O životě v oblacích: Jaké je to být letuškou?

O životě v oblacích: Jaké je to být letuškou?

Když jsem se v pětadvaceti letech rozhodla nechat vše za sebou a odstěhovat se za prací do zahraničí, má rodina si ťukala na hlavu. Jenže já si uvědomila, že si nechci na stará kolena říkat, co vše jsem mohla zažít, kam se podívat a přes zábrany tak neučinit. Začala jsem pátrat po tom, jak bych mohla cestovat a zároveň si vydělávat. Tak jsem se stala letuškou a nyní cestuji po celém světě. Říká o sobě letuška Vendula Ševčíková.

Ahoj Vendulo. Ty jsi původně zdravotní sestra. Jak se stane, že se člověk od povolání zdravotní sestry dostane k povolání letušky?
Před více než dvěma lety jsem se rozhodla odjet do Anglie načerpat zkušenosti ve své profesi i v zahraničí a zlepšit si angličtinu. Začala jsem tak pracovat v domově pro seniory a přivydělávat si v McDonaldu. Jakmile se mi angličtina alespoň trochu zlepšila, začala jsem chodit po pohovorech a dostala práci jako recepční / zdravotní sestra v soukromé klinice. Po roce a půl v Anglii jsem ale zjistila, že mi Anglie přestala stačit, a že chci vidět svět.

Bohužel z platu zdravotníka a s dvaceti dny dovolené to moc možné není. A vzhledem k tomu, že má nejlepší kamarádka dostala práci letušky a já jí její cestování záviděla, nebylo co řešit. Cestovat a dostat za to zaplaceno? Co víc si přát.

Prozradím, že jsi začala létat pro norskou nízkonákladovou leteckou společnost Norwegian. Proč zrovna tato společnost a můžeš nám ve zkratce popsat, jak probíhal výcvik? Bylo to náročné?
Už u výběrového řízení jsem cítila velmi přátelskou atmosféru, kterou jsem u výběrových řízení do jiných aerolinek nepoznala. Pohovor do Norwegian byl naprosto bez stresu. Také na rozdíl od jiných aerolinek, Norwegian posuzuje každého zájemce o práci jako osobnost a ne podle akcentu, tělesných proporcí nebo věku. Díky tomu se mi ještě nestalo, že bych si s někým při letu nerozuměla. Vždy se sejde výborný tým a pracovní cestu si tak společně užijeme na maximum.

Výcvik na cabin crew není těžký, ale vyžaduje stoprocentní přípravu a soustředění. Během čtyř týdnů, což je délka výcviku, je třeba omezit všechny jiné aktivity a zaměřit se pouze na trénink. Ten obsahuje teoretickou přípravu zakončenou zkouškami, praktickou přípravu v modelu letadla, ale i fyzické zkoušky, jako třeba plavání.

To zní dost náročně. Zajímalo by mě, jak se o vás společnost stará? Máte třeba nějaké výhody?
Jako v každé jiné letecké společnosti i my máme slevy na letenkách. Navíc máme slevy do určitých hotelů a restaurací po celém světě. Jako velkou výhodu také vidím to, že mi můj zaměstnavatel v budoucnosti umožní pracovat na částečný úvazek a dojíždět do Londýna z České republiky.

Norwegian létá do více než 129 destinací po celém světě. Ty žiješ v současné době v Anglii. Do jakých destinací létáte odtud?
Létáme převážně do Spojených států – New York, Los Angeles, Florida, Las Vegas, Texas a mnoha dalších. Z Jižní Ameriky létáme do Buenos Aires a nyní do nové destinace – Rio de Janeiro. Ze Skandinávie navíc létáme do Thajska. Samozřejmostí je také celá Evropa.

Proč ses vlastně rozhodla pro život v Anglii? Neuvažuješ v dohledné době o návratu do České republiky?
Pro Anglii jsem se rozhodla proto, abych načerpala zkušenosti ve svém oboru v zahraničí a naučila se jazyk. Za ty necelé tři roky jsem se toho naučila ale mnohem více. Zejména to, že všude je krásně, ale doma nejlépe. Proto se už těším, až se příští rok přestěhuji zpátky do Česka.

Mají letušky vůbec čas na prohlídku destinací, do kterých létají? Kde se nejvíce líbí tobě a kam se ráda vracíš?
Jelikož létám pro long haul (dálkové lety), po kterých máme povinný odpočinek, mám to štěstí, že v dané destinaci musíme vždy strávit určitou dobu. Někdy je to jen jedna noc, ale můžou to být klidně i čtyři. Někteří kolegové se rozhodnou strávit krátké layovery (krátká zastávka před další destinací) na hotelu – většinou odpočívají nebo relaxují u bazénu.

Ostatní – a mezi nimi i já – se snaží z volna vytěžit maximum a vidět co nejvíce. Když je delší layover, většinou vymyslí celý tým nějakou zábavu dohromady – jeli jsme tak například půjčeným autem ke Grand Canyonu nebo jsme bobovali v Coloradu.

Mojí nejoblíbenější destinací je určitě Austin, jehož atmosféra a country hudba všude okolo vás prostě pohltí.

Práce letušky je velice náročné povolání. Jak zvládáš neustálé posuny času nebo třeba noční lety? Můžeš se během nich vyspat? A je vůbec možné zkombinovat osobní život (rodinu, přátelé, domácnost) a létání?
Musím říct, že časové posuny zvládám celkem dobře – obvykle se rychle přeorientuji na lokální čas. Doma v Anglii je to horší, protože jsem zvyklá celý den prospat, jak jsem po tripu unavená. Přestože máme během delších letů čas si odpočinout na palubě (za „tajnými“ dveřmi je tzv. crew bunk – místnost kde je pět matrací zvlášť oddělených záclonami), většinou to stejně dopadne tak, že musím zvládnout 30 hodin a někdy i více bez spánku.

To ovlivňuje i můj vztah, jelikož přítel chce o víkendu na procházky a výlety, a já jsem tak unavená, že o tom nemůžu ani slyšet. Naštěstí je přítel velmi chápavý a ví, že tahle práce není napořád, takže myslím, že to zvládneme :)

Zažila jsi někdy na palubě nějakou nepříjemnou situaci? Ať už se jednalo o poruchu letadla či nepříjemné cestující.
Naštěstí se mi ještě nic vážného při letu nestalo až na pár horších turbulencí. Několikrát jsme ovšem měli pár situací, které vyžadovaly pomoc zdravotníka. K takovým případům se vždy hlásím, protože přes to všechno mi má profese chybí. Téměř během každého letu se potýkáme s cestujícími, kteří nejsou zrovna milí, ale takhle to je v každé práci se zákazníky, s tím se musí počítat. Ti příjemní cestující naštěstí převažují.

Jak to vidíš se svou profesí do budoucna? Plánuješ být letuškou celý život?
Pro někoho je práce letušky sen, ale já jsem do toho šla s tím, že chci jen poznat svět. Tahle práce je časově hodně náročná a pro někoho, kdo chce rodinu, není příliš vhodná. A proto jsem si dala limit, že více než dva roky létat nebudu. Přestože je cestování velice návykové a práce letušky je krásná, těším se, až se vrátím zpátky do Česka.

Děkujeme za milý rozhovor. Sledovat Vendulu, a dozvědět se tak více o životě letušky, můžete na jejím blogu.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů