Nová práce a dovolená: Znáte podmínky jejího čerpání?

Nová práce a dovolená: Znáte podmínky jejího čerpání?

Těšíte se z nástupu do nové práce, ale zároveň už myslíte na krásné pláže a zahraniční města? Jak je to s nárokem na volno ve zkušební době a kam na levnou dovolenou, než si našetříte v nové práci více peněz?

Lze skloubit novou práci s letní dovolenou?

Snad ani není možné, že by člověk, který pracuje na plný úvazek, nevěděl, kolik má dovolené. Zvláště vášniví cestovatelé a milovníci dovolených naopak počítají dny, které jim ještě zbývá využít. Jak je to ale s nárokem na dovolenou ve zkušební době?
Máme pro vás bohužel špatnou zprávu. Nárok na dovolenou ve zkušební době dle zákona nemáte, vzniká vám totiž až po 60 dnech, které strávíte nepřetržitě v pracovním poměru. Přesto nezoufejte, jsou i další možnosti...

Nárok na dovolenou ve zkušební době

Proto, pokud opravdu toužíte po dovolené ještě ve zkušební době, zkuste se se zaměstnavatelem domluvit. Sdělte mu, že víte, po jaké době máte nárok na dovolenou, zda by ale přesto neudělal výjimku. Rozhodně na něj netlačte, už vůbec mu nevyhrožujte. Obecně bychom vám ale doporučili, pokud nemáte závážný důvod k čerpání dovolené ve zkušební době, v pracovním procesu vydržet a vzít si ji až po uplynutí doby 60 dní. Působíte pak více spolehlivě a zodpovědně.

Na co si dát pozor

V první řadě je třeba myslet na to, že v současnosti nelze posuzovat nárok na dovolenou dle počtu odpracovaných hodin, ale odpracovaných dní. Pokud tedy pracujete na krátké a dlouhé směny, mějte se na pozoru. Je úplně jedno, zda daný den v práci strávíte 6 nebo 12 hodin, stále se jedná o jeden den strávený v práci.

Když už se chystáte na dovolenou, rozhodně využijte státních svátků. Tyto dny se do dovolené nezapočítávají a vy si můžete užít více dní na rozpálené španělské pláži nebo u skleničky italského vína s výbornými těstovinami, které nabízí italská kuchyně.

Pokud získáte souhlas zaměstnavatele

Pokud vám v nové práci ve zkušební době zaměstnavatel schválí dovolenou, ostatní vám mohou jedině závidět. S největší pravděpodobností máte šéfa snů. Teď už jen vymyslet, kam na letní dovolenou vyrazit. A protože chápeme, že můžete z důvodu ušetřených peněz, kterých máte možná méně kvůli čerpání rezerv při hledání nové práce, uvažovat jen o levné dovolené, máme pro vás několik tipů.

Cestování na míru

Právě kvůli nové práci může mít člověk méně financí. A protože letenky do jiných koutů světa než Evropy mohou být drahé, je lepší se zaměřit na náš kontinent. Díky akčním letenkám na mnoha specializovaných serverech, lze letět do evropských měst tam i zpět třeba jen za 500 korun. Letenka pak vyjde levněji, než jízda autobusem.

Vyzkoušet můžete také pobytové nabídky na různých cestovatelských portálech jako je Cestolino nebo Slevomat, díky kterým lze velmi levně cestovat po Čechách i zahraničí. A je jen na vás, zda hledáte relaxaci v podobě wellness dovolených, jste milovníky akčních pobytů, nebo chcete jet na dovolenou s dětmi či si s partnerem užít romantické chvilky u sklenice dobrého vína.

Cestovat levně, nebo zadarmo

A i poté, kdy si koupíte levnou letenku nebo využijete akčních nabídek cestovatelských portálů, můžete ušetřit. Věděli jste totiž, že plno evropských zemí nabízí možnost zakoupení karet, se kterými máte levnější dopravu, nebo ji dokonce můžete využívat zcela zdarma? Užívat si můžete také možnosti zvýhodněných vstupů pro vás, případně celou rodinu, na jedny z nejkrásnějších světových památek a zábavných atrakcí.
Ať už tedy máte nárok na dovolenou či nikoliv, rozhodně existuje mnoho způsobů, jak si užít levnou dovolenou, aniž byste se museli omezovat.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů