Athény od 10 289 Kč
Zobrazit zájezdy

Nebaví vás sychravý podzim? Vydejte se za poznáváním do řeckých Athén

Nebaví vás sychravý podzim? Vydejte se za poznáváním do řeckých Athén

Počasí u nás je sice sychravé, ale to neznamená, že stejně vlezlá zima je i jinde. Na jihu Evropy, třeba v řeckých Athénách, může být docela příjemně. Podzimní měsíce jsou ideální dobou pro výlety. Kdo někdy vyrazil na poznávací zájezdy uprostřed léta, například na přelomu července a srpna, dobře ví, o čem mluvíme. Athénská Akropole je nádherná, ale třicetistupňová horka nejsou zrovna nejlepší dobou pro její poznávání.

 Nesmírně pohostinní a milé lidé, kteří vítají turisty s otevřenou náručí, krásná země, ve které na vás dýchá antika na každém kroku, to je dnešní Řecko. I když letní sezóna je už dávno za námi, rozhodně není důvod, proč se sem nevydat. Naopak. Místa, která bývají v létě přeplněná turisty, jsou nyní poloprázdná, a tak můžete prohlídku absolvovat velmi pohodlně. Příkladem je řecká metropole Athény.

Obdivujte antiku

Hlavním lákadlem Athén je samozřejmě aténská Akropole. V létě je nabitá lidmi, teď na podzim si ji můžete prohlédnout v klidu. Narazíte zde na Parthenón, chrám postavený na počet bohyně Atény, nechybí zde ani její socha. Dále můžete vidět mramorový chrám Erechtheus nebo Areus Pagus.

Po prohlídce posvátného pahorku můžete zamířit na starověkou agoru neboli tržiště a kulturní a společenské středisko, na které narazíte hned pod kopcem. Jestliže se zaměříte na starověké památky, neměli byste bez povšimnutí minout římské fórum, Kerameikos, dále chrám boha Dia a také Dionýsovo divadlo.

Kdo opravdu miluje antiku, může zavítat do Národního archeologického muzea, které vás seznámí s těmi nejvýznamnějšími nálezy z celého Řecka. Muzeum Akropole hned vedle pahorku vám nabídne všechny předměty pocházející z tohoto historií prodchnutého místa.

K moři si zajedete metrem

Samozřejmě ale Atény nejsou jenom pouhá Akropolis. Za pozornost třeba stojí i středověké památky, i když jich není tolik. Jedná se například o malé kostelíky Svatých apoštolů stojící na agoře, nebo Kapnikareas, ale také mešita na náměstíčku Monastiraki, dále třeba turecké lázně v Place. Za návštěvu rozhodně stojí i Pireus, největší řecký přístav.

Rovnou až k moři – do přístavu Pireus v Athénách dojedete metrem. No řekněte, kdy a kde se vám povedlo udělat si výlet k moři metrem?

Vyzkoušejte i lanovku na vrchol Lykavittos, který leží naproti Akropoli, a máte na ni krásný výhled. Překrásná je třeba navečer osvětlená.

Dopřejte si dobré jídlo a krásný pohled

Zajděte si i na dobré jídlo do místních taveren, ideálně ve čtvrti Monastiraki. Z ní totiž máte opravdu krásný výhled na celou Akropoli – a to za to stojí. Určitě v některé z hospůdek v Monastiraki ochutnejte souvlaki, grilovanou směs jehněčího, hovězího, vepřového a kuřecího masa, vše podávané v pita chlebu a dochucené tzatziki omáčkou. Hezký výhled na město je i ze čtvrti Plaka, kde je spousta kavárniček, obchůdků i butiků, je to živoucí centrum města, kde čas plyne pohodově.

Vydejte se na nákupy

Chcete-li poznat typickou atmosféru Atén, potom stojí za to vyrazit na některý z místních bazarů. Zde se prolínají západní a východní vlivy a tyto kontrasty kultur jsou zajímavým zážitkem. Pokud jde o nejvyhlášenější aténskou tržnici, najdete ji v ulici Athinas.

Příležitost k nákupům najdete v centru kolem ulic Ermou, Aiolou a Metropoleos. Na suvenýry z cest je ale nejlepší Monastiraki a Plaka. Kdo chce nakupovat top luxusní zboží, pak největší nákupní zónou je Kolonaki, kde narazíte na špičkové butiky.

Letadlem je to nejrychlejší

Srdcem Athén je náměstí Syntagma, kde se konají všechny významné akce, takže byste je také minout neměli. A pokud zatoužíte po chvilce odpočinku v zeleni, ideálním místem bude Královská zahrada původně patřící ke královskému paláci. Příjemné posezení vás určitě nadchne. Milovníci kultury také zaplesají. Ve městě se nachází celkem 148 divadelních scén. Pokud se zdržíte déle, navštivte i divadlo.

Jakým způsobem se do Athén dostat? Nejlepší je to letecky, trvá to zhruba 2,5 hodiny. Z letiště potom do centra dojedete metrem, takže doprava je velmi pohodlná. Samozřejmě to jde i autobusem, ale je to mnohem delší a méně komfortní. Cesta trvá asi 33 hodin.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů