro Rock – skála s krásným výhledem.

Oficiální stránky: www.nps.gov/seki

Vstupné za automobil: 35 USD (bez Annual Passu)

Na návštěvu si vyhraďte: minimálně půlden až den.

Yosemitský národní park

Yosemity jsou Mekkou horolezců. Monumentální stěna El Capitan zažila nejeden slavný horolezecký příběh. Vy ale nemusíte být přímo horolezci, abyste si užili nádherné výhledy ze skal. Jedním z nejhezčích treků je výšlap na Half Dome. Nezapomeňte si ale vyřídit povolení (žádosti na následující den se zasílají online).

Pokud jste se přijeli pokochat jedním z nejvyšších vodopádů planety, naplánujte svoji návštěvu na jaro, jinak budete zklamaní (po zbytek roku jsou vodopády většinu času vyschlé).

Pozor si dávejte zejména na jídlo a rozhodně jej nenechávejte v autě. Medvědi tu totiž kvůli jídlu ročně vyloupí 130 aut. Ke skladování jídla jsou v kempech určené speciální kontejnery, tzv. bear boxy.

Místa, která neminout: trek na Half Dome, the Tunnel View – vyhlídka, kde máte celý park jako na dlani, Glacier point – krásná vyhlídka na celé údolí a Half Dome.

Oficiální stránky: www.nps.gov/yose

Vstupné za automobil: 30 USD (bez Annual Passu)

Na návštěvu si vyhraďte: minimálně 1 – 2 dny, pokud se chystáte na nějaké výšlapy, počítejte klidně 4 dny.

Joshua Tree

Joshua Tree, to je především poušť, kaktusy, kojoti, tarantule i lezecký ráj. V neposlední řadě potom typické stromy „Joshua“. Pokud projíždíte kolem LA, tento park určitě stojí za zhlédnutí. V parku je k dispozici 9 tábořišť, ale jen 2 z nich mají zdroj vody (Black Rock Canyon a Cottonwood). Pokud jde o lezení, v parku jsou tisíce popsaných cest. Ty jsou spíše kratší – většina skal totiž nepřesahuje 70 metrů.

Místa, která neminout: Cholla Castus Garden, Skull Rock, Hidden Valley.

Oficiální stránky: www.nps.gov/jotr

Vstupné za automobil: 30 USD (bez Annual Passu)

Na návštěvu si vyhraďte: alespoň půl dne.

Death Valley

V Death Valley se nachází nejníže položené místo Severní Ameriky a také místo, kde byla naměřena nejvyšší teplota na zemském povrchu. Tento park symbolizuje horko, prašné cesty, teplotní rekordy i neskutečně nádherná noční obloha! Vřele doporučujeme strávit alespoň jednu noc v některém z kempů, protože pohled na noční oblohu patří k těm, na které se nezapomíná. Je tu nulové světelné znečištění! Nebudete věřit, že kdy můžete spatřit tolik hvězd!

Místa, která neminout: Badwater Basin (nejníže položené místo), Zabriskie Point.

Oficiální stránky: www.nps.gov/deva

Vstupné za automobil: 25 USD (bez Annual Passu)

Na návštěvu si vyhraďte: minimálně 1 den.

TIP: Před cestou do parku se ujistěte, že máte dostatek vody a pokud se vydáte někam pěšky, mějte ji vždy po ruce.

Návrh trasy mezi jednotlivými parky

Odkud budete vyjíždět a kde budete končit, záleží především na vaší odletové a příletové destinaci. Připravili jsme pro vás mapu pro inspiraci. Tuto trasu jsme sami absolvovali. Navržená trasa se dá zvládnout za 3 – 4 týdny.

Vstupné do národních parků

Pro výlet po národních parcích se vám jednoznačně vyplatí pořídit si tzv. Annual Pass – tedy roční vstup do všech národních parků USA. Tuto kartu pořídíte za 80 USD a platí pro celou posádku jednoho auta ve všech národních parcích USA.

Za použité fotky děkujeme týmu z CzechtheWorld.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů