Dominikánská republika od 22 989 Kč
Zobrazit zájezdy

Nikam jsme neměli potřebu se vracet jako právě do Dominikánské republiky, říká Ivona Moravcová

Nikam jsme neměli potřebu se vracet jako právě do Dominikánské republiky, říká Ivona Moravcová

Dominikánská republika je pro mnoho lidí synonymem vysněné dovolené v karibském ráji plném palem, bílého písku a průzračného moře. Už Kryštof Kolumbus ji při objevení označil za nejkrásnější zemi, jakou kdy lidé viděli. Jak vidí tuto zemi Ivona Moravcová, která si zde pořídila apartmán.

Vy jste si v roce 2019 koupila vlastní apartmán v Dominikánské republice. Co Vás k tomu vedlo a jak zde probíhaly Vaše začátky? Bylo to náročné?
Po 20 letech cestování do Dominikánské republiky jsme se letos konečně „rozhoupali“ a pořídili si apartmán v Punta Cana. Proces koupě nebyl úplně bezproblémový. Bez znalosti španělštiny a přátel, které v této zemi máme, by se nám to asi nepodařilo. I přes doporučení a ověření serióznosti všech zúčastněných stran jsme na pár zádrhelů narazili.

Jedním z prvních bylo, že pan majitel (vlastnící více nemovitostí) dodal podklady k jinému apartmánu, a tak jsme skoro koupili jiný byt, než který jsme si vybrali. Naštěstí jsme tuto snad neúmyslnou chybu odhalili včas. Koupě nemovitosti byla prvním krokem k přesunu do karibského ráje. Momentálně apartmán pronajímáme a chystáme přesun na stálo.

V čem si myslíte, že je Dominikánská republika výjimečná, a na co byste turisty, kteří v těchto končinách ještě nikdy nebyli, nalákala? Jaká místa v Dominikánské republice určitě nevynechat?
S rodinou jsme procestovali kus světa, viděli jsme spoustu krásných míst a zemí, ale nikam jsme neměli potřebu se vracet jako právě do Dominikánské republiky. Již od první naší návštěvy v roce 1998 si nás Dominikána získala. Je to země mnoha tváří. Každý cestovatel si přijde na své. Někdo si představí azurové teplé moře s koktejlem v ruce, někdo přiletí za surfováním na sever. Milovníci potápění nebo aktivní golfisté najdou vyžití zase u nás v Punta Cana.

Jsou tady přírodní parky, okouzlující vodopády, majestátní hory (3 098 m). V nabídce jsou pěší túry a dokonce i cykloturistika. Mladí rádi vyrazí do některého ze zábavních parků nebo třeba večer do klubu si zatančit salsu nebo merengue. Každá oblast Dominikánské republiky nabízí něco jiného, nebylo by fér některou upřednostňovat, všude je co nabídnout.

Hodně lidí míří do letoviska Punta Cana, kde mimo jiné nabízíte ubytování. Jaké výlety se v této oblastí dají podniknout? A kam třeba vyrazit s malými dětmi?
Punta Cana je hlavní turistické centrum celé země a je vyhledávanou destinací pro široký výběr all inclusive resortů. Resorty jsou krásné, luxusní a pohodlné. Pro cestovatele, kteří ale nechtějí většinu dovolené strávit se skleničkou u moře či bazénu, ale raději by nasáli místní atmosféru, jsou v nabídce i soukromá ubytování. Ta umožňují zemi více poznat, zapojit se do místní komunity.

Například u nás je k dispozici moped k poznávání blízkého okolí. Nabídka výletů je v této oblasti široká. Nejoblíbenější je výlet na ostrov Saona, perlu Karibiku. Oblíbená je návštěva hlavního města Santo Dominga, ale také výlety do přírody nebo za dominikánským rumem. Rodiny s dětmi jsou v zemi vítány, děti Dominikánci milují a většinu výletů lze absolvovat i s nimi. 

Jaký je reálný život mimo hotelové resorty? Jak žijí Dominikánci a jak vás jako Češku vnímají?
Dominikánská republika je všeobecně chudá země. Na druhou stranu hladem se tady neumírá. Vždy nás znovu a znovu překvapí, jak si Dominikánci mezi sebou pomáhají. Právě mentalita, povaha a radost ze života jsou hlavní důvody, proč jsme si to tady zamilovali. Jejich energie, temperament a bezprostřednost si musí získat každého. Kdyby měl Dominikánec poslední peso v kapse a druhý ho potřeboval, tak mu ho bez váhání dá.

Jejich životní styl se řídí heslem: „Žiju teď a tady a co bude zítra, se uvidí.“ Nechávají věcem volný průběh a musím říct, že jim to celkem vychází. Jejich vztah k turistům či cizincům je takový smíšený... na jednu stranu se snaží využívat situace, protože vědí, že máme peněz víc než oni, na druhou stranu když zjistí, že je člověk v obraze, tak se stáhnou a vychází se s nimi výborně. Pravda, dochvilnost a spolehlivost není jejich silná stránka.

Co Dominikánská republika a bezpečnost? Je potřeba se něčeho obávat?
My jsme se v Dominikánské republice nikdy nebáli a to jsme bydleli jak v resortech, v soukromém ubytování, tak i u nich doma. Je pravda, že je vhodné se chovat rozumně, to znamená nenosit zbytečně drahé šperky, nenechat kabelku ležet někde bez dohledu, netoulat se postranními uličkami a podobně, ale to platí na celém světě. V Punta Cana jsou obvykle soukromá ubytování v bezpečné čtvrti, kde žijí Dominikánci a cizinci zde pracující. Také se sem stěhují například Kanaďané na důchod. Často to jsou čtvrti, kde vjezd hlídá security služba a vjezd je pouze na průkazku.

Prozradíte, jak je to v Dominikánské republice s dopravou? Je třeba dobrý nápad půjčit si zde automobil?
Funguje tady i veřejná doprava, ale popravdě tu nevyužíváme. Jezdíme autem. Pravidla silničního provozu tady jednoduše neexistují. Za jediná pravidla považujeme se zapojit do provozu, zbytečně nezastavovat a nikomu nedávat přednost. Na pravidlo pravé ruky zapomenout. Na křižovatce troubit. V naší oblasti zvládne řídit asi každý, v hlavním městě už je to pro odvážné.

Jak vypadá typické dominikánské jídlo? Je nějaké, na které se mohou cestovatelé opravdu těšit? V jakých obchodech se tady nakupuje a na jaké ceny se připravit?
Nejoblíbenější jídlo Dominikánců je kuře s rýží, případně rýže ještě politá fazolemi. Velmi oblíbená je polévka sancocho, která vždy chutná jinak, protože je to takové „co dům dal“, ale vždy je výborná. Ke snídani milujeme smažený sýr a papájový koktejl. K dispozici jsou supermarkety jako u nás, široký výběr zboží a ceny jsou srovnatelné. V resortech připravují jídlo spíše mezinárodní, tam se turista s dominikánským jídlem moc nesetká.

V poslední otázce se zaměříme na suvenýry z Dominikánské republiky? Co si určitě nezapomenout dovézt domů? Kde nakupovat a je dobrý nápad smlouvat?
Tradičním suvenýrem je určitě rum. My máme rádi značku Brugal, dokonce máme to štěstí se přátelit s panem majitelem. Pánové neodolají doutníkům. Dámy si pořizují šperky s krásně modrý kamenem Larimar. Hezkým suvenýrem je ještě řekněme likér Mamajuana, což je kombinace rumu, vína a koření, Dominikánci ho považují za afrodiziakum.

Asi nejlevněji lze suvenýry pořídit v supermarketu, ale to není to pravé dobrodružství, jako když usmlouváte lepší cenu u prodejce na pláži. Smlouvat začněte klidně na ¼ ceny. Berte v potaz, že za těch pár dolarů utracených navíc se třeba jedna rodina lépe navečeří. Řešením místní situace je samozřejmě vzdělání, které je sice povinné, ale kvalita je na nízké úrovni. Do budoucna máme v úmyslu se angažovat i v této otázce, ale to chce čas... třeba za pár let bude zas o čem si povídat...

Děkujeme za milý rozhovor paní Ivoně z Jedeme do Dominikány. Byli jste už v Dominikánské republice? Prozraďte nám do komentářů, kde se vám nejvíce líbilo.

Komentáře

Jitka_Rakušanová
nový člen
Jitka_Rakušanová
před 5 lety
Jitka_Rakušanová
před 5 lety

Zajímalo by mě jestli se dá do DR cestovat s jednosměrnou letenkou? Např. na Nový Zéland nebo Cookovy ostrovy vás nepustí ani do letedla bez nějaké odletové letenky, do USA je možné přijet s jednosměrnou letenkou a záleží na imigračním úředníkovi, zda vás pustí. Je možné se rozhodnout až tam na místě, kam dál? Četla jsem, že sever je divočejší a měné obydlený, ale drsnější počasí, jsou i tam klidná místa pro děti třeba?

JedemeDoDominikany
nová členka
JedemeDoDominikany
před 5 lety
JedemeDoDominikany
před 5 lety

Dobrý den,
pokud se rozhodnete pro delší pobyt, není to žádný problém. Při odletu se platí poplatek v řádu pár dolarů dle délky pobytu. Dominikána je velmi benevolentní země.
Sever země je opravdu divočejší, moře není úplně klidné. Jezdí se sem zejména za windsurfingem. Ale samozřejmě i pobyt s dětmi je možný. V každé části Dominikánské republiky je něco jiného k vidění.

DomcaKlimova
čerstvý příchozí
DomcaKlimova
před 5 lety
DomcaKlimova
před 5 lety

Pokud máte jednousměrnou letenku a poletíte z Německa, dejte si pozor. Upozorní vás už na check-inu, že chtějí vidět zpáteční letenku. V lednu jsem s tím měla problém, ale naštěstí na přepážce byla rozumná slečna a poradila mi. V tomto případě doporučuji koupit letenku z Dominikánské republiky přes Expedii, a poté lze do 24 hod zdarma letenku zrušit. Na check-inu jím stačí pouze ukázat rezervaci letenky. A po překročení kontrol letenku zrušit. V Dominikáně už vás nikdo kontrolovat nebude.

Prosecký
stálý člen
Prosecký
před 5 lety
Prosecký
před 5 lety

kamarád mi doporučoval Puerto Plata a na P4P Sosua. Varoval mě před Boca Chica a jihem všeobecně. Punta Cana je prý totéž co Cancún, tj. uzavřená tristická lokalita bez reálného styku s vlastním světem? Váš názor?

JedemeDoDominikany
nová členka
JedemeDoDominikany
před 5 lety
JedemeDoDominikany
před 5 lety

Dobrý den,
shrnula bych to asi tak, že pokud se člověk vydá do all-inclusive resortu (a je jedno kde na světě), tam stráví celou dovolenou a absolvuje jeden dva výlety, tak opravdu atmosféru země nepozná. I tak se dá cestovat a není na tom nic špatného.
Kdo má ale touhu zemi víc poznat, tak se vydá mimo hotelové komplexy a je pak jedno, dle mého názoru, do které částí země se vydá. Je pravda, že na severu je život asi víc dominikánský, celkově levnější. Ale ani jih bych nezatracovala, moře je tu krásné. Z Punta Cana do Boca Chica nebo Santa Dominga je to teď tak 2-3 hodiny autem, takže není problém se zajet všude podívat.
Západ země, nebo třeba i výlet na Haiti, možností je mraky.
Přeji krásnou dovolenou.

BarevnáPastelka
nový člen
BarevnáPastelka
před 5 lety
BarevnáPastelka
před 5 lety

Dobrý den, mluvíte tady o Haiti. Všude se dočítám nepříznivé zprávy ohledně bezpečnostní situace tam. Je to skutečně tak horké?

JedemeDoDominikany
nová členka
JedemeDoDominikany
před 5 lety
JedemeDoDominikany
před 5 lety

Dobrý den,
situace je skutečně aktuálně dost vyhrocená, ale věřím, že se situace v blízké době zklidní...
Mějte se krásně.

LaDiabla
čerstvý příchozí
LaDiabla
před 5 lety
LaDiabla
před 5 lety

Boca Chica je moje srdeční záležitost, vracím se sem velmi často a mám tu spoustu přátel. Nevím, před čím vás kamarád varoval zrovna v Boca Chica, ale nemyslím si, že by to tu bylo jiné, než v jiných částech DR. Je tu kriminalita jako všude, krádeží bude asi víc v Santo Domingo a na lehké dívky (většinou Haiťanky) taky narazíte všude. Takže Boca Chica nezavrhovat, je tu krásně a tohle místo má svou specifickou atmosféru.

Margareta
nová členka
Margareta
před 5 lety
Margareta
před 5 lety

Dobrý den, netušíte, prosím, jak složité je zařídit si v Dominikánské republice svatbu? Děkuji

JedemeDoDominikany
nová členka
JedemeDoDominikany
před 5 lety
JedemeDoDominikany
před 5 lety

Dobrý den,
co se týká samotného obřadu, tak ten vám rádi zajistí ve většině hotelů. Další možností je obrátit se na některou českou/slovenskou zde působící cestovku či průvodce, kontakty rádi předáme.
Co se týká dalšího postupu, tak po návratu do Čech je potřeba svatbu legalizovat na našich úřadech.
Sny se v Dominikánské republice stávají skutečností.

GirlOnFire
nová členka
GirlOnFire
před 5 lety
GirlOnFire
před 5 lety

Mě by zajímala možnost organizovaných výletů. Dá se v Punta Cana něco sehnat? Když by člověk nechtěl jezdit na vlastní pěst.

JedemeDoDominikany
nová členka
JedemeDoDominikany
před 5 lety
JedemeDoDominikany
před 5 lety

Dobrý den,
v Dominikánské republice působí několik výborných českých/slovenských průvodců. Nabídka výletů je velmi široká. Od klasiky jako je hlavní město Santo Domingo, přes krásný ostrov Saona po pěší nebo cyklo turistiku. Krásné jsou národní parky, vodopády, řeky i pláže.
Výlety lze absolvovat jak v malých skupinkách, tak i pouze s rodinou, jak komu vyhovuje.
Všichni průvodci jsou zde žijící, zemi velmi dobře znají a velmi rádi se o svoje poznatky, zážitky a zkušenosti podělí.
Na vlastní pěst se dá popojet do blízkého městečka Higuey, kde je krásná katedrála, dá se podniknout výlet na blízké pláže. Překvapivě třeba 20 minut vzdálená pláž Macao je úplně jiná než "naše". Ale pokud si netroufáte, není problém využít organizovaných výletů.
Mějte se krásně, Dominikána volá

GirlOnFire
nová členka
GirlOnFire
před 5 lety
GirlOnFire
před 5 lety

Wau, moc a moc Vám děkuji!

Markéta_008
nový člen
Markéta_008
před 5 lety
Markéta_008
před 5 lety

Super, hned mám chuť vyrazit.

Rosemary
čerstvá příchozí
Rosemary
před 4 lety
Rosemary
před 4 lety

Mít tak na to peníze

JedemeDoDominikany
nová členka
JedemeDoDominikany
před 4 lety
JedemeDoDominikany
před 4 lety

Na Dominikáně je nejdražší letenka. Ale když člověk číhá, tak se někdy trefí zpáteční letenka za 10-13.000Kč. Ubytování třeba na 2 týdny za 16.000Kč - to je cena za apartmán, do kterého se vejde až 6 osob. Strava stojí jako doma. Když jsou 2 osoby, tak už další náklady nejsou, v ceně je i moped. Když je víc lidí, tak je potřeba půjčit auto a to stojí na těch 14 dnů cca 16.000Kč.
Relativně drahé jsou výlety, ale řada míst se dá navštívit i bez průvodce.
Nebo hlídat last-minute zájezdy do hotelových resortů.
Mějte se krásně.

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

je to úchvatná země

Lucka321
nová členka
Lucka321
před 2 lety
Lucka321
před 2 lety

Krásně napsaný článek a ještě krásnější fotky <span class="emoji--text"><svg class="emoji"><use xlink:href="#emoji_smile"></use></svg><span aria-hidden="true" class="emoji--original"></span></span> Do DR jezdíme jednou za 2 roky na dovolenou, už jsme tam byli všeho všudy 6x a pokaždé se se těšíme víc a víc (jako bychom tam jeli vždy poprvé <span class="emoji--text"><svg class="emoji"><use xlink:href="#emoji_grin"></use></svg><span aria-hidden="true" class="emoji--original"></span></span> Jsme tedy spíše povaleči na pláži a užíváme si zasloužené dovolené, proto vždy volíme nacesty kde se o nás vždy výborně postarají.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů